Te objawy mogą świadczyć o nadwrażliwości na kofeinę. Czym ją zastąpić?

2022-09-05 8:16

Kawa gości w kuchni niemal każdego z nas. Bywa, że pijemy ją dla przyjemności czy towarzystwa, jednak zdecydowana większość osób traktuje ją jako codzienny zastrzyk energii. Choć niewiele się o tym mówi, istnieją osoby, które zmagają się z nadwrażliwością na kofeinę. Jak rozpoznać objawy nadwrażliwości na kofeinę? Czym zastąpić filiżankę kawy w takim przypadku?

kofeina
Autor: Getty Images

Nadwrażliwość na kofeinę 

Wiele badań naukowych dowodzi, że kawa ma wiele zalet zdrowotnych. Nie skorzystają z nich jednak osoby cierpiące na nadwrażliwość na kofeinę, która objawia się m.in. kołataniem serca czy rozdrażnieniem. 

Rzadko się zdarza, aby objawy te były wyłącznie wynikiem reakcji na kofeinę. Mogą one bowiem być związane ze wzrostem wzrostu hormonu adrenaliny, do którego przyczynia się kofeina.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.6, bezseność

Różnice między wrażliwością na kofeinę a alergią na kofeinę

Osoby z nadwrażliwością na kofeinę mogą odczuwać objawy z nią związane na skutek wyrzutu adrenaliny, który wywołuje kofeina. Osoby z alergią na kofeinę rzadko doświadczają anafilaksji spowodowanej alergią na kofeinę, która objawia się między innymi świądem skóry czy wysypką.

"Większość z nas doskonale zna efekt, jaki wywiera na nich kofeina: niektórzy czują się bardziej rozbudzeni, inni mają przypływ energii, a jeszcze inni są roztrzęsieni. Dzieje się to zazwyczaj około 20 minut po wypiciu napoju z kofeiną" - wyjaśnia na stronach Live Science dr Ross Perry, lekarz rodzinny.

"Jeśli po wypiciu czegoś z kofeiną czujesz się roztrzęsiony lub szybko musisz iść do toalety, to możesz mieć właśnie nietolerancję lub nadwrażliwość na kofeinę" - dodaje dr Perry.

Co powoduje nadwrażliwość na kofeinę?

Jenaed Brodell, dietetyczka wyjaśnia: "Wrażliwość na kofeinę może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak płeć, wiek i waga, a także indywidualna zmienność genetyczna w chemii mózgu i metabolizmie wątroby" oraz dodaje:

"Objawy najczęściej powstają z powodu wolniejszego niż normalnie metabolizmu kofeiny, co prowadzi do dłuższego pozostawania jej w organizmie. Osoby z wrażliwością na kofeinę mogą tolerować niewielkie ilości kofeiny, w zależności od ich indywidualnej zdolności do metabolizowania kofeiny, jednak osoby z alergią na kofeinę prawdopodobnie zareagują nawet na niewielką ilość kawy. Ponieważ osoby z wrażliwością na kofeinę wolniej metabolizują kofeinę, ich objawy mogą trwać kilka godzin”. 

Jak objawia się nadwrażliwość na kofeinę, a jak alergia?

Objawy nadwrażliwości na kofeinę obejmują: 

  • palpitacje serca
  • ból głowy
  • lęk
  • niepokój
  • bezsenność 
  • drżenie rąk
  • drażliwość
  • pilna chęć skorzystania z toalety

Dietetyczka dodaje: „Nadwrażliwość na kofeinę może objawiać się przyspieszonym biciem serca, bólami głowy, nudnościami, niepokojem i trudnościami ze snem. Zakres objawów może się różnić w zależności od poziomu wrażliwości danej osoby oraz ilości spożytej kofeiny. Objawy związane z alergią na kofeinę są nieco bardziej nasilone i obejmują m.in. swędzącą skórę, wysypkę oraz zwiększoną drażliwość”.

Co pić zamiast kawy?

Woda jest tym, czego nasz organizm potrzebuje najbardziej, jednak nie wydaje się ona dla wielu z nas tak atrakcyjna, jak kawa. Doskonałym substytutem kawy mogą być: ciepła woda z cytryną, herbata miętowa, koktajle ze świeżych owoców i warzyw, woda z odrobiną limonki, matcha lub czerwona herbata i woda kokosowa. Osobom pijącym duże ilości herbaty, wskazane jest wypróbowanie białej herbaty, która zawiera tylko 6-55 mg kofeiny na filiżankę o pojemności 250 ml, w porównaniu z zieloną herbatą, która zawiera 30-70 mg i czarna herbata, która ma 47-90 mg. Doskonale w takim przypadku sprawdzą się również herbaty ziołowe, takie jak rumianek lub mięta pieprzowa, które naturalnie nie zawierają kofeiny. Jeśli jednak potrzebujesz smaku kawy, możesz wypróbować jej bezkofeinową wersję.