Syrop na każdy rodzaj kaszlu? To tak, jakby istniał lek na biegunkę i zaparcie równocześnie

2023-11-09 23:02

Jak coś ma jednocześnie hamować kaszel i działać wykrztuśnie? A jednak ludzie uwierzyli w takie cuda i wbrew opiniom specjalistów często twierdzą, że im akurat rzeczywiście taki syrop od wszystkiego pomaga. Czy to rzeczywiście możliwe, czy to tylko potęga marketingowej ściemy, pytamy farmaceutkę, Paulinę Front.

Syrop na każdy rodzaj kaszlu? To tak, jakby istniał lek na biegunkę i zaparcie równocześnie
Autor: GettyImages

Całe zamieszanie z syropami na kaszel suchy i mokry najprawdopodobniej zaczęło się od sulfogwajakolu, częstego składnika leków. To wprawdzie jeden z sekretolityków, więc zwiększa ilość wydzieliny i ułatwia odkrztuszanie, ale pojawiły się też opinie o jego efekcie przeciwkaszlowym. To już dało pole do popisu specjalistom od reklamy. Kaszel to objaw problematyczny, ale jego łagodzenie zwykle nie jest wielkim wyzwaniem. Skołowany pacjent obserwując jakikolwiek efekt uznaje go za sukces, bo nie do końca wie, jak go zmierzyć.

Beszamel - syropy na przeziębienie

Większość z nas ma ten sam rodzaj kaszlu

- Producenci bazują przede wszystkim na tym, że kaszel suchy podczas infekcji sam przechodzi w mokry, nim się człowiek obejrzy, więc syrop o działaniu wykrztuśnym zazwyczaj jest pomocny i teza o uniwersalnym syropie jakoś się broni - tłumaczy Paulina Front, farmaceutka i dodaje:

- To naturalne mechanizmy obronne sprawiają, że organizm produkuje te wszystkie gile i inne wydzieliny, dlatego dość szybko, przy łagodnej infekcji, kaszel suchy przechodzi w wilgotny, produktywny.

Jak sobie pomóc przy kaszlu suchym?

- Żeby ten proces przechodzenia od suchego do mokrego sobie ułatwić, wystarczy stosować wody morskie do czyszczenia nosa czy płukanie gardła. Większość osób jednak przegapia ten moment i idzie do apteki dopiero wtedy, gdy są już solidnie zaflegmione. Wówczas syrop wykrztuśny ma sens, ale z pewnością kaszlu nie powstrzymuje - podkreśla specjalistka.

Co, robić gdy ta flegma już oblepia nasze drogi oddechowe, męczy?

- Tu osobiście jestem fanką preparatów z acetylocysteiny i jej pochodnymi. Realnie rozrzedzają zalegający śluz i pozwalają go usunąć z dróg oddechowych - mówi mgr Front.

Acetylocysteina, podobnie jak karbocysteina czy erdosteina, należy do mukolityków, a te mają dowiedzione szersze działanie niż tylko łagodzenie kaszlu. To rozwiązanie dla "ogólnie zaflegmionych", bo nie działa tylko na kaszel, ale generalnie wszystkie przeziębieniowe gluty.

Suchy kaszel i cukier

Gdy naszym celem jest zahamowanie kaszlu, możemy się ratować syropami zawierającymi takie substancje czynne, jak butamirat, lewodropropizyna lub tymi z surowcami śluzowymi tj. porost islandzki czy prawoślaz.

Warto pamiętać, że lekkie łagodzenie kaszlu jest obserwowane niemal przy każdym syropie z cukrem. Ulgę daje ten efekt "oblepienia" podrażnionych dróg oddechowych. Nie zapominajmy tylko, że podobny umiarkowany efekt zapewnią słodkie domowe syropki, herbatki, naturalne słodkie mikstury. Generalnie cukru warto unikać.

Paulina Front
Paulina Front, farmaceutka

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje w aptekach na terenie Niepołomic i jest współwłaścicielką jednej z nich. Systematycznie śledzi zmiany na rynku farmaceutycznym oraz aktywnie je komentuje, głównie na Twitterze i Instagramie. Entuzjastka receptury aptecznej, rozpoczyna swoją przygodę w sieci na blogu mgrfront.pl, dzieląc się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem.