Tyłozgięcie macicy

2017-06-28 8:45

Tyłozgięcie macicy to odmienne od typowego położenie macicy w obrębie miednicy. Obecnie zjawisko to nie jest uznawane za patologię, a tak naprawdę za wariant normy. Mimo to pacjentki z tyłozgiętą macicą mogą zastanawiać się nad kilkoma aspektami, takimi jak chociażby to, czy tyłozgięcie macicy utrudnia poczęcie dziecka, a także czy zjawisko to może w jakikolwiek sposób komplikować przebieg ciąży.

Tyłozgięcie macicy
Autor: thinkstockphotos.com Tyłozgięcie macicy to odmienne od typowego położenie macicy w obrębie miednicy.

Spis treści

  1. Tyłozgięcie macicy: przyczyny
  2. Tyłozgięcie macicy: objawy
  3. Tyłozgięcie macicy: diagnostyka
  4. Tyłozgięcie macicy: leczenie
  5. Tyłozgięcie macicy: wpływ na zapłodnienie, ciążę i poród

Tyłozgięcie macicy, co należy wyraźnie podkreślić, nie jest jednostką chorobową – obecnie stan ten uznawany jest za co prawda rzadziej występujące od przodozgięcia położenie macicy, jednakże traktowany jest on jako wariant normy. Jak wskazuje już sama nazwa, w przypadku tyłozgięcia trzon macicy skierowany jest ku tyłowi (jest on zgięty w kierunku kręgosłupa).

Częstość występowania takiego ulokowania macicy nie jest wcale rzadka – tyłozgięta macica, według statystyk, występuje u 25% lub nawet większej ilości kobiet.

Jeden z podstawowych elementów żeńskiego układu rozrodczego – macica – zlokalizowana jest w obrębie tzw. miednicy mniejszej. Wyróżnia się trzy główne części macicy: szyjkę macicy, trzon macicy oraz dno macicy. Typowym dla większości pacjentek położeniem macicy jest jej przodozgięcie, czyli stan, w którym trzon macicy skierowany jest ku przodowi, w kierunku pęcherza moczowego. Istnieje jednak również możliwość całkowicie odwrotnego położenia macicy – stan taki określa się mianem tyłozgięcia macicy.

Tyłozgięcie macicy: przyczyny

Typowo tyłozgięcie macicy bywa stanem wrodzonym, związanym z budową dróg rodnych danej pacjentki. Specyficzne położenie macicy może być jednak spowodowane również i innymi zjawiskami, zachodzącymi już w trakcie życia kobiety, takimi jak:

Tyłozgięcie macicy: objawy

U przeważającej większości pacjentek nie występują żadne objawy tyłozgięcia macicy – taka sytuacja stanowi niejako potwierdzenie teorii, według której tyłozgiętej macicy nie powinno się uznawać za jednostkę chorobową. U niektórych pacjentek dochodzi jednak do pojawiania się pewnych problemów współistniejących z tyłozgięciem macicy – należą do nich:

Jednak samo tyłozgięcie macicy raczej nie prowadzi do powyżej opisanych problemów – ich przyczyną zazwyczaj są stany, które współistnieją razem z nietypowym położeniem macicy.

Tyłozgięcie macicy: diagnostyka

Rozpoznanie tyłozgięcia macicy możliwe jest na dwa sposoby. Oceny położenia macicy dokonuje lekarz ginekolog podczas standardowego badania ginekologicznego i już wtedy istnieje możliwość stwierdzenia nietypowego położenia macicy. Wykryć tyłozgiętą macicę można również w trakcie badania USG.

Tyłozgięcie macicy: leczenie

Tyłozgięcie macicy nie jest chorobą i nie prowadzi ono do żadnych problemów zdrowotnych, dlatego też stan ten nie podlega leczeniu. Inaczej bywa już w przypadku tychże jednostek, które mogą doprowadzać do tyłozgięcia macicy. W sytuacji, kiedy pacjentka cierpi np. na endometriozę, zapalenie narządów miednicy czy mięśniaki macicy, zdecydowanie powinna u niej zostać wdrożona stosowna terapia. Taka konieczność wynika z tego, że jednostki te mogą prowadzić do bardzo groźnych powikłań, wśród których wymienia się m.in. bezpłodność.

Tyłozgięcie macicy: wpływ na zapłodnienie, ciążę i poród

Pacjentki posiadające tyłozgiętą macicę mogą martwić się o to, czy mogą one zajść w ciążę i później prawidłowo ją donosić. Szczęśliwie takie zmartwienia są najprawdopodobniej zbędne – tak jak tyłozgięcie macicy nie jest chorobą, tak i najczęściej nie prowadzi ono do powikłań położniczych.Wystąpienie zapłodnienia u pacjentek z tyłozgiętą macicą bywa nieznacznie utrudnione, aczkolwiek nie jest ono niemożliwe. Taki stan rzeczy wynika z tego, że przez odmienne położenie macicy wędrówka plemników przez kobiece drogi rodne może się przedłużać, co może zmniejszać szansę na zetknięcie się ich z komórką jajową. Takiemu problemowi można jednak stosunkowo łatwo zaradzić – pacjentkom z tyłozgięciem macicy, próbującym zajść w ciążę, polecane jest współżycie w pewnych konkretnych pozycjach (np. w pozycji kolankowo-łokciowej).Uzyskanie ciąży przez pacjentkę z tyłozgięciem macicy jest jak najbardziej możliwe, jak natomiast przebiega taka ciąża – czy w jej trakcie mogą pojawiać się jakieś trudności? Otóż tutaj również możliwe jest uspokojenie pacjentek. Przebieg ciąży u kobiety z tyłozgięciem macicy typowo nie jest odmienny niż tych ciąż, w które zachodzą pacjentki z przodozgiętą macicą. Owszem, w początkowym okresie ciąży kobieta może doświadczać pewnych dolegliwości (głównie w postaci bólu w lędźwiowej części pleców, związanego z powiększaniem się macicy), jednakże stosunkowo szybko dochodzi do ich ustąpienia. Dodatkowo wspomnienia wymaga to, że w czasie rozwoju dziecka macica... samoistnie się prostuje. Dochodzi do tego około 12. tygodnia ciąży i związane jest to zarówno ze wzrastaniem dziecka, jak i z powiększaniem się samej macicy.Czasami u kobiet z tyłozgiętą macicą rzeczywiście pojawiają się jednak problemy z zajściem w ciążę. Spowodowane one jednak są nie położeniem samej macicy, a współistnieniem razem z tym stanem wspominanych wcześniej schorzeń ginekologicznych, takich jak chociażby endometrioza czy zapalenie narządów miednicy mniejszej.

O autorze
Lek. Tomasz Nęcki
Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wielbiciel polskiego morza (najchętniej przechadzający się jego brzegiem ze słuchawkami w uszach), kotów oraz książek. W pracy z pacjentami skupiający się na tym, aby przede wszystkim zawsze ich wysłuchać i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.