Ta pozycja do spania jest najlepsza przy nadciśnieniu. Eksperci to potwierdzają

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Pozycja, którą przyjmujesz podczas snu, ma wpływ na twoje zdrowie, w tym także na zdrowie układu krążenia. Jaka pozycja do spania jest najlepsza dla zdrowia serca?

śpiąca kobieta
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pozycja snu jest ważna
  2. Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Lekarze i eksperci snu są w tej sprawie zgodni: pozycja snu ma znaczenie. Nieprawidłowa pozycja snu może powodować inne zdrowotne problemy, np. sprzyjać nadciśnieniu. Wielu ludzi cierpi na wysokie ciśnienie krwi, a nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego często nazywa się je "cichym zabójcą".

Nadciśnienie tętnicze to główny czynnik chorób układu krążenia. Nieleczone wysokie ciśnienie krwi może powodować udar, zawał serca i niewydolność serca.

Pozycja snu jest ważna

Skutki nadciśnienia mogą być niezwykle groźne, dlatego tak ważne jest, by poprawić ten stan. Jednym z kluczowych sposobów, który może poprawić wyniki ciśnienia, jest pozycja podczas snu. Nadciśnienie tętnicze często występuje u osób zmagających się z bezdechem w czasie snu.

Bezdech senny jest zaburzeniem, które powoduje przerwy w oddychaniu. W konsekwencji mózg pompuje więcej krwi do kluczowych narządów takich jak serce i mózg. To z kolei odbija się na tętnicach, wywołując na nich dodatkowy nacisk i podnosząc ciśnienie krwi.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia snu

Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Często nie przywiązujemy do tego wagi, ale pozycja podczas snu jest istotna. Niektóre pozycje mogą wpływać na chrapanie, bezdech senny, powodować ból pleców. W przypadku nadciśnienia eksperci zalecają sen na lewym boku.

Spanie na lewym boku jest najlepszą pozycją w przypadku nadciśnienia ze względu na to, że wpływa na obniżenie ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych. Sen w tej pozycji odciąża serce, które nie musi tak intensywnie pracować, pompując krew.

Odpoczynek na lewym boku może również zmniejszać ryzyko bezdechu sennego, poprawić przepływ limfy oraz korzystnie wpływać na wypróżnianie. Eksperci odradzają sen na plecach, ponieważ może powodować zaburzenia snu.

Czego unikać przed snem?

Higiena snu jest bardzo ważna, jednak dieta także ma wpływ na zdrowie serca. Aby uniknąć komplikacji sercowo-naczyniowych, warto z jadłospisu wykluczyć kilka produktów. Szczególnie przed snem.

Pokarmy, których warto unikać przy nadciśnieniu tętniczym:

  • słone i słodkie potrawy
  • czerwone mięso
  • alkohol
  • tłuszcze nasycone
  • przetworzona żywność
  • słodkie napoje.