Otyłe dzieci są narażone na choroby dorosłych. Jakie choroby grożą otyłemu dziecku?

2019-07-04 14:08 Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Małgorzata Żuławnik, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych

Otyłe dziecko to dziecko chore, do tego więcej niż pewne, że wyrośnie na chorego dorosłego. A polskie dzieci znalazły się w światowej czołówce dzieci otyłych. Czy wiesz, co grozi otyłemu dziecku? Jakie choroby wywołuje otyłość dziecięca?

Otyłe dziecko nie tylko ma kłopoty w grupie rówieśników, ale również cierpi na różne dolegliwości, typowe dla dorosłych. Nadciśnienie, miażdżyca, przeciążone stawy utrudniają mu codzienne życie.

Otyłe dzieci: groźny zespół metaboliczny

Negatywny wpływ otyłości na stan zdrowia dziecka i znacznie większą skłonność do chorób w dorosłym życiu udowodnił amerykański uczony dr John Morrison, który w latach 70. przebadał ponad 700 dzieci i młodzieży. U niektórych z nich stwierdził tzw. zespół metaboliczny, czyli dolegliwości związane z nieprawidłową przemianą materii:

 • nadciśnienie,
 • otyłość
 • miażdżycę.

Te same osoby zostały przebadane ponownie po 25 latach. Okazało się, że ci, u których w dzieciństwie zdiagnozowano zespół metaboliczny, w dorosłym życiu aż 15 razy bardziej byli narażeni na choroby serca i układu krążenia.

Otyłe dzieci: ofiary groźnych chorób

Otyłość u dzieci i młodzieży prowadzi do przeciążenia układu kostno-stawowego, czyli deformacji szkieletu, wad postawy oraz nieodwracalnych zmian w stawach (głównie biodrowych i kolanowych). Nadmiar tkanki tłuszczowej zaburza gospodarkę lipidową: powoduje wzrost stężenia trójglicerydów, wolnych kwasów tłuszczowych, co sprzyja miażdżycy. Upośledza tolerancję glukozy, a tym samym sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2 (dawniej zwanej cukrzycą dorosłych!). Dowiedziono też, że otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka i jest przyczyną poważnych zaburzeń emocjonalnych (z powodu otyłości na depresję cierpi ok. 10 proc. dzieci).

Otyłe dzieci: ważne 4 godziny ruchu

W przypadku dziecka ruch skuteczniej zabezpiecza przed nadwaga niż dieta. Odpowiednia dawka wysiłku fizycznego wspomaga jego rozwój, wzmacnia odporność i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. W młodszym wieku szkolnym potrzebuje ono dziennie min. 5 i 1/2 godziny zróżnicowanej aktywności ruchowej, w starszym - 4 (normy Światowej Organizacji Zdrowia). Trzeba ją dostosować do upodobań dziecka (np. nie zmuszać do chodzenia na basen, jeśli tego nie lubi), ponieważ tylko wtedy zaszczepimy w nim trwale nawyk uprawiania sportu. Tymczasem w Polsce ponad 30 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych ma zwolnienie lekarskie z lekcji WF lub nie ćwiczy, tłumacząc się brakiem stroju sportowego.

miesięcznik "Zdrowie"

Polecamy e-poradnik
E-poradnik - przedszkolak z nadwagą

Autor: Materiały prasowe

Z poradnika dowiesz się:

 • Jak ocenić, czy nasza pociecha ma nadwagę – test.
 • Jak nie uzależnić dziecka od jedzenia.
 • Kiedy zaczyna się uzależnienie od jedzenia?
 • Jak nie przekarmiać dziecka?
 • Jak wpłynąć na dziadków, żeby nie serwowali wnukom niezdrowego jedzenia?
 • Jak skomponować zdrowy jadłospis?
 • Jakich produktów nie dawać dzieciom?
 • Jak przygotować menu na kinderbal.
 • Co można gotować razem z dzieckiem – propozycje.
 • Jak odchudzić przedszkolaka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE