GUZ NA GŁOWIE lub CZOLE - pierwsza pomoc w przypadku uderzenia w głowę

2013-08-02 17:38 Monika Majewska

Guz najczęściej pojawia się na głowie lub czole małych dzieci, które są w ciągłym ruchu i często upadają. Zazwyczaj guzy i towarzyszące im siniaki są niegroźne. Jeśli jednak poza kulistym zgrubieniem na powierzchni głowy lub czoła obserwujesz np. zawroty lub bóle głowy, udaj się do lekarza. Mogą być one objawem wstrząśnienia mózgu. Sprawdź, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku uderzenia w głowę i po jakich objawach rozpoznać wstrząśnienie mózgu.

Guz na głowie lub czole to kuliste zgrubienie na powierzchni kości, które powstaje w wyniku uderzenia. Bardzo często towarzyszą mu lekki obrzęk i siniak, które zazwyczaj nie są oznakami poważniejszego urazu. Głowa jest bardzo silnie ukrwiona i podczas uderzenia zostają uszkodzone delikatne naczynia krwionośne, dlatego nawet niewielkie urazy powodują pojawienie się rozległych krwawień podskórnych.

Guz na głowie/czole - pierwsza pomoc

Jak najszybciej przyłóż do guza gazę namoczoną w zimnej wodzie z dodatkiem octu, kostki lodu zawinięte w gazę lub plaster chłodzący. Tego typu okłady obkurczą naczynia krwionośne, zmniejszą krwawienie podskórne i obrzęk oraz uśmierzą ból. Pamiętaj, że zimnego okładu nie można przykładać dłużej niż 10 minut. Następnego dnia możesz zastosować ciepły i wilgotny kompres (w celu rozszerzenia naczyń krwionośnych), który przyśpieszy gojenie. Guz i siniak powinny zniknąć w ciągu 10 dni.

Gdy dodatkowo rozcięta jest skóra, przed przyłożeniem okładu zatamuj krwawienie: przyłóż gazik i lekko uciśnij. Gdy krew przestanie lecieć, zdezynfekuj ranę preparatem do oczyszczania, przemywania ran, który zmniejszy ryzyko infekcji (nigdy preparatami na bazie spirytusu!) i przyklej plaster.

Jak pozbyć się siniaków? [#TOWIDEO]

Guz na głowie - kiedy do lekarza?

Silne uderzenia w głowę mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie u małych dzieci. Dlatego jak najszybciej wezwij pogotowie lub pojedź z poszkodowanym na ostry dyżur, gdy tylko zauważysz jeden z niepokojących objawów, który może wskazywać na wstrząśnienie mózgu:

  • utrata przytomności,
  • zawroty lub bóle głowy,
  • krwawienie z nosa, ust lub ucha,
  • wgniecenie lub zagłębienie w czaszce,
  • nudności lub wymioty,
  • zaburzenia świadomości,
  • zaburzenia równowagi,
  • zaburzenia widzenia lub mowy.
Ważne

Na uraz mózgu szczególnie narażone są niemowlęta. Mają one cienką czaszkę z niezarośniętymi szwami i ciemiączkiem, w związku z tym łatwo ulega zniekształceniom. Do wstrząśnienia mózgu i uwypuklenia ciemiączka lub rozejścia szwów czaszkowych może dojść np. gdy dziecko spadnie z kanapy lub przewijaka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ala
|

tak , mogło dojść do wylewu krwi w głowie

Mariola Granat Baron
|

Gdy przy mocnym bólu glowy mojemu mezowi wyszedl cos jak guz na czole po jakims czasie tzn jednym dniu ginie. Co to moze być?

uderzylam sie w czolo drzwiamy
|

uderzylam sie w czolo drzwiamy z calej sily az mnie zamroczylo przy dotykaniu czola boli mnie to bylo wczoraj zaczely mnie bolec miesnie szyja z tylu czy mam isc do lekarza na przeswietlenie

kama
|

my jako zimny okład mamy w lodówce taki wkład do pokrowca pingwinka (pingo), szybko go przykładamy do główki synka, bo teraz jak się uczy chodzić ciężko go zatrzymać o.o ale całkiem nieźle na niego reaguje, troche go rozbawiamy też. Na razie poważniejszych wypadków nie było, zimne ale suche daje rade!:D