Zatkane ucho: przyczyny

2019-06-07 15:27

Zauważyłaś, że twój słuch pogorszył się? Czujesz, że masz zatkane ucho? Być może powodem twoich problemów ze słuchem jest tylko nadmierne gromadzenie się woskowiny w przewodzie słuchowym, choć przyczyna zatkanego ucha może być też poważniejsza. Bez wizyty u laryngologa się nie obejdzie.

Zatkane ucho: przyczyny
Autor: Thinkstockphotos.com Czujesz, że masz zatkane ucho? Sprawdź przyczynę zatkanego ucha.

Spis treści

  1. Ucho zatkane woskowiną
  2. Katar, zatkane ucho, zapalenie trąbki Eustachiusza

Zatkane ucho sprawia, że gorzej słyszysz, możesz także odczuwać nieprzyjemny ucisk a nawet ból. Gdy masz zatkane ucho, nie zwlekaj z wizytą u laryngologa - szybkie ustalenie przyczyny dolegliwości pozwoli ci uniknąć komplikacji. I pamiętaj - nie dłub w uchu patyczkami higienicznymi, bo tylko pogorszysz sprawę.

Ucho zatkane woskowiną

Wydzielina gromadząca się w uszach jest naturalna i w normalnych warunkach nie należy jej usuwać, bowiem ucho oczyszcza się bez pomocy z zewnątrz. Jest to mieszanina substancji wydzielanej przez gruczoły łojowe i woskowinowe oraz fragmentów złuszczonego naskórka wyściełającego przewód słuchowy. Woszczyna (woskowina) ma barwę od jasnomiodowej do brunatnej, konsystencję zaś od lepkiej, przez wilgotną, do suchej. Jej wygląd jest sprawą indywidualną i najprawdopodobniej wynika z naszych genów. Problem z woskowiną zaczyna się, gdy w przewodach słuchowych gromadzi się nadmiar wydzieliny, tworzą się czopy, co jest powodem osłabienia słuchu, a czasem nawet głuchoty.

W takich przypadkach często wystarczy fachowe wypłukanie ucha przez laryngologa wodą o temperaturze ok. 37oC. Doskonałym środkiem rozmiękczającym czopy woskowinowe jest 5-procentowy wodny roztwór węglowodanu sodowego (do kupienia w aptece bez recepty). Zwykle podaje się go w postaci kropli do ucha. U niektórych osób wystarcza stosowanie samych kropli, płukanie ucha nie jest wtedy potrzebne. Nie powinno się jednak samodzielnie wykonywać tego zabiegu, bo można uszkodzić błonę bębenkową.

Jeżeli usunie się z uszu zbyt dużo woskowiny, to organizm coraz szybciej będzie wytwarzał kolejne jej porcje, co w rezultacie zaburzy naturalny poziom jej odkładania się. Może wtedy dojść do sytuacji, że aby pozbyć się woskowiny z uszu, stale trzeba będzie chodzić do laryngologa.

Gdyby okazało się, że lekarz nie może podczas płukania usunąć nadmiaru woskowiny, zrobi to specjalnymi narzędziami. To zabieg całkowicie bezbolesny, więc nie ma się czego obawiać.

Często przyczyną zatkanego ucha i nadmiernego wytwarzania przez organizm woskowiny może być przebywanie w zapylonych pomieszczeniach. Jeśli pracujesz w takich warunkach, używaj słuchawek ochronnych albo zatyczek do uszu.

Katar, zatkane ucho, zapalenie trąbki Eustachiusza

Uczucie zatkania uszu możesz odczuwać gdy masz silny katar, ponieważ obrzęk śluzówki nosa może rozprzestrzenić się na przewody słuchowe, tzw. trąbki Eustachiusza, które łączą uszy z nosem.

W rezultacie przewody te zamykają się. Jeśli katar powtarza się często, nie jest leczony, może dojść do trwałej niedrożności trąbki Eustachiusza, a nawet do jej zapalenia. W uchu gromadzi się wtedy płyn, następnie gęsta wydzielina, co daje uczucie przepełnienia i zatkania. Taka sytuacja wymaga pomocy laryngologa. Czasem pomagają krople do nosa, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej. Niekiedy może być jednak konieczny zabieg. Polega on na nacięciu błony bębenkowej i usunięciu płynu z ucha.

miesięcznik "Zdrowie"