Terapia protonowa (protonoterapia) - na czym polega? Wskazania do terapii hadronowej

2016-10-04 11:28 Monika Majewska

Terapia protonowa (protonoterapia) to najnowocześniejsza metoda leczenia różnych nowotworów złośliwych. Jest ona bardzo skuteczna, a dodatkowo praktycznie nie daje powikłań, dzięki czemu szybko wraca się do zdrowia. Niestety, protonoterapia nie jest przeznaczona dla każdego, kto zmaga się z nowotworem. Sprawdź, na czym polega terapia protonowa i kto może skorzystać z tej metody leczenia.

Terapia protonowa, inaczej radioterapia protonowa, radioterapia hadronowa lub protonoterapia, to rodzaj radioterapii, podczas której wykorzystuje się wiązkę protonów - dodatnio naładowanych cząstek, które przenikają przez skórę do guza. Terapia protonowa jest najnowocześniejszą metodą leczenia nowotworów złośliwych, która odznacza się wyjątkową skutecznością. Dodatkowo ryzyko wystąpienia powikłań po protonoterapii jest bardzo małe, dzięki czemu szybko wraca się do zdrowia.

Terapia protonowa – na czym polega?

Terapia protonowa wykorzystuje mega dawkę, bo 230 MeV (megaelektronowoltów), promieniowania protonowego w celu zniszczenia złośliwych zmian nowotworowych. To znacznie wyższa dawka niż w standardowej radioterapii. Jednak to nie jedyne różnice. W czasie naświetlania protony formowane są do bardzo wąskiej wiązki (tzw. wiązki ołówkowej) i przenoszone - za pomocą obrazowania 3D - dokładnie do nowotworu złośliwego. Następnie protony uszkadzają DNA komórki nowotworowej, przez co niemożliwy jest podział komórki nowotworowej, a nawet następuje jej śmierć. Dzięki temu, że wiązka promieniowania dociera do guza z dużą precyzją, znajdujące się wokół zdrowe tkanki pozostają praktycznie nienaruszone. W związku z tym ryzyko powikłań po protonoterapii jest znacznie mniejsze niż w przypadku konwencjonalnej terapii, a co za tym idzie - szybciej też wraca się do zdrowia.

Terapia protonowa na rak prostaty i nie tylko

Terapia jest  wykorzystywana przede wszystkim u chorych na nowotwory gałko ocznej. Dzięki niej u pacjenta z czerniakiem gałki ocznej można ocalić oko i zdolność widzenia. Poza tym protonoterapię można wykorzystać do usuwania niektórych nowotworów głowy i szyi, w okolicy rdzenia kręgowego oraz miednicy. Radioterapię protonową stosuje się także w przypadku chłoniaków, mięsaków kości i tkanek miękkich, nowotworów urologicznych - szczególnie prostaty i pęcherza moczowego - a także nowotworów płuc i wielu innych.

Warto wiedzieć

Terapia protonowa w Polsce - Centrum Cyklotronowe Bronowice gotowe, by leczyć pacjentów

Centrum Cyklotronowe Bronowice (CCB), które działa na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie - pierwszy w Polsce ośrodek oferujący radioterapię protonową - od poniedziałku, 3 października 2016 roku, jest gotowe, by leczyć chorych na raka. Ośrodek został otwarty w październiku 2015 roku, czyli rok temu, mimo to nie przyjmował pacjentów.

Zgodnie z ekspertyzą konsultanta krajowego, w Centrum może się leczyć ok. 90 dorosłych i ok. 40 dzieci rocznie.

Terapia protonowa – dla kogo jest przeznaczona?

Ta najnowocześniejsza metoda leczenia nowotworów złośliwych jest przeznaczona głównie dla chorych, u których konwencjonalne naświetlanie nie może być stosowane, ponieważ nowotwór znajduje się w szczególnie trudno dostępnych miejscach (i w związku z tym nie można go usunąć dostępnymi dotąd metodami), jest zbyt głęboko usytuowany, zbyt blisko sąsiaduje z ważnymi organami (wrażliwymi na uszkodzenia) lub gdy konwencjonalna terapia naraża chorego na poważne powikłania.

Szacuje się, że z radioterapii protonowej może skorzystać 10-15 proc. pacjentów chorych na nowotwory, którzy wymagają radioterapii.

Terapia protonowa sprawdza się zwłaszcza u dzieci, gdyż pozwala oszczędzić młody, rozwijający się organizm. Tradycyjne napromieniowanie niesie za sobą ryzyko rozwoju u dziecka nowotworu wtórnego lub niedorozwoju jego narządów.

Warto wiedzieć, że protonoterapia nie jest samodzielną metodą leczenia nowotworów – można ją łączyć z leczeniem chirurgicznym, chemioterapią, terapią celowaną molekularnie lub innymi metodami radioterapeutycznymi.

Terapia protonowa – czy jest skuteczna?

Skuteczność terapii protonowej sprawdzono na około 100 pacjentach z czerniakiem gałki ocznej. Okazała się bardzo wysoka: u 95-98 proc. chorych bez problemu usunięto nowotwór.

