Żołędziówka - nalewka z żołędzi i kawa z żołędzi. Właściwości i zastosowanie

2020-10-14 10:00

Żołędziówka to nazwa nalewki z żołędzi. Ale nie tylko - na kawę z żołędzi również mówi się żołędziówka. Jakie właściwości ma nalewka z żołędzi, a jakie kawa? Kiedy można stosować żołędziówkę?

Żołędziówka - nalewka z żołędzi i kawa z żołędzi. Właściwości i zastosowanie
Autor: Getty Images Żołędziówka - nalewka z żołędzi i kawa z żołędzi. Właściwości i zastosowanie

Spis treści

 1. Kwa żołędziowa
 2. Żołędziówka - nalewka

Żołędziówka, podobnie jak same żołędzie, odeszła nieco w niepamięć. Mało kto jada żołędzie, a to wielka szkoda! Mają one bowiem bardzo wiele substancji odżywczych. Znajdziemy w nich m. in. witaminy z grupy B oraz składniki mineralne takie jak mangan, miedź, magnez, potas, fosfor.

Żołędzie trzeba jednak odpowiednio przygotować do jedzenia, czyli poddać procesowi ługowania. Ługowanie polega na moczeniu ich w wodzie z dodatkiem popiołu z drzew liściastych, najlepiej dębu. Dzięki temu rozpuszczą się w wodzie szkodliwe dla nas taniny. Żołędzie płucze się tak długo, aż woda przestanie być brązowa. A teraz przejdźmy do tego, co z żołędzi można zrobić.

Kwa żołędziowa

Kawa żołędziowa, również nazywana żołędziówką, powstaje poprzez zmielenie wyługowanych (mokrych jeszcze) żołędzi, a następnie wysuszenie i rozdrobnienie powstałej masy w młynku.

Tak otrzymany proszek należy jeszcze uprażyć, żeby wydobyć smak. Kawa z żołędzi powinna mieć brązowy kolor, a pijemy ją zaparzając "po turecku".

Jakie właściwości ma kawa z żołędzi? Nie zawiera kofeiny, więc można pić jej znacznie więcej niż zwykłej kawy - jest alternatywą dla osób, które nie mogą pić kawy (np. dla osób z wysokim ciśnieniem). Ponadto żołędziówka reguluje rytm wypróżnień i zapewnia uczucie sytości. Dodatkowo pozytywnie wpływa na układ nerwowy, pomaga się zrelaksować, poprawia pamięć, a także zapobiega depresji. Jest ona dość gorzka w smaku.

Co znajdziemy w kawie z żołędzi? Znajdziemy w niej dużo skrobi, ok. 5 gramów białka i niecałe 30 gramów tłuszczu (pozbawionego cholesterolu). Poza tym zawiera witaminy z grupy B oraz (w 100 g): 

 • 1 mg żelaza,
 • 100 mg fosforu,
 • 80 mg magnezu,
 • 0,8 mg manganu,
 • 0,7 mg miedzi,
 • 700 mg potasu,
 • 50 mg wapnia.

Żołędziówka - nalewka

Żeby przygotować nalewkę z żołędzi, trzeba mieć najpierw kawę - kawę żołędziową zalewa się wrzątkiem i parzy przez 45 minut. Po tym zasie należy ją przecedzić przez sitko, dodać cukier, szczyptę sody oczyszczonej a po wystudzeniu - spirytus. 

Tak przygotowaną nalewkę przelewa się do butelki, która przez 6 tygodni musi stać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Żołędziówkę można stosować w przypadku nieżytu żołądka i jelit.

Żołędziówka - przepis na nalewkę

Jeśli nie macie kawy z żołędzie zobaczcie, jak przygotować nalewkę krok po kroku:

 • Żołędzie 1 kg
 • Woda 1 litr
 • Cukier 1/2 kg
 • Cukier wanilinowy
 • Spirytus 1/2 litra
 • Soda oczyszczona szczypta

Przygotowując nalewkę od samego początku - należy obrać żołędzie z łupi, następnie usmażyć, pokroić na małe kawałki. Pokrojone żołędzie wsypać do garnka i zalać wrzątkiem i zostawić na godzinę. Następnie odfiltrować napar, dodać cukier i sodę. 

Ponownie trzeba wszystko zagotować i pozostawić do ostygnięcia. Dodać spirytus i przelać do butelek.