Uczucie swędzenia po seksie to ważny sygnał. 5 najczęstszych powodów

2023-02-21 14:02

Dyskomfort po stosunku może nie tylko zepsuć nastrój, ale i zniechęcić do intymności. Kobiety szczególnie często uskarżają się na uczucie swędzenia pochwy po seksie. I choć uważa się, że to wstydliwa dolegliwość, nie jest wcale tak rzadka, jak mogłoby się wydawać. Zazwyczaj ma błahe przyczyny, jednak niekiedy wymaga leczenia.

Uczucie swędzenia po seksie to ważny sygnał. 5 najczęstszych powodów
Autor: Getty Images Uczucie swędzenia po seksie to ważny sygnał. 5 najczęstszych powodów

Swędzenia pochwy po stosunku nie należy lekceważyć, ale nie zawsze trzeba z tego powodu od razu pędzić do lekarza. Kluczowe jest bowiem nie tylko samo swędzenie, ale również jego nasilenie, a także objawy, które mu towarzyszą. A te są ściśle związane z przyczyną. 

Co oczywiste, swędzenie i pieczenie odczuwane po stosunku są bardzo uciążliwe. Ale okazuje się, że większość kobiet aktywnych seksualnie doświadczyła ich przynajmniej raz w życiu. Ta przypadłość wywołuje zrozumiały dyskomfort, a w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do unikania zbliżeń. Jak więc poradzić sobie z problemem, by nie musieć rezygnować z seksu, a przy tym pozbyć się przykrej bolączki?

Poradnik Zdrowie: choroby intymne

Co to oznacza, gdy swędzi pochwa?

Przyczyn świądu okolic intymnych może być niestety wiele, gdyż pochwa i srom są bardzo wrażliwe zarówno na podrażnienia, jak i na drobnoustroje chorobotwórcze.

Do najczęstszych przyczyn swędzenia pochwy należą:

  • suchość pochwy i związane z nią podrażnienia - niedostateczne nawilżenie w trakcie stosunku to jeden z głównych powodów swędzenia po stosunku. Suchość pochwy może być związana z menopauzą, ale dotyczy też młodych kobiet, często jest związana z momentem cyklu owulacyjnego albo brakiem odpowiedniego podniecenia. W tym przypadku zwykle pomaga stosowanie lubrykantu (jeśli partner stosuje prezerwatywy, bezpieczniej wybrać taki na bazie wody lub silikonu, gdyż lubrykanty na bazie oleju mogą potencjalnie uszkadzać prezerwatywy). W przypadku suchości wywołanej menopauzą warto poprosić lekarza o polecenie kremu dopochwowego na bazie estrogenów.
  • alergia na lateks - można ją podejrzewać, jeśli partner używa prezerwatyw lateksowych. W takiej sytuacji swędzeniu może towarzyszyć wysypka i zaczerwienienie. Zwykle pomaga zmiana prezerwatyw na takie z innego tworzywa (np. poliuretanowe).
  • uczulenie na spermę - może wywoływać nie tylko swędzenie, pieczenie i obrzęk miejsc intymnych, ale też objawy ogólne: swędzącą wysypkę na ciele i przejściowe duszności. Objawy zwykle pojawiają się od 10 do 30 minut po stosunku i przemijają, chociaż u niektórych osób mogą utrzymywać się przez kilka dni. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza i dokładna diagnostyka, gdyż w niektórych przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny.
  • stan zapalny sromu - związany z podrażnieniami, do których doszło w wyniku narażenia na zewnętrzne czynniki drażniące - np. zapachowe lubrykanty, środki plemnikobójcze, tampony, mydło lub płyn do kąpieli, czy syntetyczna bielizna lub zapachowy papier toaletowy. Wówczas oprócz swędzenia może pojawić się też pieczenie, bolesny obrzęk i zaczerwienienie sromu. Objawy zwykle mijają same po usunięciu czynników drażniących, jednak jeśli są mocno nasilone, warto skontaktować się z lekarzem.
  • infekcje przenoszone drogą płciową. Infekcje intymne to częsta przyczyna swędzenia pochwy po stosunku, ale dają one również szereg różnych innych objawów, takich jak dziwna wydzielina z pochwy, nieprzyjemny zapach, ból podczas oddawania moczu, ogólny dyskomfort odczuwany w okolicach intymnych. Mogą je wywoływać m.in. bakterie i drożdżaki - od typu infekcji zależy sposób jej leczenia, dlatego w takim przypadku konieczny jest kontakt z lekarzem. 

Jak szybko złagodzić swędzenie pochwy?

Niezależnie od przyczyny swędzenia pochwy po stosunku, dopóki ta uciążliwa przypadłość nie ustąpi, należy zrezygnować ze zbliżeń - inaczej dokuczliwe objawy mogą się zaostrzyć. Jeśli przyczyną swędzenia jest podrażnienie lub alergia, pewną pomocą mogą być również domowe sposoby na swędzenie pochwy - niekiedy mogą one przynieść ulgę również w przypadku infekcji, jeśli nie jesteśmy w stanie szybko umówić się do lekarza.

To przede wszystkim "ziołowe nasiadówki" z dodatkiem ziół o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i łagodzących: kory dębu, szałwii, suszonego rumianku. 50 g mieszanki ziół trzeba zalać w wiaderku pięcioma litrami mocno ciepłej wody, odczekać aż zioła się zaparzą (zwykle około 10 minut), a następnie usiąść na nim w taki sposób, by unosząca się z wiaderka para ogrzewała okolice intymne.

Innym sposobem jest ziołowa kąpiel - do miski wlewamy gorącą wodę, dorzucamy zioła w torebkach, czekamy aż się zaparzą, a woda się schłodzi do przyjemnej temperatury, a następnie siadamy w misce na kwadrans. Przeciwświądowo działa również kąpiel w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Taka kąpiel nie wyleczy infekcji, może jednak zmniejszyć swędzenie i podrażnienia. Przepis jest prosty: wystarczy 1 łyżeczka sody na każdy litr wody wlanej do wanny.