Czy można przedawkować wodę?

2020-07-02 10:20

Zwykle słyszymy, że dostarczamy naszemu organizmowi zbyt mało płynów, bo może to prowadzić do odwodnienia. Ale równie niebezpieczne jest wypicie zbyt dużej ilości wody, które może skończyć się nawet śmiercią. Taki stan nazywamy fachowo przewodnieniem hipotonicznym.

Czy można przedawkować wodę?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Przedawkowanie wody - objawy
  2. Przedawkowanie wody - przyczyny
  3. Ile wody dziennie możemy wypić?
  4. Przedawkowanie wody - jak się leczy?

Przedawkowanie wody, czyli inaczej przewodnienie hipotoniczne może wystąpić, jeśli dostarczymy naszemu organizmowi zbyt dużej dawki płynów, których nerki nie będą w stanie przefiltrować.

Problem ten dotyczy głównie sportowców (maratończyków, atletów, piłkarzy), którzy w czasie wysiłku przyjmują bardzo duże ilości wody i innych płynów izotonicznych, ale zdarza się również wśród osób nieuprawiających sportu.

Jakiś czas temu prasa donosiła o zgonie 40-letniej Brytyjki, która w ciągu niespełna dwóch godzin wypiła aż 4 litry wody - była przekonana, że w ten sposób zrzuci zbędne kilogramy. Przyczyną jej śmierci był obrzęk mózgu. Inna kobieta w Stanach Zjednoczonych brała udział w konkursie na wypicie jak największej ilości wody - ona również przypłaciła to życiem.

Dlatego każdy z nas powinien uważać na to, co pije i w jakiej ilości, gdyż zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie to podstawa. 

Przedawkowanie wody - objawy

Pierwsze objawy przedawkowania wody to:

Jeśli na tym etapie nie podejmie się odpowiedniego leczenia, może nawet dojść do:

Przedawkowanie wody - przyczyny

Dlaczego nasz organizm tak źle radzi sobie z nadmiarem płynów? W skrócie wygląda to tak, że z powodu przewodnienia organizmu krew staje się zbyt rozrzedzona - spada liczba czerwonych krwinek, a także stężenie chlorków oraz sodu, który jest niezbędny do funkcjonowania organizmu. Jeśli jego stężenie spadnie poniżej 135 mmol/l, dochodzi do hiponatremii. W następstwie tego komórki zaczynają puchnąć, a ciężar człowieka gwałtownie się zwiększa. W skrajnych przypadkach chory doznaje obrzęku mózgu i umiera.

Jednak do zatrucia wodą może dojść również w wyniku stosowania różnego rodzaju lekarstw, a także chorób towarzyszących. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Ile wody dziennie możemy wypić?

Naukowcy szacują, że bezpieczna ilość płynów dla osoby nieuprawiającej sportu wynosi odpowiednio:

  • 3,7 litra dla mężczyzn,
  • 2,7 litra dla kobiet.

Należy jednak pamiętać o ważnej rzeczy - pod hasłem "płyny" kryje się wiele różnych substancji, nie tylko woda, soki i napoje. Organizm nawadniają również:

  • kawa, herbata (o ile są niesłodzone),
  • zupy,
  • warzywa i owoce.

Dlatego też nie bierzmy dosłownie zalecenia lekarzy i nie pijmy 3 butelek wody dziennie, bo znaczną część płynów dostarczamy organizmowi właśnie w innej postaci niż woda.

Pamiętajmy też, że w czasie upału oraz uprawiania sportu nasze zapotrzebowanie na wodę wzrasta, dlatego powinniśmy pić jej więcej niż zwykle.

Czytaj też:

Przedawkowanie wody - jak się leczy?

Leczenie przedawkowania wody przeprowadza się zawsze w warunkach szpitalnych. W początkowym stadium rozwoju hiponatremii lekarz zwykle zaleca odstawienie płynów. Leczenie polega również na uzupełnieniu niedoborów sodu w organizmie. Jednak metoda jego uzupełniania zależy od czasu trwania niedoboru sodu, a także od ilości utraconego sodu. Im dłużej hiponatremia się rozwijała, tym wolniej należy ją wyrównywać.

Zbyt szybki wzrost poziomu sodu może doprowadzić do ciężkich powikłań, w tym do zespołu demielinizacji (rozpadu osłonek mielinowych w ośrodkowym lub obwodowym układzie nerwowym).

Sonda
Jeżeli pijesz wodę to tylko z...