Zapalenie zatok przynosowych. Objawy zapalenia i leczenie zatok

2014-01-16 14:16

Zapalenie zatok przynosowych to proces zapalny błony śluzowej zatok przynosowych. Zatoki przynosowe mogą dokuczyć każdemu i o każdej porze roku, ale najczęściej "sezon" na zapalenie zatok zaczyna się wraz z jesienią. Poznaj objawy zapalenia zatok i sposoby leczenia.

Zapalenie zatok przynosowych. Objawy zapalenia i leczenie zatok
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Sposoby na bolące zatoki [#TOWIDEO]

Zapalenie zatok przynosowych spowodowane jest zaburzeniem ich drenażu i wentylacji, będącego następstwem zakażenia, alergii lub szczególnej budowy anatomicznej. Zapalenie zatok przynosowych stanowi jedno z dziesięciu najczęstszych rozpoznań medycznych. Poznaj objawy zapalenia zatok, bowiem jest to dolegliwość, która często umyka świadomości chorego, gdyż jest zamaskowana dokuczliwymi objawami przeziębienia lub innej infekcji.

Co to są zatoki przynosowe?

Same zatoki to wypełnione powietrzem przestrzenie w strukturze kostnej czaszki rozmieszczone symetrycznie wokół nosa i oczu (zatoki czołowe, szczękowe, komórki sitowe i zatoki klinowe). W pewnym sensie stanowią przedłużenie jam nosa – mają kontakt z jamą nosową poprzez ujście zatoki. Wyścielone są błoną śluzową. Błona śluzowa zatok przynosowych posiada samooczyszczający się mechanizm śluzowo-rzęskowy i wytwarza duże ilości wydzieliny śluzowej, która nawilża nabłonek i zbiera zanieczyszczenia. Wiosłujący, wahadłowy ruch rzęsek znajdujących się na powierzchni błony śluzowej powoduje wydalanie wydzieliny z zatok poprzez wąskie szczelinowate ujścia znajdujące się w jamach nosa, na zewnątrz.

Wirusy i bakterie - przyczyny zapalenia zatok

Przyczyny zapalenia zatok przynosowych to najczęściej wirusy wywołujące zazwyczaj łagodny przebieg choroby. Dochodzić jednak może do nadkażenia bakteryjnego. W zakażeniach pochodzenia bakteryjnego przy zapaleniu zatok dominują gronkowce, pałeczka grypowa, moraxella i paciorkowce. Objawy zapalenia: każda infekcja wirusowa wywołuje stan zapalny i obrzęk błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych. Jak przebiega zapalenie zatok? Obrzęk śluzówki zamyka stopniowo drożne dotąd połączenia zatok z jamą nosową. Powoduje to powstanie podciśnienia w zatokach wskutek szybkiego przepływu powietrza jamą nosową. Podciśnienie w zatokach sprzyja wnikaniu do nich obecnych w śluzówce nosa wirusów i bakterii. Niewydalana, zbierająca się wydzielina staje się pożywką dla bakterii. Temperatura i wilgotność powietrza w jamach zatok sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów. Intensywne namnażanie się chorobotwórczych bakterii wywołuje rozwój zapalenia, gorączki oraz uszkodzenia nabłonka śluzówki zatok.

Leczenie zapalenia zatok przynosowych

Ostre zapalenie zatok ma zwykle ciężki przebieg i wtedy w leczeniu zatok stosuje się antybiotyki przez 10–14 dni. Jeśli nie nastąpiło zakażenie bakteryjne, wówczas mamy do czynienia z łagodnym przebiegiem ostrego zapalenia zatok. Poza tym stosuje się też leczenie objawowe. W razie nieskuteczności leczenia farmakologicznego przewlekłego zapalenia zatok stosowane są metody leczenia chirurgicznego. Leczenie operacyjne zapalenia zatok ma na celu przywrócenie drożności nosa, drenażu i uzyskanie odpowiedniej wentylacji zatok (usunięcie chorych tkanek, wytworzenie drożnego połączenia zatok z jamą nosową czy też plastyka przegrody nosowej). Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza dwie metody leczenia zatok: FESS i metoda balonikowa.

Zapalenie zatok: leczenie operacyjne

Przedstawiamy dwie operacyjne metody leczenia zapalenia zatok. FESS, czyli endoskopowa operacja zatok umożliwia bardzo precyzyjne operowanie narzędziami, dzięki możliwości stałego obserwowania na monitorze pola zabiegu. Operacja jest przeprowadzana wewnątrz nosa, bez konieczności cięcia skóry twarzy. Przeprowadzenie zabiegu pod kontrolą endoskopu pozwala na dokładne zlokalizowanie przyczyny dolegliwości i w konsekwencji ograniczenie ingerencji do tkanek zmienionych chorobowo. Stosując technikę operacyjną FESS przy leczeniu zapalenia zatok, przywraca się przede wszystkim prawidłową wentylację zatok przynosowych. Balonikowanie zatok jest najnowszą z endoskopowych metod operowania. To tzw. cewnikowanie endoskopowe zatok – zabieg bezkrwawy, charakteryzujący się niewielkim stopniem inwazyjności dzięki zastosowaniu zminiaturyzowanych, miękkich i bardzo giętkich przyrządów, które wprowadzane są przez nozdrza. Z ich pomocą bardzo delikatnie otwiera się zablokowane zatoki.

Sposoby na bolące zatoki [#TOWIDEO]

Domowe sposoby na ból zatok