Tormentiol - na co się stosuje? Dawkowanie, przeciwwskazania, działania niepożądane

2022-11-25 15:06

Skóra to jeden z największych narządów ludzkiego organizmu. Każdego dnia jesteśmy narażeni na sytuacje, w których ciągłość skóry może zostać naruszona. O ile zwykłe zadrapanie nie wymaga interwencji lekarskiej, to konieczne jest dokładne oczyszczenie skóry i założenie opatrunku. Tormentiol jest jednym z produktów leczniczych stosowanych właśnie w przypadku uszkodzenia skóry.

Termentiol - na co się stosuje? Dawkowanie, przeciwwskazania, działania niepożądane
Autor: Getty Images Termentiol to maść do miejscowego stosowania na skórę.

Spis treści

  1. Tormentiol – czym jest?
  2. Na co stosuje się Tormentiol?
  3. Działanie Tormentiolu
  4. Dawkowanie Tormentiolu
  5. Przeciwwskazania do stosowania Tormentiolu
  6. Działania niepożądane Tormentiolu

Skóra chroni narządy wewnętrzne przed wpływami środowiska zewnętrznego, urazami mechanicznymi i chemicznymi, a także utrzymuje równowagę pomiędzy ustrojem a otoczeniem. W wyniku otarcia czy skaleczenia dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Zadrapania, szczególnie na dłoniach, mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Tylko właściwie zabezpieczona skóra będzie się dobrze goiła. W przeciwnym razie może dojść do powstania nieestetycznej blizny. W takim przypadku warto sięgnąć po maść przyspieszającą gojenie – Tormentiol.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Tormentiol – czym jest?

Tormentiol to maść stosowana w przypadku uszkodzeń skóry takich jak np. otarcia, zadrapania, skaleczenia, a także w zmianach ropnych i zapalnych skóry. Posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. '

100g maści zawiera 2g wyciągu płynnego z kłącza pięciornika, 2g ichtamolu, 1g boraksu, 20g tlenku cynku. Substancjami pomocniczymi są: wazelina biała, lanolina i wanilinia. Tormentiol to maść dostępna w aptece bez recepty, jednak przed jej zastosowaniem warto zasięgnąć porady farmaceuty lub lekarza.

Na co stosuje się Tormentiol?

Tormentiol stosuje się w leczeniu trudno gojących się ran, stanów zapalnych skóry, zmian ropnych na skórze, a także owrzodzeń żylakowatych podudzi. Maść posiada działanie wysuszające, przyspiesza ziarninowanie i gojenie się ran.

Działanie Tormentiolu

Mechanizm działania kłącza pięciorniaka polega na absorbowaniu wody, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia wysięku, zwężenia naczyń krwionośnych oraz do zahamowania wydzielania łoju.

Ichtiol posiada działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, odkażające i przeciwbakteryjne

Z kolei tlenek cynku przyspiesza gojenie ran, a boraks posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, antyseptyczne i przeciwbakteryjne.

Dawkowanie Tormentiolu

Maść Tormentiol zawsze należy stosować dokładnie tak, jak zostało opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Zgodnie z zaleceniami producenta, preparat powinno się aplikować kilka razy na dobę, przez 7-10 dni.

Cienką warstwę maści nakładamy na zmienioną chorobowo skórę, aż do ustąpienia objawów. Podczas aplikacji należy uważać, by preparat nie dostał się do oczu. Maść posiada ciemną barwę, dlatego należy uważać, by nie ubrudzić nią ubrań.

Przeciwwskazania do stosowania Tormentiolu

Maści Tormentiol nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którąkolwiek substancję czynną lub składnik pomocniczy preparatu. Preparatu nie należy stosować na głębokie rany, a także na zmiany skórne w przebiegu ospy wietrznej.

Odradza się stosowania maści u niemowląt i dzieci poniżej 12. roku żucia. Tormentiolu nie mogą używać osoby z nietolerancją na kwas borowy lub też jego pochodne. Przeciwskazaniem jest również ciąża i karminie piersią – w tym przypadku przed zastosowaniem Tormentiolu koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Działania niepożądane Tormentiolu

Tormentiol, tak jak każdy inny lek, może wywołać działania niepożądane. Do najczęstszych skutków ubocznych jakie mogą się pojawić należą: zaczerwienienie, pieczenie i stan zapalny skóry.