Bezbolesna metoda LECZENIA KANAŁOWEGO zębów

2009-10-27 12:57 Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Michał Pelc, lekarz stomatolog

Bywa, że gdy długo odkładasz wizytę u dentysty, ratunkiem dla zęba jest leczenie kanałowe. Na szczęście dzisiaj nie jest już ono ani bolesne, ani długotrwałe.

Nowa metoda leczenia kanałowego jest przede wszystkim całkowicie bezbolesna. Po wykonaniu znieczulenia na chorym zębie dentysta umieszcza gumowy separator, osłonę nazywaną koferdamem. Dzięki temu do otwartego zęba nie dostanie się ślina, która zawiera ogromne ilości bakterii.

Leczenie kanałowe: penetracja kanału

Teraz kolej na usunięcie próchnicy i odsłonięcie ujścia kanałów. Znieczulenie pozwala na szybkie opróżnienie kanałów z miazgi. Zabieg wykonuje się pod kontrolą specjalnego mikroskopu endodontycznego, który umożliwia zobaczenie w powiększeniu wnętrza kanału na całej jego długości. Głębokość kanałów sprawdza superdokładne urządzenie nazywane endometrem. Gdy kanały są puste, a miazga była zdrowa, przeprowadza się laserową sterylizację wnętrza zęba. Jeżeli była zaatakowana przez bakterie, poddawana jest wyjałowieniu. Stosuje się do tego podchloryn sodowy w stężeniu, które nie jest szkodliwe dla zdrowia.

Leczenie kanałowe: wypełnienie wnętrza

Kolejnym etapem jest wypełnienie kanałów. To wymaga zegarmistrzowskiej precyzji. Kanały zęba muszą być idealnie wypełnione, by były absolutnie szczelne. Dzięki temu do wnętrza zęba, a zwłaszcza do jego wierzchołka, nie będą przenikały bakterie. Gdyby tę pracę zrobić niestarannie, cały trud pójdzie na marne.

Ważne

Nowoczesność kosztuje

Nowoczesne metody kanałowego leczenia zębów dają 90 proc. pewności, że wyleczony ząb będzie bez kłopotów służył długie lata. Cena leczenia wynosi od 400 zł (ząb jednokanałowy) nawet do 1200 zł za ząb wielokanałowy.

Dlatego właśnie używa się do tego celu specjalnego płynnego, podgrzanego wypełnienia. Ogromną karierę robi tzw. gutaperka - materiał nierozpuszczalny, obojętny dla tkanek i niezwykle plastyczny, przez co idealnie dopasowuje się do nieregularnej powierzchni kanału. Dla wzmocnienia cech gutaperki podgrzewa się ją, by jeszcze szczelniej wypełniła wnętrze zęba.
Masa wprowadzana przez lekarza wcieka we wszystkie zakamarki, dzięki czemu można osiągnąć perfekcyjną szczelność. Po wypełnieniu zęba jeszcze raz należy wykonać prześwietlenie - potwierdzi ono, czy ząb został właściwie wyleczony.
Ostatnim zadaniem lekarza jest pokrycie zęba preparatem, którego kolor dopasowuje się do koloru innych zębów.

Więcej: Leczenie kanałowe ratuje ząb

Leczenie kanałowe w jeden dzień [wideo]

Posłuchaj, na czym polega leczenie zęba w trakcie jednej wizyty.

Leczenie kanałowe w jeden dzień
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
malwina
|

a leczenie mikroskopowe jest droższe czy to już jest kwestia dobrego wyposażenia gabinetu?

Jacek Ojczyk
|

Jeśli dojdzie do zapalenia miazgi, czy zgorzeli nie ma innego sposobu uratowania zęba jak jego leczenie kanałowe. Alternatywą jest wcześniejsze, czy późniejsze usunięcie zęba. Faktem jest, że najdokładniejszym leczeniem endodontycznym jest leczenie pod mikroskopem. Faktem jest, że obecne leczenie endo jest praktycznie bezbolesne, co więcej trwa ono jedna góra dwie wizyty. Decyzja o rodzaju leczenia i wybór gabinetu zawsze należy do pacjenta.

Uczulona
|

Mam uczulenie na gutaperkę, potwierdzone badaniem. Prawdopodobnie stracę ząb, w którym jest gutaperka. Kiedyś stosowano inne materiały, które nie uczulały.

Elżbieta
|

Czy leczyć kanałowo zatruty ząb

Seba
|

Raz w życiu miałem kanałowe leczenie zęba i skończyło się to ogromnym bólem i usunięciem. Co ciekawe ząb mnie nie bolał. Dopiero zaczął jak go rozwiercili. Teraz mam podobną sytuację. Dentyści twierdzą że mam stan zapalny, ząb jest martwy .. a mnie nic nie boli .. MYŚLĘ ŻE KŁAMIĄ, ŻEBY MI ZNISZCZYĆ ZDROWEGO ZĘBA, BO POTRZEBUJĄ KASY. Ja to już nie ufam ludziom. Ludzie to hieny.

Basia
|

poczytajcie na ten temat bo dentysta wam o tym nie powie!

Ja
|

Widzę tu same reklamy gabinetów. A kanały trzeba umieć robić. Sa tacy co nie maja mikroskopu i dziubią w dziąsło wyciorem czyszczącym - to masakra. Nie uważają bo po co . Nie ma 100% gwarancji ze ząb będzie w porządku. Czasem się nie udaje, boli, są zmiany. U mnie nie udały sie 2 zeby bo pewnie brak fachowosci. Trzymajcie sie dobrych dentystów bo patałachy są wszedzie nawet za nasze duze pieniadze

klementynabart
|

Bałam się, kiedy okazało się, że mój ząb musi być leczony kanałowo, ale strach ma wielkie oczy, bo w gabinecie, do którego chodzę (Indexmedica w Krakowie) mają znieczulenie komputerowe the wand i leczą zęby pod mikroskopem tak że obylo się całkowicie bez bolu :)

marinz
|

Ja miałem leczone pod mikroskopem. Okazało się, że mam jakieś rozdzielenie kanałów, które nawet pod lupami nie byłoby widoczne. Mój dentysta na szczęście to zauważył i mam uratowany zab. Skoro wszyscy kogoś polecaja to ja tez sie przylacze - dentysta w Bydgoszczy www.stomatologia-sikorska.pl

Martyna
|

Ja miałam do leczenia kanałowego 2 zeby i strasznie sie bałam, bo na sama myśl o dentyście robiło mi się słabo. Kolezanka mi poleciła Klinike Unident w Radomiu i zdecydowałam się na telczenie właśnie tam. Jestem bardzo zadowolna bo nie wyszło zbyt drogo i prawie bezboleśnie!