To ci się przyda

Terapia protonowa znajdzie się w koszyku świadczeń gwarantowanych. Nowotwory, których leczenie terapią protonową sfinansuje NFZ, to:

  • nowotwory podstawy czaszki i okolicy okołordzeniowej u dorosłych
  • mięśniaki tkanek miękkich i kości u dzieci
  • nowotwory zatok obocznych nosa
  • nowotwory zarodkowe wymagające napromieniowania osi mózgowo-rdzeniowej
  • wysoko zróżnicowane glejaki

Terapia protonowa (protonoterapia) - pierwsze w Polsce centrum cyklotronowe w Krakowie. "To potężne narzędzie do walki z nowotworami"

Źródło: x-news.pl/TVN24

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Jola
|

Moja mama jest rok po protonoterapii - nie miała i nie ma żadnych powikłań . Moja ciocia po radioterapii miała od razu. A po chemioterapii jak jest chyba wszyscy wiedzą. Może to nie jest cudowna metoda , bo nie wszyscy mogą się zakwalifikować do leczenia, ale jeżeli pomaga a jednak nie szkodzi to powinna dać nadzieje .

x@
|

Bardzo niska jakość artykułu - słaba wiedza i dużo nieprawdy. Krzywdzące o tyle, że pacjenci w to będą chcieli uwierzyć.
Przykład - "praktycznie nie daje powikłań" - nie prawda, powikłania mniejsze lub większe są jak w każdej radioterapii - zależy od lokalizacji i wielkości nowotworu.
Trudne pytanie nie do odgadnięcia - czy terapia jest dla wybranych? - nie, terapia realizowana jest zgodnie ze wskazaniami ministerialnymi - nie trzeba wiele żeby je odnaleźć.
Co do Radioterapia protonowej w Krakowie - jest strona, która sporo spraw z tym rodzajem radioterapii opisuje terapiaprotonowa.pl
I ostatnia, ale trudna rzecz do uwierzenia - radioterapia protonami nie jest cudownym lekarstwem na wszystko i nie zawsze ma przewagę nad innymi metodami radioterapii.

Kasia
|

kk-kasia@o2.pl to mój mail . Przepraszam ze tak późno odpisuje ... długo nie pojawiał się mój wpis i myślałam ze się tutaj nie pojawi już . I dziś zobaczyłam ze jednak jest. Proszę pisać !!!!

Marta Szczurek
|

Bardzo prosiłabym Panią o kontakt, jedziemy już jutro do Monachium. 605 737 625 marta

Ms
|

Bardzo proszę o informację czy w Monachium leczył się ktoś na raka jajnika z przerzutami? Byłabym bardzo wdzięczna! Martas.000@interia.pl.

Haniah5
|

Jak mozna się z Panią skontaktowac?

Kasia
|

Moja mama była w Monachium na protonoterapii . Zanim tam pojechała , szukałam informacji o tej metodzie, jednak za wiele nie znalazłam opinii osób , które były leczone tą metodą. Obiecałam sobie , ze jak mama skończy terapię będę pisać o tym wszędzie . A wiec mama miała złośliwego raka jasnokomórkowego najgorszego stopnia , rokowania beznadziejne . Rak trzonu macicy . Zadzwoniłam do kliniki w Monachium , i po przesłaniu dokumentacji drogą mailową zaproszono mamę na badania . W Polsce miała mieć chemioterapię , radioterapię i hormonoterapię . W Monachium lekarz onkolog stwierdził ze chemioterapia nie jest potrzebna . Klinika współpracuje z onkologami różnych specjalizacji i w ciężkich przypadkach do protonoterapii dołączają chemioterapię . Mama wróciła do domu , była tam 1,5 miesiąca , codziennie miała terapie . Na miejscu zrobiono jej Pet , tomograf, rezonans . Doktor Woźniak , bo w Klinice jest polski , wspaniały lekarz zaprosil mamę za 3 miesiące do kontroli. Jak narazie mama bardzo dobrze się czuje , jesteśmy szczęśliwi ze tam się znalazła . Lekarze są zadowoleni z efektów . Miałam okazje rozmawiać w klinice z pacjentami z Polski z rakiem płuc , prostaty , mózgu . Pani z rakiem płuc wracała do domu bez guza , a miał wielkość 15 cm . W Polsce nic nie byli w stanie zrobić . Służę pomocą , wiem jakie to potrzebne gdy zaatakuje rak . Pozdrawiam serdecznie .

Roman
|

Witam mam na imię Roman mamy syna Dominika 14 lat który ma glejaka na skrzyżowaniu nerwu wzrokowego wielkość 29 fi jest już po chemioterapi 5 lat temu stale pod kontrolą onkologa co 6 miesięcy mamy kontrolę MRI do dnia dzisiejszego był spokuj po ostatnim badaniu obraźliwym stwierdzono nowe ogniska zapalne proszę o jakiś kontakt z nami czy była by możliwość konsultacji z kliniką gdzie leczy się takie przypadki zostawię do siebie adres roman55513@wp.pljestem bardzo wdzięczny za zainteresowanie pozdrawiam

ADAM
|

Witam panie Rafale jezeli to mozliwe bardzo prosze o kontakt w celu rozmowy .Mam powazny problem zdrowotny i chciałbym porozmawiac mój email rupik2@poczta.onet.pl Pozdrawiam

Agata
|

Witam Panie Rafale. Czy mogłabym prosić o kontakt mailowy? agatka-gatka@wp.pl