Rutinoscorbin wycofany ze sprzedaży! Czy można zwrócić zakupiony lek?

2014-03-17 7:13

Kilkaset serii leku RUTINOSCORBIN zostało wycofanych ze sprzedaży zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 13 marca 2014 roku. Co zrobić z opakowaniami wadliwych tabletek? Czy można zwrócić leki z wycofanych partii?

Rutinoscorbin wycofany ze sprzedaży! Czy można zwrócić zakupiony lek?
Autor: Photos.com Kilkaset serii leku  RUTINOSCORBIN  zostało wycofanych ze sprzedaży zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 13 marca 2014 roku.

Jak wyjaśnia GIF, przyczyną podjęcia decyzji o wycofaniu Rutinoscorbinu z obrotu było stwierdzenie niedotrzymania standardów produkcyjnych przez jednego z dostawców substancji czynnej.

O naruszeniu technologii produkcji poinformował producent leku, firma GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA, która dobrowolnie wycofa wskazane serie ze wszystkich punktów sprzedaży.

CZYTAJ >> Oświadczenie GIF i lista wycofanych serii Rutinoscorbinu <<

Rutinoscorbin to bardzo popularny środek używany do wzmocnienia odporności organizmu. Polacy szczególnie chętnie kupują Rutinoscorbin w okresie przeziębień i wzmożonego zachorowania na grypę. Głównym składnikiem leku jest rutyna, flawonoid chroniący naczynia krwionośne przed uszkodzeniami oraz zwalczający wolne rodniki, które osłabiają organizm.

Jak podaje firma, która obecnie produkuje Rutinoscorbin, czyli polska spółka GlaxoSmithKline, przez ostatnie 12 miesięcy w aptekach sprzedano 14 mln opakowań tego preparatu. Oznacza to, że Polacy zjedli 1,2 mld tabletek Rutinoscorbinu (źródło: http://wyborcza.biz).

CZYTAJ >>Uwaga na sfałszowane leki! Dostępne są nie tylko przez internet! <<

Ten sam producent kilka tygodni wcześniej zdecydował się na wycofanie tabletek i pastylek Niquitin. Powodem były  odchylenia od standardów jakościowych w procesie produkcji tych preparatów. Z aptek, drogerii i stacji benzynowych zniknęło 125 tys. opakowań popularnego środka wspomagającego rzucenie palenia.

CZYTAJ >> NiQuitin wycofany ze sprzedaży w Polsce. Wadliwe serie wciąż można kupić <<

Czy można zwrócić zakupiony lek do apteki?

Ustawa Prawo Farmaceutyczne mówi, że produkty lecznicze i wyroby medyczne nie podlegają zwrotowi. Przewiduje się jednak wyjątki od tego zapisu. W punkcie 6 ustawy czytamy: "przepis nie dotyczy produktu leczniczego i wyrobu medycznego zwracanego aptece z powodu wady jakościowej lub niewłaściwego ich wydania" (art. 96 ust. 5 i 6).

Oznacza to, że w sytuacji wycofania leku przez GIF można ubiegać się o możliwość zwrotu zakupionego produktu.

Warto pamiętać, że wyroby medyczne zawsze reklamuje się w aptece, w której dokonało się zakupu. Aby łatwiej i skuteczniej dochodzić swoich praw, trzeba mieć ze sobą dowód zakupu (np. paragon).