Szybciej dostaniesz się do specjalistów. Od października rewolucja w przychodniach
Nadchodzą duże zmiany w przychodniach, których celem jest usprawnienie diagnostyki i leczenia różnych chorób. Niektóre z nich mają również ułatwić pacjentom dostęp do lekarzy specjalistów. Już nawet wiadomo, kiedy wejdzie w życie projekt rozporządzenia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
Od 1 października w przychodniach POZ zaczną obowiązywać nowe zmiany, które mają znacznie usprawnić standardy diagnostyki i leczenia chorób. Ministerstwo zdrowia stworzyło listę schorzeń, bazując na wynikach pilotażu opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej. Znajdują się na niej następujące schorzenia:
- astma oskrzelowa,
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- niedoczynność tarczycy,
- pojedyncze i mnogie guzki tarczycy,
- migotanie przedsionków,
- niewydolność serca,
- przewlekła choroba niedokrwienna serca,
- przewlekła choroba obturacyjna płuc (POChP).
Pacjenci, którzy zmagają się z tymi chorobami, zostaną objęci szczególną opieką w ramach wdrożenia projektu systemowo.
Skierowania na te badania wystawi lekarz rodzinny
Projekt rozporządzenia ws. świadczeń gwarantowanych z POZ uwzględnia również długą listę nowych badań, będących elementami opieki koordynowanej. Od 1 października lekarz będzie mógł skierować pacjenta na:
- badania biochemiczne i immunochemiczne: BNP, stężenie albumin w moczu, UCAR, antyTPO, antyTSHR, antyTG,
- badania ultrasonograficzne: USG Doppler tętnic szyjnych, USG Doppler naczyń kończyn dolnych, ECHO serca przezklatkowe,
- badania elektrofizjologiczne: EKG wysiłkowe, Holter EKG 24, 48 I 72 godzin, Holter ciśnieniowy RR,
- badanie czynnościowe: spirometrię, spirometrię z próbą rozkurczową,
- badania inwazyjne: biopsję aspiracyjną cienkoigłową tarczycy.
Resort zdrowia wyjaśnił, że powyższe choroby są najczęściej diagnozowane przez lekarzy POZ. Czynnikiem, który obecnie utrudnia postawienie pełnej diagnozy i udzielania kompleksowych świadczeń zdrowotnych, jest między innymi brak dostępności do badań. Dlatego też nowe zmiany mają usprawnić standardy diagnostyki i dalszą terapię.
Szybki dostęp do lekarzy i badań
Dzięki wdrożeniu tych zmian pacjenci uzyskają szybszy dostęp zarówno do badań diagnostycznych, jak i specjalistów z zakresu alergologii, endokrynologii, kardiologii, diabetologii i chorób płuc. Świadczenia opieki koordynowanej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej obejmują także wizyty kompleksowe wraz z opracowaniem Indywidualnego Planu Opieki Medycznej, porady edukacyjne prowadzone przez pielęgniarki POZ oraz porady dietetyczne.