Kwercetyna - czym jest? Właściwości, źródła i przeciwwskazania do stosowania

2022-12-06 15:25

Kwercetyna należy do licznej i bardzo różnorodnej grupy związków pochodzenia roślinnego zwanej flawonoidami. To naturalny barwnik roślinny występujący w niektórych warzywach i owocach. Posiada szereg korzystnych właściwości np. przeciwnowotworowe czy przeciwzapalne. W jakich sytuacjach warto sięgnąć po kwercetynę?

Kwercetyna - czym jest? Właściwości, źródła i przeciwwskazania do stosowania
Autor: Getty Images Kwercetyna posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Spis treści

  1. Kwercetyna – czym jest?
  2. Źródła kwercetyny
  3. Właściwości kwercetyny
  4. Właściwości przeciwnowotworowe
  5. Właściwości przeciwutleniające
  6. Właściwości przeciwzapalne
  7. Właściwości przeciwmiażdżycowe
  8. Kwercetyna – przeciwwskazania

Kwercetyna – czym jest?

Kwercetyna to naturalny barwnik należący do związków roślinnych zwanych flawonoidami. Flawonoidy to antyoksydanty, które pomagają w utrzymaniu zdrowia skóry, zapobiegają nowotworom, chronią przed chorobami serca. W większości przypadków są barwnikami o żółtym lub białym zabarwieniu.

Źródła kwercetyny

Kwercetynę uzyskuje się w wyniku krystalizacji ekstraktów roślinnych. Naturalnie występuje w winogronach, jabłkach, aronii, jagodach, pomarańczy, marakui, szparagach, kapuście czerwonej czy zielonej herbacie. Jej cennym źródłem jest również miłorząb japoński, bez czarny czy dziurawiec zwyczajny. Kwercetyna wyróżnia się niską biodostępnością, co oznacza, że w małym stopniu organizm wchłania ją z pożywienia. Kwercetyna jest składnikiem wielu suplementów diety, może wchodzić również w skład preparatów o działaniu antyalergicznym.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Właściwości kwercetyny

Kwercetyna posiada szereg cennych właściwości. Wspiera właściwości obronne organizmu, chroni przed działaniem wolnych rodników, co ma istotne znaczenie w przebiegu chorób przewlekłych. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, a także hamuje powstawanie cytokin prozapalnych.

Właściwości przeciwnowotworowe

Kwercetyna wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Pomaga w usuwaniu uszkodzonych i nieprawidłowych komórek organizmu. Może hamować rozwój nowych komórek rakowych. Jako czynnik antyproliferacyjny i wywołujący śmierć komórek nowotworowych czyli apoptozę, może być wykorzystywana w uzupełnieniu leczenia nowotworowego w przyszłości.

Właściwości przeciwutleniające

Kwercetyna jest jednym z silniejszych związków przeciwutleniających pochodzących od roślin. Wyróżnia się zdolnością do neutralizowania wolnych rodników, a także chelatowaniu jonów miedzi i żelaza. Tym samym umożliwia hamowanie procesów peroksydacji lipidów.

Właściwości przeciwzapalne

Właściwości przeciwzapalne są wynikiem zdolności do „zmiatania” wolnych rodników – zbyt duży ich poziom w organizmie prowadzi do uszkodzenia tkanek, komórek i narządów. Kwercetyna ma również wpływ na pracę i aktywność enzymów cyklooksygenaz. Hamuje napływ leukocytów i przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego.

Właściwości przeciwmiażdżycowe

Kwercetyna wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. U osób, których dieta bogata jest w duże ilości kwercetyny, ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem krążenia, maleje.

Kwercetyna – przeciwwskazania

Działania niepożądane po spożyciu kwercetyny pojawiają się bardzo rzadko. Spożywanie kwercetyny pochodzącej z naturalnych źródeł pokarmowych jest bezpieczne. Jednak przed przyjęciem suplementu diety, który zawiera w składzie kwercetynę należy dokładnie zapoznać się z ulotką lub zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, osoby z problemami z krzepliwością krwi i te, przyjmujące leki przeciwzakrzepowe.