Czosnek w nosie na katar. Wyjaśniamy, czy faktycznie działa

2023-11-07 20:54

Nieprawdopodobne, jak wiele osób korzysta z tej metody i bardzo sobie chwali, a przynajmniej deklaruje, że są powody do zadowolenia. Wkładanie ząbków czosnku do nosa od lat krytykują lekarze, którzy potem muszą pomagać tym, którym metoda nie pomogła. Niewiele to pomaga. Białe warzywo ląduje w niejednym nosie i podobno pomaga na katar. Dlaczego to miałoby działać? Co takiego czosnek w sobie ma, że zasługuje na nietypową lokalizację? Sprawdzamy.

Czosnek w nosie na katar. Wyjaśniamy, czy faktycznie działa
Autor: GettyImages

Małe dzieci nieraz aplikują sobie do nosa dziwne rzeczy. Wiele szpitali pediatrycznych ma całe kolekcje takich skarbów, które utknęły potem nie tylko w jamie nosowej, ale też w tchawicy czy drzewie oskrzelowym, zagrażając życiu. Nasz układ oddechowy to układ naczyń połączonych, więc coś, co trafia do nosa, nie musi się w nim zatrzymać. Guziki, cukierki, drobne części zabawek, kawałki jedzenia - to wszystko w drogach oddechowych może być zabójcze. Dlaczego czosnek miałby być uzdrawiający?

Czosnek - dlaczego warto go jeść?

Czosnek - na co pomaga?

Mleko z miodem i czosnkiem, czosnek w tabletkach, syrop z czosnkiem - to wszystko znamy, rozumiemy, bo białe warzywa, w tym czosnek, są naszymi sojusznikami w sezonie infekcji.

Czosnek dzięki substancjom lotnym działa przeciwbakteryjnie. Zawarty w nim związków siarkowych unikają niektóre grzyby chorobotwórcze.  W składzie ma też ajoen, który wspiera limfocyty w walce z wirusami wywołującymi przeziębienie. Zatem, niezależnie od przyczyny kataru (poza alergią), czosnek może jakoś tam pomóc.

Zachowujmy jednak zdrowy rozsądek. Nie zastąpi nowoczesnej farmakologii , zwłaszcza antybiotykoterapii, jeśli ta okaże się konieczna.

Czosnek w nosie

Po pierwsze nie należy pakować czosnku do nosa. Może tam utknąć, powodując różne komplikacje, a nawet zostać zaabsorbowany do tchawicy czy oskrzeli. Wówczas konieczna jest szybka interwencja chirurga.

Polecane na TikToku wąchanie czosnku raczej nie zaszkodzi, podobnie jak pocieranie nim okolic nosa. Nie warto jednak z tym przesadzać. Nie dość, że to nie leczy, ze względu na obecność związków siarkowych może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia śluzówki nosa.

Kiedy nos jest za suchy, zwiększa się podatność na kolejne infekcje. Jak już, to klasyczne przyjmowanie doustne wciąż pozostaje najlepszym wyborem.

Czosnek do nosa na katar

Chociaż niełatwo w to uwierzyć, metoda z czosnkiem w nosie bywa stosowana nawet u dzieci. Pomijając fakt, że to niebezpieczne, lekarz Jakub Grabski podważa sensowność tej metody w każdym wymiarze.

- Katar to przede wszystkim reakcja obronna organizmu, który stara się pozbyć wirusów/bakterii z błony śluzowej nosa. Czemu ma służyć zatkanie odpływu kataru czymkolwiek? - zastanawia się lekarz i dodaje:

- Osobiście bardzo lubię czosnek i doceniam jego działanie uodparniające. Niewątpliwie je ma, chociaż działa w ograniczonym stopniu, jak to pożywienie. Poważnej infekcji nie wyleczy. Zresztą - jak nos miałby strawić ten czosnek? - żartuje lek. Grabski.

Jest sporo racji w popularnym powiedzeniu, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony 7 dni. Oczywiście istnieje sporo bezpiecznych sposobów walki z objawami infekcji, zatkanym nosem. jeśli jednak to infekcja bakteryjna zatok, sprawa robi się bardziej poważna.

Bez konsekwentnego, właściwego leczenia laryngologicznego grozi nawrotami i powikłaniami. Czosnek stosowany w tradycyjny sposób, doustnie, może być jakimś wsparciem terapii, jeśli lekarz nie będzie widział przeciwwskazań. Uważa się bowiem, że nadmiar tego naturalnego leku może zaburzać prawidłową florę bakteryjną.