12 objawów raka żołądka. Niektóre łatwo pomylić z chorobą wrzodową

2022-09-23 12:51

Rak żołądka to stosunkowo częsty nowotwór. Dobra wiadomość jest taka, że liczba jego przypadków w Polsce spada, zła - że chorują na niego coraz młodsze osoby. Objawy tego nowotworu są charakterystyczne również dla innych chorób układu pokarmowego, a także dla dolegliwości spowodowanych stresem, dlatego zwykle jest on wykrywany dopiero w zaawansowanym stadium.

12 objawów raka żołądka. Niektóre łatwo pomylić z chorobą wrzodową
Autor: Getty Images

Rak żołądka to obecnie piąty najczęściej diagnozowany nowotwór w Europie i czwarty najczęstszy na świecie, jednak liczba nowych przypadków nie jest jednorodna. Najczęściej wykrywany jest w krajach Europy Wschodniej i w Portugalii, stosunkowo rzadko zaś w Wielkiej Brytanii, gdzie lokuje się on na 17 pozycji wśród diagnozowanych w tym kraju nowotworów.

Dwa razy częściej chorują na niego mężczyźni. Zwykle rozpoznawany jest u osób po 60. roku życia, ale wiek chorych obniża się i coraz częściej wykrywany jest u trzydziestolatków. Jednym z głównych czynników ryzyka tego nowotworu jest dieta, w tym duże spożycie soli, azotanów i azotynów (używanych m.in. do konserwowania wędlin), a także palenie papierosów.

Często wykrywany jest przypadkiem. Na te objawy koniecznie zwróć uwagę

W Polsce rak żołądka najczęściej rozpoznawany jest w zaawansowanym stadium - na wczesnym etapie wykrywa się go w zaledwie 5-8 proc. przypadków, zwykle przypadkowo. A jest tak, gdyż jego objawy bywają mylone z błędami w diecie, infekcją czy inną chorobą (np. chorobą wrzodową czy zapaleniem błony śluzowej żołądka) czy składane na karb stresu i trybu życia.

12 najczęstszych objawów raka żołądka to:

  • bóle w nadbrzuszu
  • uczucie szybkiej pełności po posiłku
  • brak apetytu, jadłowstręt
  • nudności
  • częste odbijanie
  • wymioty
  • zaburzenia połykania
  • smoliste stolce
  • utrata masy ciała
  • częsta niestrawność
  • zmęczenie
  • zgaga (uczucie palenia w przełyku).

Na późniejszym etapie choroby pojawia się również wyczuwalny guz w nadbrzuszu, powiększone są również węzły chłonne (szczególnie te nad obojczykiem po lewej stronie), a w badaniu lekarz stwierdza wyniszczenie organizmu, wodobrzusze czy wysięg w jamie opłucnej.

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Tak rozpoznaje się raka żołądka

Nawet jeśli objawy wydają się banalne, ale utrzymują się przez jakiś czas, warto odwiedzić lekarza. Diagnoza w kierunku raka żołądka zaczyna się wywiadem i badaniem przedmiotowym oraz podmiotowym - lekarz szuka palpacyjnie wyczuwalnego guza w nadbrzuszu.

Za najlepszą metodę rozpoznania raka żołądka uznawana jest gastroskopia, i na takie badanie zostanie skierowana osoba, u której lekarz podejrzewa ten nowotwór. Jeśli w trakcie gastroskopii wykryta zostanie podejrzana zmiana jeszcze w jej trakcie istnieje zwykle możliwość pobrania wycinka do badania histopatologicznego.

Alternatywą dla tego badania jest endoskopia USG. W przypadku niepewności co do wyniku badania lub niemożności wykonania pozostałych badań obrazowych lekarz może również wystawić skierowanie na tomografię komputerową, która pozwoli wykryć obecność guza w obrębie jamy brzusznej. Badaniami pomocniczymi w diagnozowaniu tego nowotworu są również rezonans magnetyczny oraz oznaczenie markerów nowotworowych CA19-9 i CEA.