Objawem tego raka jest ból pleców. Wiele kobiet go ignoruje

2023-01-09 13:38

Każdego roku w Polsce diagnozuje się ok. 2,6 tys. przypadków raka szyjki macicy. Niestety, 1,5 tys. z chorujących kobiet umiera. Nowotwór szyjki macicy rozwija się powoli, a jeśli choroba zostanie wykryta wcześnie, może zostać całkowicie wyleczona. Oto najważniejsze objawy raka szyjki macicy, których żadna kobieta nie powinna bagatelizować.

Objawem tego raka jest ból pleców. Wiele kobiet go ignoruje
Autor: Getty Images Objawem tego raka jest ból pleców. Wiele kobiet go ignoruje

Ból pleców to jeden z tych objawów, które pacjenci wymieniają najczęściej w przebiegu różnych schorzeń. Często może być wynikiem nieprawidłowej pozycji podczas pracy przed komputerem, może świadczyć o urazie, problemach z nerkami, a czasami zwiastować nowotwór. Tak jest w przypadku raka szyjki macicy.

Ból pleców to objaw raka szyjki macicy

Według National Health Service (NHS) ból w dolnej części pleców, miednicy lub dolnej części brzucha może być sygnałem rozwijającego się nowotworu szyjki macicy. Oprócz tego, rak szyjki macicy objawami się obfitszymi miesiączkami, a także silnymi, nietypowymi krwawieniami np. między miesiączkami, po odbyciu stosunku lub po menopauzie.

Nowotwór szyjki macicy mogą także sygnalizować zmiany w wydzielinie z pochwy, ból w trakcie seksu. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów, koniecznie udaj się do lekarza i wykonaj badania. Cytologia jest prostym i nieinwazyjnym badaniem, które pozwoli wykryć raka szyjki macicy.

Poradnik Zdrowie: nowotwory ginekologiczne

Jak długo można żyć z rakiem szyjki macicy?

Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów. Może rozwijać się latami, a przy tym nie powodować żadnych objawów. Średni czas rozwoju raka szyjki macicy wynosi ponad 3 lata, a zdarzają się przypadki, że trwa to znacznie dłużej, czyli np. 10 lat.

Nowotwór w stadium bezobjawowym daje największe szanse na całkowite wyleczenie. Ogólnie rokowania zależą od stopnia zaawansowania choroby w momencie diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Zależą także od ogólnego stanu zdrowia chorej.

Jeśli rak szyjki macicy zostanie zdiagnozowany we wczesnym stopniu zaawansowania i nie zdążył zająć już węzłów chłonnych, odsetek 5-letnich przeżyć wynosi ponad 92 proc. Jeśli węzły chłonne są zajęte, ale nadal rak nie jest bardzo zaawansowany, rokowania obejmują ok. 58 proc.

Jeśli zostanie zdiagnozowany późno, to znaczy w stadium, w którym zdążył zaatakować odległe narządy, 5-letni względny wskaźnik przeżycia wynosi 18 proc.