Surowa woda - co to jest? Czy picie surowej wody szkodzi zdrowiu?

2019-07-29 10:34

Surowa woda - co to jest? Surowa woda to woda, która rzekomo posiada wyjątkowe właściwości zdrowotne. Podobno jest zdrowsza od wody butelkowanej oraz kranówki. Jednak lekarze biją na alarm i ostrzegają, że picie surowej wody może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Sprawdź, jakie naprawdę właściwości ma surowa woda i jakie niebezpieczne składniki może zawierać.

SUROWA WODA - co to jest? Czy picie surowej wody szkodzi zdrowiu?
Autor: Thinkstockphotos.com SUROWA WODA - co to jest? Czy picie surowej wody szkodzi zdrowiu?

Spis treści

 1. Surowa woda - co to jest? Właściwości surowej wody
 2. Surowa woda - czy picie surowej wody szkodzi zdrowiu?
 3. Surowa woda a woda z kranu

Surowa woda (ang. raw water) to woda pochodząca z naturalnych źródeł, która nie została nieuzdatniona. Oznacza to, że surowa woda nie została przefiltrowana, poddana obróbce, ani wysterylizowana. Zwolennicy surowej wody przekonują, że posiada ona wyjątkowe właściwości zdrowotne. Jednak to, że surowa woda pochodzi z naturalnych źródeł, nie oznacza jest zdrowa. Eksperci ostrzegają, że picie surowej wody może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Surowa woda - co to jest? Właściwości surowej wody

Surowa woda to woda pochodząca z naturalnych źródeł, a więc będzie to woda deszczowa, gruntowa, a także ta ze studni, z jezior i rzek. Jest pochodzenia naturalnego, a dodatkowo nie została poddana procesom technologicznym, w związku z tym - jak przekonują je zwolennicy - ma wyjątkowe właściwości zdrowotne:

 • przede wszystkim ma zwierać ona probiotyki, czyli florę bakteryjną korzystnie wpływającą na funkcjonowanie organizmu.
 • zawiera korzystne dla zdrowia minerały, które są usuwane z oczyszczonej lub filtrowanej wody
 • nie zawiera związków chemicznych charakterystycznych dla kranówki, takich jak fluor czy chlor i nie przepływa przez zanieczyszczone ołowiane rury wodociągowe
 • bardziej nawadnia organizm niż zwykła woda
 • lepiej smakuje

Czytaj też: Kiedy wykonać badania laboratoryjne wody?

  O krok dalej idzie Mukhande Singh - założyciel firmy "Living Waters" sprzedającej surową wodę w butelkach - który w tekście opublikowanym przez The New York Times przekonuje, że woda z kranu to nic innego jak woda z toalety z dodatkiem leków antykoncepcyjnych, chloru i fluoru. Jego zdaniem ten ostatni składnik nie ma żadnego wpływu na stan naszych zębów, gdyż tak naprawdę służy do... kontroli umysłu. Aby było ciekawiej, Mukhande Singh  twierdzi, że sprzedawana przez niego surowa woda jest zdatna do użytku tylko... przez jeden cykl Księżyca. Potem surowa woda robi się zielona i jest już niedobra.

  Surowa woda jest droga i sprzedawana w sklepach ze zdrową żywnością, co sugeruje że ma wyjątkowe właściwości. Tymczasem może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

  Surowa woda - czy picie surowej wody szkodzi zdrowiu?

  Brak jakichkolwiek dowodów na to, by surowa woda zawierała jakiekolwiek potrzebne organizmowi “probiotyczne bakterie". Naukowcy nie mają za to żadnych wątpliwości, że surowa woda może zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia.

  Surowa woda to woda nieprzetworzona i niefiltrowana, a co za tym idzie - niesterylna. Taka woda, nawet jeśli pochodzi z krystalicznie czystego górskiego strumienia, może zawierać liczne wirusy, bakterie, m.in. bakterie E. coli, które wywołują poważne zatrucie pokarmowe, co wywołuje objawy, takie jak wymioty i ostre biegunki, a także zakażenie układu moczowego. W skrajnych przypadkach bakteria E. coli może nawet doprowadzić do zapalenia opon mózgowych i sepsę.

  Czytaj też: Czy wodę można przedawkować?

  Surowa woda może być też źródłem licznych pasożytów przewodu pokarmowego, takie jak, np. ogoniastek jelitowy. Ten ostatni wywołuje giardiozę, jedną z najczęściej występujących chorób pasożytniczych u ludzi, psów i kotów.

  Surowa woda może być też przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typy A. Surowa woda może być też źródłem patogenów odpowiedzialnych za choroby, takie jak cholera, czerwonka, dur brzuszny.

  Przed wprowadzeniem systemu uzdatniania wody skażone studnie, strumienie czy jeziora potrafiły zabijać całe wsie i miasta. Picie surowej wody może stać się przyczyną epidemii czy nawet pandemii.

  Warto wiedzieć

  Surowa woda - gdzie kupić? Jaka jest cena?

  Surową wodę można kupić m.in. w internecie. Pod znakiem zapytania stoi skład i pochodzenie tej wody Jaka jest jej cena? Z 1 litr surowej wody prosto z górskiego źródła w Beskidach należy zapłacić 10 zł. Drogo? W USA jest jeszcze drożej. Za dzbanki raw water o pojemności 2,5 galona (niecałe 10 litrów) trzeba zapłacić... 37 dolarów, czyli ok. 130 zł. Koszt dzbanka dekoracyjnego o tej samej pojemności wzrasta do 60 dolarów.

  Surowa woda a woda z kranu

  Woda w polskich kranach jest bardzo dobrej jakości – badania potwierdzają, że w większości przypadków nie ma różnicy między nią (oprócz oczywiście ceny) a wodą sprzedawaną jako mineralna. Może być filtrowana, dezynfekowana chlorem, ozonem czy promieniami UV. Celem tych zabiegów jest eliminacja wirusów i bakterii, które dość powszechnie występują w środowisku.

  Źródło:

  1. Unfiltered Fervor: The Rush to Get Off the Water Grid, https://www.nytimes.com/2017/12/29/dining/raw-water-unfiltered.html