Otyłość niszczy psychikę dziecka

2019-07-30 11:46 Magdalena Gajda

U dzieci i nastolatków chorych na otyłość częściej dochodzi do rozwoju zaburzeń lękowych i depresji. Badania nad relacjami pomiędzy nadmierną masą ciała a zaburzeniami emocjonalnymi u dzieci i młodzieży przeprowadzili naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska.

Przez 10 lat szwedzcy badacze porównywali dane medyczne ponad 12 tysięcy dzieci z otyłością oraz ponad 60 tys. ich rówieśników o prawidłowej masie ciała. Do analizy dołączono także takie wskaźniki jak: status ekonomiczny rodziny, drogi migracyjne, zaburzenia neuropsychiatryczne i problemy psychiczne wśród osób najbliżej spokrewnionych z dzieckiem. Badanie pokazało, że już sama choroba otyłości stanowi niezależny czynnik ryzyka wystąpienia u dziecka zaburzeń lękowych i depresyjnych. Po analizie okazało się, że dziewczynki z otyłością są o 43 proc., a chłopcy z otyłością o 33 proc. bardziej narażeni na te problemy psychiczne, niż ich szczupli rówieśnicy.

Naukowcy z Instytutu Karolinska prowadzą dalsze badania nad zaburzeniami psychicznymi powiązanymi z otyłością u dzieci i młodzieży.

Opracowano na podstawie: PAP, www.psychiatria.esculap.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019
KOMENTARZE