Asystent zdrowienia to nowy zawód. Nie każdy jednak może nim zostać

2022-06-29 15:35

Asystent zdrowienia to niedawno powstały zawód. Kursy na asystentów zdrowienia rozpoczęły się już w 2018 roku, a obecnie mamy w Polsce ok. 300 osób pracujących w tym zawodzie. Kwalifikacja rynkowa asystenta zdrowienia została włączona do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w czerwcu bieżącego roku. Na czym polega ten zawód? Kto może go wykonywać?

Asystentka pomaga starszej pani
Autor: Getty Images

Asystent zdrowienia to nowy zawód w obrębie opieki psychiatrycznej. Jednak nie jest to profesja dla każdego. By zostać asystentem zdrowienia, trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Może nim zostać osoba, która w przeszłości doświadczyła poważnego kryzysu psychicznego, przebyła terapię i ukończyła specjalny kurs. 

Poradnik Zdrowie: depresja

Praca polegająca na doświadczeniu

Praca asystenta zdrowienia ma polegać na doświadczeniu, które pozwoli lepiej i dogłębniej zrozumieć problemy osobiste drugiej osoby.

"Asystenci zdrowia to ludzie, którzy pomagają, dzieląc się tym, co ich spotkało. Są w stanie łatwiej zrozumieć to, co się dzieje z osobą w kryzysie psychicznym, ponieważ sami przez to przeszli. To szczególnie cenne w przypadku psychozy. To ktoś, kto budzi, bo psychoza jest rodzajem snu - człowiek się zapada w siebie, spotyka go wiele rzeczy, których sam nie rozumie, których sam się boi" - powiedziała dla PAP-u Katarzyna Szczerbowska, asystentka zdrowienia, rzeczniczka Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Dodatkowo osoba, która cierpi na dane zaburzenie, bardziej zaufa osobie, która ma podobne przejścia za sobą i prędzej posłucha jej rad.

"Psychoza to doświadczenie, które budzi w nas ogromny lęk. Nie wiemy, jak sobie z nim poradzić. Kiedy pojawia się osoba, która sama przeszła psychozę, a teraz zdrowa, poradziła sobie z tym i może pomóc wybudzić się z psychozy osobie, która w niej jest, to wyjątkowo cenne" – podkreśla asystentka.

Jak wygląda specyfika pracy asystenta zdrowienia?

Do obowiązków asystenta zdrowienia należy głównie towarzyszenie ludziom chorym psychicznie. Z tego względu mogą oni zdobyć zatrudnienie w wielu miejscach: w szpitalu, (na oddziałach dziennych i całodobowych), w centrach zdrowia psychicznego, w domach samopomocy, domach pomocy społecznej, zespołach leczenia środowiskowego czy placówkach opiekuńczych.

Ponadto asystenci współpracują z lekarzami, mogą uczestniczyć zarówno w zajęciach grupowych, jak i indywidualnych spotkaniach. Są swego rodzaju przyjaciółmi motywującymi chorego i wspierającymi go.

"Pomagają pacjentom, by wstali z łóżka, poszli na spacer, zaczęli terapię na oddziale. Są ich przyjaciółmi, po prostu. Trochę można to porównać ze wsparciem, którego udzielają trzeźwiejące osoby uzależnione od alkoholu tym, którzy są czynnie uzależnieni. To też jest choroba, która bardzo zależy od motywacji osoby, która na nią choruje" - tłumaczy Szczerbowska.

Ich zadaniem jest również oswojenie bliskich z zaburzeniem pacjenta.

Jak zostać asystentem zdrowienia?

Oprócz doświadczenia kryzysu psychicznego i sukcesywnej terapii, przyszły asystent zdrowienia musi odbyć kurs, który składa się z 12 modułów.

"Uczymy się tego, jak się empatycznie komunikować, jak rozpoznawać objawy zwiastujące, jak sobie radzić z trudnymi emocjami. To swoiste ABC, by przekierować myśli w dobrą stronę” - to m.in. tych rzeczy uczą się przyszli asystenci na kursach wstępnych" – podkreśla Szczerbowska.