Zapomnij o 8 godzinach snu. Eksperci podali nowe wytyczne

2022-08-14 11:49

Nowe badanie wykazało, że zarówno zbyt dużo, jak i zbyt mało snu wiąże się z gorszą wydajnością poznawczą i zdrowiem psychicznym, w tym lękiem i depresją. Korzystnym dla zdrowia rozwiązaniem okazała się stała ilość snu. Ile godzin trzeba spać, żeby się wyspać? Badania przeprowadzono na grupie dorosłych w wieku od 38 do 73 lat.

kobieta śpiąca w łózku
Autor: Getty Images

Związek między ilością snu a pogorszeniem funkcji poznawczych

Dobry sen w nocy ma znaczenie na wszystkich etapach życia, szczególnie w przypadku osób starszych. Jest tak samo ważny jak aktywność fizyczna.

Możliwą przyczyną związku między niewystarczającą ilością snu a pogorszeniem funkcji poznawczych może być zakłócenie snu wolnofalowego lub głębokiego - co, jak wykazano - jest ważne dla naszej pamięci. Brak głębokiej fazy snu może również uniemożliwić mózgowi skuteczne usuwanie toksyn.

Badanie, w którym wykorzystano dane z brytyjskiego Biobanku, obejmowało obrazowanie mózgu i dane genetyczne prawie 40 tys. uczestników badania. Obszar mózgu najbardziej dotknięty przez sen to ten zawierający hipokamp - ​​mózgowe centrum pamięci. Zbyt mała lub zbyt duża ilość snu powoduje kurczenie się tego obszaru. 

Jak długo spać?

Analiza wykazała, że ​​osoby, które spały siedem godzin na dobę, radziły sobie najlepiej w testach poznawczych dotyczących szybkości przetwarzania, uwagi wzrokowej, pamięci i umiejętności rozwiązywania problemów.

Badacze nie mogli jednak udowodnić związku przyczynowego, a związek między snem a niektórymi zaburzeniami mózgu jest złożony. Na przykład nietypowe wzorce snu i bezsenność są częstymi objawami u osób z demencją.

Czytaj też: 10 mitów na temat demencji

8 godzin snu to za dużo?

Naukowcy nie mają pewności, dlaczego przespanie ośmiu lub więcej godzin może powodować problemy zdrowotne. Powstała jednak hipoteza, że osoby, których jakość snu jest słaba i a ich sen jest zaburzony mają tendencję do dłuższego spania, ponieważ czują się zmęczeni. 

Poradnik Zdrowie: higiena snu

Profesor Jianfeng Feng z Fudan University w Szanghaju twierdzi, że „chociaż nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że zbyt mało lub zbyt dużo snu powoduje problemy poznawcze, nasza analiza wydaje się potwierdzać tę teorię. Powody, dla których starsi ludzie mają gorszy sen, wydają się być złożone, na co wpływa połączenie naszego składu genetycznego i struktury naszych mózgów”.

Profesor Barbara Sahakian z wydziału psychiatrii na Cambridge University twierdzi, że każda godzina, która stanowi odstępstwo od normy (gdy śpisz zbyt krótko lub zbyt długo) może sprawić, że funkcje poznawcze się pogorszą. "To jasne, że procesy zachodzące w naszym mózgu podczas snu są bardzo ważne dla utrzymania naszego zdrowia fizycznego i psychicznego”.