Poparzenia od fajerwerków czy petardy. Pierwsza pomoc w poparzeniach fajerwerkami i petardami

2021-12-30 15:05

Poparzenia od fajerwerków dotyczą najczęściej dłoni i twarzy. Mogą być to uszkodzenia łączące oparzenie z urazem mechanicznym wywołanym przez odłamki petardy. Jak udzielić pierwszej pomocy osobie poparzonej w wyniku wybuchu fajerwerku lub petardy?

Sylwetki ludzi oglądające pokaz fajerwerków.
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Poparzenie od fajerwerków - co robić?
 2. Poparzenie od fajerwerków - pierwsza pomoc

Poparzenia od fajerwerków lub petard zdarzają się niemal co roku. Nieprawidłowe odpalenie fajerwerków lub petard może być tragiczne w skutkach. Najczęściej do wypadków dochodzi w skutek zabawy z fajerwerkami pod wpływem alkoholu. Ryzykowne może być również niezachowanie odpowiedniej odległości od miejsca, z którego mają być wystrzeliwane fajerwerki lub petardy. Poparzenia od fajerwerków nie zawsze muszą być groźne, jednak bywa, że mogą nawet zagrażać życiu poszkodowanego. 

Poradnik Zdrowie: oparzenia

Poparzenie od fajerwerków - co robić?

 1. Natychmiast wezwij pomoc (tel. 112 lub 999 - pogotowie).
 2. Zabezpiecz miejsce zdarzenia. Upewnij się, że nic nie grozi tobie ani innym osobom znajdującym się w pobliżu.
 3. Podejdź do poszkodowanego i przystąp do udzielenia mu pierwszej pomocy.
Ważne

Tego nie wolno robić!

 • podawać niczego doustnie;
 • smarować oparzonej rany maściami, kremami, tłuszczami, kwaśnym mlekiem;
 • przekłuwać pęcherzy;
 • jeśli oparzenie jest rozległe, nie wolno zostawiać poszkodowanego samego przed przyjazdem karetki.

Poparzenie od fajerwerków - pierwsza pomoc

 1. Odsuń poszkodowanego od źródła wybuchu i dymu.
 2. Jeśli ubranie się zapaliło – ugaś je. Najlepiej zdjąć palącą się odzież, polać płonący materiał wodą, owinąć palącego się kocem lub przewrócić go na ziemię i turlać po niej. Palącego się ubrania nie należy pod żadnym pozorem gasić gaśnicą ani zdejmować go jeśli materiał przylepił się do skóry.
 3. Oceń obrażenia - czy są lekkie czy poważne? Czy ubranie nie przykleiło się do poparzonej skóry? Czy poszkodowany wykazuje objawy wstrząsu po oparzeniu termicznym: blada, spocona skóra, szybkie tętno, pobudzenie psychoruchowe?
 4. Poparzone miejsce, jeśli oparzone jest lekko, należy schłodzić wodą polewając nią oparzoną powierzchnię przez kilkanaście minut (strumień wody kierujemy kilka centymetrów powyżej oparzonego miejsca). Woda powinna być czysta i mieć temperaturę ok. 20 st. C. W wypadku oparzeń silnych lub na dużej powierzchni, ciało należy schładzać wilgotnym, czystym materiałem, np. namoczonym prześcieradłem. W wypadku rozległych i głębokich oparzeń nie wolno polewać ciała zimną wodą.
 5. Z poparzonych kończyn zdejmij jak najszybciej biżuterię, inaczej wkrótce uniemożliwi to powstająca opuchlizna.
 6. Postaraj się unikać dotykania oparzonego miejsca. Możesz osłonić je tylko specjalnymi jałowymi lub hydrożelowymi opatrunkami.
 7. Jeśli petarda naderwała lub urwała rękę, należy unieść krwawiącą kończynę ponad poziom serca. Na ranę można nałożyć kilka warstw jałowej gazy i obwinąć bandażami. Przy gwałtownych krwawieniach należy nałożyć na kończynę opaskę uciskową powyżej zranionego miejsca (postaraj się zapamiętać godzinę jej założenia, aby podać ja później ratownikom medycznym).
 8. Jeżeli uszkodzone zostało oko i dostały się do niego fragmenty ciała obcego, można przemyć je chłodną, czystą wodą. W wypadku urazów oczu ogromne znaczenie ma szybkie udzielenie fachowej pomocy okulistycznej. 
Sonda
Zdarzyło ci się prowadzić "pod wpływem"?