W czym może pomóc asystent zdrowienia? Lista korzyści jest długa

2024-07-31 7:22

Asystent zdrowienia to wciąż mało popularny zawód. Co więcej, nie każdy może go wykonywać. Dlatego tego rodzaju osób nadal brakuje. Niemniej jego obecność jest bardzo pomocna osobom w kryzysie psychicznym i jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, stanowi on pomost pomiędzy lekarzem a pacjentem. Wyjaśniamy, gdzie szukać tego typu pomocy.

W czym może pomóc asystent zdrowienia? Lista korzyści jest długa
Autor: Fot. Getty Images

Doświadczając kryzysu zdrowia psychicznego, korzystamy z pomocy psychiatry, psychologa, czy psychoterapeuty. Czasem jednak nie potrafimy się przełamać, mogą pojawić się obawy przed wizytą u specjalisty, lęk przed oceną, czy inne okoliczności. Wtedy warto skorzystać z pomocy osoby, która kiedyś była w podobnym miejscu w życiu i łatwiej jej zrozumieć co czujemy.

"Zachęcam rodziców, by mówili co czują i co myślą". Psychiatra radzi, jak zapobiegać depresji u dzieci i młodzieży

Zaufaj asystentowi zdrowienia. Obowiązuje go tajemnica lekarska

Asystent zdrowienia to osoba, która w przeszłości sama doświadczyła kryzysu zdrowia psychicznego, ale dzięki terapii i pracy własnej udało się jej z niego wyjść. To właśnie fakt, że ma za sobą wyjątkowo trudne chwile sprawia, że często jest w stanie lepiej odczytać i rozumieć emocje oraz stan pacjenta. 

Dzięki doświadczeniu potrafi spojrzeć z perspektywy osoby doświadczającej w tym momencie poważnego kryzysu, zna jego ograniczenia, pomaga nazwać emocje, rozumie chęć izolacji i brak umiejętności opowiadania o traumie.

Praca asystenta zdrowienia polega na opiece nad osobą w kryzysie. Pacjentowi może być łatwiej podjąć rozmowę z kimś, kto kiedyś był w podobnym miejscu, czuł to samo, cierpiał tak samo. Z kolei asystent, potrafiąc rozmawiać o swoich przeżyciach może zderzać je z tym czego w danym momencie doświadcza chora osoba i być przykładem tego, że chociaż nic teraz nie wskazuje, że będzie lepiej, to da się pokonać każdy kryzys i wyjść z niego o wiele silniejszym. 

Pomost, który buduje asystent pomiędzy pacjentem a lekarzem, polega na tym, że pozyskane informacje stają się pomocne w dalszym leczeniu. Ukierunkowują terapię, pokonują różne bariery. Warto wspomnieć, że wszystko, co zostało przekazane asystentowi, pozostaje wyłącznie do jego wiedzy, może się on podzielić spostrzeżeniami wyłącznie z lekarzem, czy terapeutą, ponieważ obowiązuje go tajemnica lekarska.

Sonda
Powiedz nam:

Na czym polega pomoc asystenta zdrowienia? 

Głównym zadaniem asystenta zdrowienia jest niesienie wsparcia pacjentowi poprzez dzielenie się własnym doświadczeniem przebytego kryzysu i procesu odzyskiwania zdrowia. Jego zadania to m.in.:

  • obecność podczas spotkań z lekarzami,
  • realizacja zadań zleconych przez lekarzy,
  • uczestnictwo w zajęciach grupowych jako obserwator lub osoba współpracująca,
  • współtworzenie zajęć warsztatowych i edukacyjnych,
  • towarzyszenie pacjentom w czasie wyjść indywidualnych czy grupowych,
  • prowadzenie rozmów indywidualnych z pacjentem,
  • motywowanie chorych do podejmowania aktywności,
  • dzielenie się spostrzeżeniami na temat postępów odzyskiwania zdrowia z terapeutami i personelem medycznym,
  • uczestnictwo w zebraniach społeczności.

Jednym słowem asystent zdrowienia jest obecny niemal na każdym etapie powrotu do zdrowia. Dlatego warto szukać jego pomocy, zwłaszcza jeśli mamy poczucie, że nikt nas nie rozumie, nikt nie wie, co czujemy i jak cierpimy. Asystent zdrowienia też był kiedyś w tym miejscu, dlatego nie oceniając osoby, pomaga jej stawiać kroki, w kierunku odzyskiwania zdrowia.

Gdzie pracuje asystenta zdrowienia? Znajdź miejsce blisko siebie

Asystenta zdrowienia możemy znaleźć w różnych placówkach poświęconych leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego. A zatem należy go szukać w takich miejscach jak:

W celu znalezienia placówki blisko adresu zamieszkania warto skontaktować się z lokalnym oddziałem NFZ i zapytać, gdzie pracuje asystent zdrowienia.

Kto może zostać asystentem zdrowienia? Spora lista wymagań

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nie wystarczy doświadczyć traumy, by później pomagać osobom w kryzysie zdrowia psychicznego. Takie działanie mogłoby narazić pacjenta na to, że asystent przeniesie swoje negatywne uczucia i doznania na chorą osobę. Dlatego Ministerstwo Zdrowia podaje konkretną listę wymagań, które musi spełnić przyszły asystent zdrowienia.

  1. Mieć za sobą kryzys zdrowia psychicznego
  2. Odbyć terapię i wykonać pracę własną, która prowadzi do zrozumienia swoich przeżyć
  3. Ukończyć półroczny kurs specjalistyczny
  4. Odbyć kilkumiesięczne staże w placówkach oferujących leczenie zdrowia psychicznego (oddziały psychiatryczne, środowiskowe domy samopomocy, fundacje, stowarzyszenia etc.)
  5. Posiadać umiejętność mówienia o swoich trudnych doświadczeniach i procesie zdrowienia.
Listen on Spreaker.