Nitrendypina - skład, działanie, zastosowanie, dawkowanie

2021-07-30 14:47
Nitrendypina
Autor: Getty Images

Nitrendypina to wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, który jest pochodnym dihydropirydyny. Znalazła ona zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego w łagodnym lub średnim nasileniu. Na co pomaga nitrendypina? Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po jej zastosowaniu? Sprawdź!

Spis treści

 1. Nitrendypina: co to?
 2. Nitrendypina: skład
 3. Nitrendypina: działanie 
 4. Nitrendypina: zastosowanie
 5. Nitrendypina: wskazania
 6. Nitrendypina: przeciwwskazania
 7. Nitrendypina: dawkowanie
 8. Nitrendypina: środki ostrożności
 9. Nitrendypina: działania niepożądane
 10. Nitrendypina: interakcje z innymi lekami oraz chorobami
 11. Nitrendypina: ciąża i karmienie piersią
 12. Nitrendypina: przechowywanie leku

Nitrendypina: co to?

Nitrendypina to wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, który jest pochodnym dihydropirydyny. Lek został opatentowany w 1971 roku, a wprowadzony na rynek farmaceutyczny w 1985 roku. Należy do leków hipotensyjnych, czyli obniżających ciśnienie tętnicze krwi. Nitrendypina to antagonista wapnia stosowany w celu blokowania kanałów wapniowych. Pomaga zmniejszyć napięcie oraz rozszerzyć naczynia krwionośne. Jest dostępny na receptę w postaci tabletek doustnych.

Które leki mogą wywołać krwawienie z odbytu?

Nitrendypina: skład

Tabletka (Nitresan 10 mg): substancją czynną jest nitrendypina. Substancje pomocnicze to: 

 • laktoza jednowodna,
 • skrobia kukurydziana,
 • celuloza mikrokrystaliczna,
 • powidon K-25,
 • sodu dokuzynian,
 • stearynian magnezu.

Nitrendypina: działanie 

Nitrendypina działa na wolne kanały wapniowe. Cząsteczka nitrendypiny przyłącza się do kanałów wapniowych w stanie inaktywacji, blokując tym samym napływ jonów wapnia do wnętrza komórki. Powoduje silne działanie na komórki mięśni gładkich w ścianie naczyń przy jednoczesnym znikomym wpływie na komórki miokardium. Lek zmniejsza opór naczyń krwionośnych oraz obniża ciśnienia tętnicze krwi.

Przeczytaj także: Ciśnienie tętnicze krwi - jakie jest prawidłowe ciśnienie i puls?

Nitrendypina: zastosowanie

Nitrendypina znalazła zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego w łagodnym lub średnim nasileniu.

Nitrendypina: wskazania

Zaleca się stosowanie leku w celu rozszerzenia naczyń krwionośnych. Nitrendypina jest skutecznym środkiem przeciw nadciśnieniowym i różni się od innych blokerów kanału wapniowego tym, że nie zmniejsza współczynnika filtracji kłębuszkowej i jest łagodnie natriuretyczny (regulator gospodarki wodno – sodowej), a nie zatrzymuje sodu.

Nitrendypina: przeciwwskazania

Nie należy stosować nitrendypiny w przypadku uczulenia na nitrendypinę lub na jakikolwiek moduł wymieniany w składzie leku. Nie można stosować leku jeśli u pacjenta stwierdzono niestabilną dusznicę bolesną, wstrząs kardiogenny, który się  objawia bardzo słabo wyczuwalnym tętnem i niskim ciśnieniem tętniczym krwi, jeśli u pacjenta jest zwężona zastawka aorty lub wystąpił zawał serca w ciągu ostatnich 4 tygodni.  

Nitrendypina: dawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według konkretnych wytycznych oraz zaleceń lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.

Przeczytaj także: Jak czytać ulotki leków? [WYJAŚNIAMY]

Nitrendypina: środki ostrożności

W czasie stosowania nitrendypiny należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów zmagających się z zaburzeniami funkcji wątroby, gdyż  działanie nitrendypiny może być nasilone w wyniku zmniejszenia efektywności metabolizmu substancji w wątrobie. Należy również zachować ostrożność u pacjentów z niewyrównaną niewydolnością serca. Sok grejpfrutowy wpływa hamująco na metabolizm nitrendypiny. Dlatego podczas leczenia nie zaleca się spożywania soku grejpfrutowego.

Nitrendypina: działania niepożądane

Nitrendypina może powodować przede wszystkim pojawienie się:

Nitrendypina: interakcje z innymi lekami oraz chorobami

W celu uniknięcia niepożądanych dolegliwości należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych aktualnie, lub w ostatnim czasie, a także o lekach, które pacjent zamierza stosować. Należy również poinformować lekarza o obecnym stanie zdrowia, o chorobach lub dodatkowych dolegliwościach chorobowych, z jakimi się zmagamy. Przeważnie stosowanie jednocześnie takich leków jak obniżających ciśnienie tętnicze krwi oraz leków moczopędnych (diuretyków) lub innych wpływa na  działanie nitrendypiny.

Nitrendypina: ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku, należy poinformować lekarza o ciąży lub o karmieniu piersią. Przeważnie nie zaleca się stosowania nitrendypiny u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Nitrendypina: przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w odpowiednim miejscu, które jest niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci. Przechowywać w suchym miejscu w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu. Nie powinno się stosować leku po upływie terminu ważności znajdującego się na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.

Sonda
Jak często bierzesz paracetamol?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.