Wady budowy macicy a ciąża. Czy ciąża z wadą macicy zawsze jest zagrożona?

2016-09-15 11:49

Czy ciąża z wadą macicy zawsze jest zagrożona? Nieprawidłowo zbudowana macica może stwarzać utrudnienia w zajściu w ciążę i jej donoszeniu. Jednak niektóre kobiety, mające wadę macicy, są w stanie zajść w ciążę bez większych problemów i urodzić dziecko w terminie. Sprawdź, które wady macicy sprawiają, że ciąża jest zagrożona, a które nie niosą za sobą takiego ryzyka.

Nastolatka w ciąży: zagrożenia nastoletniej ciąży
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Przegroda w macicy a ciąża
  2. Macica dwurożna a ciąża
  3. Macica łukowata a ciąża
  4. Macica jednorożna a ciąża
  5. Macica podwójna a ciąża

Czy ciąża z wadą macicy zawsze jest zagrożona? Niewątpliwie wada anatomiczna macicy może być przyczyną zaburzeń rozwoju płodu na bardzo wczesnym etapie, co prowadzi do poronień, czy przedwczesnych porodów. Jednak nieprawidłowa budowa macicy nie zawsze jest czynnikiem odpowiedzialnym za utratę dziecka. Kobiety mające wadę macicy są w stanie donosić ciążę i urodzić dziecko w terminie. Wiele zależy od właściwej opieki ginekologicznej i tego, jak przyszła mama dba o siebie. Dlatego wszystkim kobietom ciężarnym z wadami macicy, nawet tymi niezagrażającymi ciąży, zaleca się oszczędzający tryb życia, unikania nadmiernego wysiłku fizycznego, a w niektórych przypadkach leżenie w łóżku.

Przegroda w macicy a ciąża

Macica z przegrodą może być przyczyną nie tylko nawykowych poronień lub przedwczesnych porodów, lecz także bezpłodności. Wszystko dlatego, że przegroda deformuje jamę macicy i jest przyczyną nieprawidłowości w jej błonie śluzowej, czyli endometrium. W związku z tym u kobiet z przegrodzoną macicą często dochodzi do problemów z prawidłowym zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej, a co za tym idzie - do poronienia. Nawet jeśli już dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy, często następuje poród przedwczesny. Dzieje się tak, ponieważ przestrzeń macicy jest ograniczona i nie może dojść do jej rozciągnięcia, w związku z tym płód nie mam miejsca do dalszego rozwoju.

Ciąża u kobiet z przegrodą w macicy jest ciążą wysokiego ryzyka. Lekarze zalecają wcześniejsze rozwiązanie ciąży (poprzez cesarskie cięcie) ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości kurczenia się mięśnia macicy podczas porodu siłami natury.

Macica dwurożna a ciąża

Niewielka wada najczęściej nie stanowi przeszkody w zajściu w ciążę oraz jej donoszeniu. Problemy z zajściem w ciążę i urodzeniem dziecka w terminie pojawiają się, gdy wada jest większa. Wówczas ryzyko poronień i przedwczesnych porodów gwałtownie wzrasta.

Do poronień nawykowych dochodzi w wyniku defektu błony śluzowej macicy, który utrudnia zagnieżdżenie się zarodka. Z kolei ograniczona przestrzeń jamy macicy utrudnia rozwój płodu i prowadzi do przedwczesnych porodów. Jednak w tym przypadku ryzyko rozwiązania ciąży przed terminem jest większe niż w przypadku innych wad macicy, ponieważ diagnozuje się również niewydolność szyjki macicy. Z tego powodu często konieczne jest założenie szwu szyjkowego w celu utrzymania ciąży.

Tylko w kilku przypadkach zaleca się chirurgiczną korektę wady. Są to zwykle poronienia nawykowe i niemożność donoszenia kolejnej ciąży.

Macica łukowata a ciąża

Kobieta z tą wadą macicy nie powinna mieć problemów z zajściem w ciążę, a szanse na urodzenie zdrowego dziecka w terminie są wysokie.

Macica łukowata bardzo rzadko jest przyczyną poronień. W związku z tym tylko w pojedynczych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Macica jednorożna a ciąża

Macica jednorożna zazwyczaj nie stwarza problemów z zajściem w ciążę. Może natomiast zagrażać jej utrzymaniu, ponieważ często diagnozuje się również niewydolność szyjki macicy, która niesie za sobą ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Jednak lekarza zwracają uwagę, że bardziej niebezpieczne są powikłania ciąży z macicą jednorożną, które wynikają z nieprawidłowego ułożenia płodu oraz jego wolniejszego rozwoju.

Jeśli macica jednorożna utrudnia zajście w ciążę i nie pozwala na jej utrzymanie lub powoduje utratę płodu, zaleca się operację.

Macica podwójna a ciąża

Specjaliści twierdzą, że ryzyko powikłań ciążowych może być większe z powodu zbyt małego rozmiaru macicy. Wtedy macica podwójna może być przyczyną niepłodności, problemów z utrzymaniem ciąży, nieprawidłowego ułożenia płodu oraz przedwczesnego porodu.

Leczenie operacyjne, które polega na scaleniu rozdwojonej macicy, przeprowadza się bardzo rzadko i tylko w sytuacji, kiedy macica utrudnia zajście w ciążę lub powoduje komplikacje w czasie jej trwania.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza