Operacja jaskry. Kiedy stosuje się leczenie operacyjne jaskry?

2018-07-03 12:29 Monika Majewska

Operacyjne leczenie jaskry jest ostatecznością. Najczęściej terapię zaczyna się od podania pacjentowi specjalnych kropli do oczu, których zadaniem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, a co za tym idzie - zatrzymanie postępu choroby. Jednak w niektórych przypadkach takie leczenie jest nieskuteczne lub nie można go podjąć. Wówczas rozwiązaniem jest operacyjne leczenie jaskry. Sprawdź, jakie są wskazania do operacji jaskry i jakimi metodami można ją wykonać.

Leczenie operacyjne jaskry przeprowadza są zazwyczaj wtedy, gdy leczenie farmakologiczne i laserowe nie zahamowało postępu choroby, czyli uszkodzenia nerwu wzrokowego. Ponadto interwencję chirurgiczną należy rozważyć w przypadku jaskry młodzieńczej, dużych wahań ciśnienia wewnątrzgałkowego w pomiarach dobowych, niekorzystnego wpływu stosowanego leczenia na jakość życia i braku współpracy w leczeniu chorego i/lub nietolerancji stosowanych kropli.

Posłuchaj, kiedy jaskrę leczy się operacyjnie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Jaskra - leczenie

Podstawowym celem terapii jest określenie ciśnienia docelowego, czyli takiej najwyższej wartości ciśnienia, przy której ryzyko progresji choroby jest jak najmniejsze.

Leczenie powinno być dostosowane do aktualnego stanu chorego, wieku oraz trybu życia chorego.

Leczenie chorych na jaskrę rozpoczyna się od miejscowej farmakoterapii, ale opcjonalnie można zastosować trabekuloplastykę laserową, zwłaszcza u  chorych na jaskrę wtórną torebkową i  barwnikową.

Tylko w niektórych przypadkach zabieg operacyjny jest leczeniem pierwszego wyboru. Są to:

 • jaskra wrodzona
 • jaskra pierwotna zamykającego się kąta z całkowitym lub prawie całkowitym zamknięciem kąta i brakiem możliwości kontrolowania ciśnienia
 • konieczność dużego obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, niemożliwej do osiągnięcia innymi metodami

Leczenie operacyjne jaskry wrodzonej

W przypadku jaskry wrodzonej w pierwszej kolejności wykonywana jest goniotomia, która polega na przecięciu kąta przesączania w celu jego udrożnienia.

Leczeniem drugiego rzutu (wykorzystuje się je, jeśli leczenie pierwszego rzutu okazało się nieskuteczne lub są do niego przeciwwskazania) jest trabekulektomia m. Cairns, która polega na wytworzeniu nowego kanału dla odpływu cieczy wodnistej między komorą przednią i przestrzenią pod torebką Tenona (jaskra najczęściej jest wynikiem utrudnienia odpływu cieczy wodnistej przez kąt przesączania).

Leczeniem trzeciego rzutu są zbiegi setonowe, w przebiegu których wykorzystuje się implanty z tworzyw sztucznych, które pozwalają na utworzenie połączenia pomiędzy komorą przednią a przestrzenią pod torebką Tenona (zastawka Ahmeda, seton Molteno).

Alternatywą są zabiegi cyklodestrukcyjne, których celem jest zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej, a co za tym idzie - obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego (tj. cyklodiatremia, cyklofotokagulacja laserem diodowym, cyklokrioaplikacja, endocyklofotokoagulacja laserem diodowym).

Ważne

Uszkodzenia spowodowane przez jaskrę są nieodwracalne i w tym przypadku nie pomoże nawet operacja. Celem leczenia operacyjnego jest jedynie zahamowanie rozwoju choroby.

Należy także liczyć się z tym, że nawet po operacyjnym leczeniu jaskra można powrócić.

Jaskra - sposoby leczenia jaskry

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Operacja jaskry pierwotna zamykającego się kąta

W tym przypadku wykonuje się trabekulektomię, a w kolejnym rzucie: zabiegi setonowe i cyklodestrukcyjne.

Leczenie operacyjne jaskry pierwotnej otwartego kąta

Zwykle w  początkowych etapach tego rodzaju jaskry stosuje się leczenie farmakologiczne w postaci kropli do oczu. Jeśli obniżenie ciśnienia nie jest wystarczające stosuje się laseroterapię. W bardziej zaawansowanych przypadkach, oraz w sytuacji kiedy leczenie zachowawcze nie jest skuteczne, przeprowadza się chirurgiczne zabiegi operacyjne.

1. Jaskra początkowa do średnio zaawansowanej

 • zabiegi nieperforujące (ułatwiające odpływ cieczy wodnistej i niewymagające otwierania komory przedniej), np. sklerektomia głęboka (polega na usunięciu fragmentu twardówki pod wytworzonym wcześniej powierzchniowym płatkiem twardówki i odsłonięciu zewnętrznej ściany kanału Schlemma)
 • kanaloplastyka
 • zabiegi minimalnie inwazyjne
 • trabekulektomia

Jaskra średnio zaawansowana do zaawansowanej

 • zabiegi nieperforujące
 • kanaloplastyka
 • trabekulektomia
 • zabiegi setonowe
 • zabiegi cyklofotokoagulacji laserowej przeztwardówkowej lub endoskopowe

Operacja jaskry wtórnej otwartego kąta

Leczenie zwykle polega na podawaniu kropli do oczu lub wykonaniu zabiegu laserowego. Leczenie ostateczne to operacja jaskry.

Jeśli chodzi o zabiegi operacyjne, postępuje się tak, jak w jaskrze pierwotnej otwartego kąta średnio lub bardzo zaawansowanej.

Leczenie operacyjne jaskry wtórne zamykającego się kąta

Leczenie zwykle polega na podawaniu kropli do oczu lub wykonaniu zabiegu laserowego. Leczenie ostateczne to operacja jaskry.

Jeśli chodzi o zabiegi operacyjne, do wyboru są:

 • zabiegi przetokowe - trabekulektomia
 • zabiegi setonowe
 • zabiegi cyklodestrukcyjne

Źródło: Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczące leczenia operacyjnego w jaskrze.

Jaskra drugą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Krzysztof Maliszak
  |

  Mój tata miał leczoną jaskrę bardzo długo, ale niestety nie było za dużej poprawy i zdecydowaliśmy się na operację. Długie poszukiwania najlepszej kliniki i musieliśmy pojechać, aż do Białegostoku. Zdecydowanie to był dobry wybór, aczkolwiek stresu było dużo. Operacja jest ryzykowna, ale warto...

  Magdalena
  |

  Jaskra u dzieci też występuje, często ma podłoże genetyczne, jeśli w rodzinie były przypadki trzeba dziecko znacznie częściej kontrolować i to u na prawdę zaufanych i dobrych specjalistów z pełnymi możliwościami diagnozy.

  basia
  |

  Lecze sie na jaskre od 2002 r a wiec 15 lat.Obecnie mam 64lata.Przez ten czas przetestowalam chyba mozliwie wszystkie dostepne krople.Cisnienie zawsze wysokie ponad 26mg,a zaczynalam od 30mg.

  Mialam dwukrotnie wykonywane lasery -niestety nieskutecznie.Mam specyficzna mala galke oczna i jaskre pierwotną zamykajacego sie kąta.Mam skierowanie na operacje tzw FAKOTRABEKULEKTOMIE.lEKARZ POWIEDZIAL ZE TO KONIECZNOSC BO STRACE WZROK-NIESTETY.Paskudna choroba.

  markiza
  |

  ja zaczęłam podejrzewać u siebie jaskrę po tym jak zaczęłam odczuwać ubytki w polu widzenia, poszłam na konsultacje do kliniki, tam przeprowadzono u mnie konsultacje, zmierzono ciśnienie wewnątrzgałkowe i moje obawy się potwierdziły - diagnoza jaskra. Na szczęście trafiłam do profesjonalnego miejsca, Pani doktor wyjaśniła mi jakie są metody leczenia. Wybrałam najbardziej odpowiednią dla mnie i zaczęłam leczenie.

  Natalia
  |

  Jak z jaskrą u dzieci ? Czy ktoś z Was to przeszedł?? Czy wczesne leczenie skutkuje pomimo tego, ze nadcisnienie w oczach jest trzy razy wieksze niz powinno byc??

  kaska
  |

  przy ostatniej wizycie u okulisty stwierdzono u mnie jaskre ale ponieważ nie było to pewne a ja sama byłam w tak wielkim szoku i nie zapytałam się o ważne kwestie. Będę wdzieczna jeści otrzymam odpowiedż na następujące pytania: 1) czy po operacji jaskry ciśnienie w gałce ocznej już na stałe będzie unormowane czy choroba nadal będzie postępować? 2) słyszałam również że można stosować krople zamiast operacji tylko czy są skuteczniejsze? 3) jak wygląda operacja jaskry, ile trzeba przeciętnie na nią czekać, jaki czas przebywa się w szpitalu i ile trwa rekonwalescencja?

  Natalia
  |

  przy ostatniej wizycie u okulisty stwierdzono u mnie jaskre ale ponieważ nie było to pewne a ja sama byłam w tak wielkim szoku i nie zapytałam się o ważne kwestie. Będę wdzieczna jeśli otrzymam odpowiedż na następujące pytania: 1) czy po operacji jaskry ciśnienie w gałce ocznej już na stałe będzie unormowane czy choroba nadal będzie postępować? 2) słyszałam również że można stosować krople zamiast operacji tylko czy są skuteczniejsze? 3) jak wygląda operacja jaskry, ile trzeba przeciętnie na nią czekać, jaki czas przebywa się w szpitalu i ile trwa rekonwalescencja?

  Justyna
  |

  Dwa lata temu stwierdzono u mnie jaskrę. Wczoraj byłam na kontrolnym badaniu i pani doktor powiedziała mi że już nie mam jaskry bo otwory które mi zrobiono kilka razy laserem się nie zamykają. Ciśnienie w oczach mam teraz normalne /wczoraj 16/.Czy jest to możliwe?