Triada Becka: czym jest i o czym świadczy?

2019-04-08 13:43

Triada Becka to zespół objawów obserwowany w tamponadzie serca. Jakie objawy zaliczamy do triady Becka? Jakie są przyczyny ich pojawienia się?

Triada Becka: czym jest i o czym świadczy?
Autor: Getty Images Triada Becka to najbardziej charakterystyczny objaw tamponady serca.

Triada Becka należy do najbardziej charakterystycznych symptomów tamponady serca. Tamponada serca to bardzo poważny stan, nierzadko stanowiący zagrożenie życia. W normalnych warunkach wokół serca - w osierdziu znajduje się niewielka ilość płynu, zapewnia to odpowiednią jego pracę.

Na skutek różnych czynników dochodzi do zwiększenia ilości tego płynu, jeśli następuje to szybko lub jest go bardzo dużo, mamy do czynienia z tamponadą serca. Przyczynami mogą być:

  • nowotwory
  • urazy
  • choroby reumatologiczne

Zwiększona ilość płynu znacznie upośledza napełnianie jam serca, zwłaszcza prawego przedsionka i prawej komory będącymi "odbiorcami" krwi z żył organizmu, jest to przyczyną wszystkich objawów obserwowanych w tamponadzie.

Symptomami tymi są:

Najbardziej charakterystyczna jest jednak triada Becka.

Jest to zespół trzech objawów, których pojawienie się świadczy o tamponadzie właśnie, są to:

  • nadmierne wypełnienie żył szyjnych wynikające z zastoju krwi w układzie żylnym. W warunkach prawidłowych żyły powierzchowne szyi są niewidoczne lub nieznacznie zaznaczone. Ich wypełnienie powoduje, że bardzo łatwo jest je dostrzec, szczególnie powyżej obojczyków
  • niskie ciśnienie tętnicze, czyli hipotensja (poniżej 90/60mmHg) spowodowana niewystarczającą objętością wyrzucanej z serca krwi
  • ciche tony w osłuchiwaniu serca, ponieważ płyn w worku osierdziowym tłumi dźwięk zamykających się zastawek

Niestety, rzadko obserwuje się klasyczną triadę Becka, zwykle w przypadku tamponady pojawia się jeden, dwa z wymienionych, ale może także nie wystąpić żaden z objawów. Znacznie utrudnia to rozpoznanie.

Należy pamiętać, że stan pacjenta i pojawianie się symptomów zależy przede wszystkim od ilości płynu i szybkości jego narastania.

Obecność objawów triady Becka wynika z jednej strony z wypełnienia jamy osierdzia płynem, przez co nie ma miejsca dla rozkurczającego się serca, a więc utrudniony jest napływ krwi do jego jam. Skutkuje to zastojem krwi w żyłach.

Zjawisko to jest również odpowiedzialne za spadek ciśnienia, ponieważ niewystarczające wypełnienie krwią komór powoduje brak efektywności skurczów serca. Więcej niż normalnie krwi zalega w żyłach, zmniejsza się objętość krwi w układzie tętniczym.

Oba te mechanizmy bezpośrednio przekładają się na niskie ciśnienie tętnicze. Przebieg tamponady może być bardzo poważny, dlatego nigdy nie należy bagatelizować objawów tego stanu.

O autorze
Maciej Grymuza
Lek. Maciej Grymuza
Absolwent Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Ukończył studia z wynikiem ponad dobrym. Aktualnie jest lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz student studiów doktoranckich. Interesuje się szczególnie kardiologią inwazyjną oraz urządzeniami wszczepialnymi (stymulatorami).