Czy słodycze pogarszają wzrok? Odpowiedź może cię zaskoczyć

2024-08-02 13:25

Jedzenie słodyczy to przepis na nadwagę, otyłość, problemy kardiologiczne, metaboliczne i... problemy ze wzrokiem. Dlaczego spożywanie słodyczy szkodzi oczom? Odpowiedź nie jest oczywista.

Czy słodycze pogarszają wzrok? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Autor: GettyImages Czy słodycze pogarszają wzrok? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Co się dzieje, gdy jesz za dużo cukru

Nadmiar słodyczy – czy cukru w ogóle – nigdy nie jest dobrym pomysłem. Może sprzyjać rozwojowi szeregu schorzeń, pogarszać kondycję psychofizyczną, rzutować na koncentrację, poziom stresu, stany zapalne, niedobory witamin i substancji mineralnych czy na odwodnienie. O tym, jak cukier szkodzi zdrowiu, można przeczytać w artykule Rujnuje trzustkę, dewastuje układ krążenia. Polacy jedzą rocznie po 40 kg na osobę.

Chociaż większość osób ma świadomość, że cukier prowadzi do nadmiernej masy ciała i może sprzyjać rozwojowi cukrzycy, niewiele osób kojarzy podwyższony poziom cukru we krwi z chorobami narządu wzroku. A ten związek jest niezaprzeczalny.

Wpływ nadmiaru cukru na zaburzenia widzenia 

Jeśli poziom cukru jest przewlekle podwyższony, może to powodować uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Spożywanie cukru, które sprzyja rozwojowi stanów zapalnych w organizmie, może przekładać się też na zdrowie (lub brak zdrowia) oczu. Ponadto cukier – powodując tzw. stres oksydacyjny – może sprzyjać uszkodzeniom komórek oczu, powodując m.in. zwyrodnienie plamki żółtej albo zaćmę.

CZYTAJ TEŻ: 4 choroby oczu spowodowane cukrzycą. Jak cukrzyca niszczy wzrok?

Dieta, w której jest nadmiar słodyczy – szczególnie u dzieci – to dieta, w której często brakuje substancji odżywczych, bo osoba, która najadła się słodyczy, nie ma już apetytu na inne jedzenie. To prosta droga do niedoborów witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowej pracy narządu wzroku.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 3 okulistyka

Pogorszenie widzenia - objawy, leczenie i profilaktyka 

Objawami problemów ze wzrokiem mogą być nie tylko pogorszenie widzenia czy problemy z czytaniem drobnego druku, ale też łzawienie oczu, zmęczenie, a nawet objawy niekojarzone z widzeniem, np. bóle głowy.

Jak leczyć, a przede wszystkim - jak zapobiegać? Niezbędna jest zdrowa, zbilansowana dieta i regularne kontrole okulistyczne, które w razie potrzeby pozwolą dobrać odpowiednie leczenie. Nie bez znaczenia jest również czas spędzany przed ekranami oraz na świeżym powietrzu, gdyż przebywanie w przestrzeni sprzyja lepszej akomodacji oka, a co za tym idzie, korzystnie działa na narząd wzroku.

Czy grozi ci choroba Alzheimera?
Pytanie 1 z 11
Czy rozwiązywanie codziennych problemów sprawia ci trudności?
Listen on Spreaker.