Sprawdź stawy

Dzięki stawom możliwe jest prawidłowe, swobodne poruszanie się. Stawy są jednak narażone na kontuzje, które mogą prowadzić do różnego rodzaju zwyrodnień. Sprawdź, czy twoje stawy są w dobrej kondycji.

  Sprawdź, czy Twoje stawy są w dobrej kondycji!
Autor: Getty Images

Dolegliwości stawowe mogą mieć różne przyczyny – od zmian zwyrodnieniowych postępujących z wiekiem, poprzez urazy i przeciążenia, deformacje, aż po choroby zakaźne czy ogólnoustrojowe.

Do najczęstszych chorób należą zmiany zwyrodnieniowe stawów, na które cierpi ponad 60 proc. osób po 50. roku życia. Urazy i zwyrodnienia również przysparzają pacjentów lekarzom reumatologom, traumatolgom i ortopedom. Narastający problem zwyrodnień stawów wynika z faktu, że żyjemy coraz dłużej, a więc jest nieco więcej czasu, aby zmiany zwyrodnieniowe mogły powstać. Dużym wyzwaniem dla lekarzy są także sportowcy, którzy w wieku 40–45 lat mają stawy tak zniszczone jak inni ludzie w wieku 80 lat z powodu zbyt intensywnej ich eksploatacji.

Choroba zwyrodnieniowa rozwija się powoli. Aby ją zatrzymać, nie można zwlekać z leczeniem. Czy twoje stawy są zdrowe?

Ból czy niesprawność stawu powinny zwrócić naszą uwagę. Przy pierwszych oznakach niedomagania należy szukać specjalistycznej pomocy u lekarza specjalisty, aby nie dopuścić do dalszego upośledzenia sprawności stawów.