Strzelające STAWY - czy to poważna dolegliwość?

2014-12-02 11:25 dr n. med. Adam Ogonowski, specjalista ortopedii, traumatologii i rehabilitacji medycznej, Centrum Attis w Warszawie

Od dawna strzela ci w stawach, najczęściej palców i kolanowych. Dotychczas ci to nie przeszkadzało, jednak od jakiegoś czasu czujesz się rano "zardzewiała", musisz się rozruszać, a stawy kolanowe zaczynają cię boleć. Czy strzelające stawy to coś poważnego?

Strzelające stawy to dolegliwość, która mieć co najmniej dwie przyczyny. Potrzeba porannego rozruszania się może świadczyć o tym, że w stawach toczy się w stawach stan zapalny. Natomiast powodem trzasków w stawie kolanowym mogą być zmiany degeneracyjne w chrząstce stawowej, które określane są jako chondromalacja lub ubytek w chrząstce stawowej.

Strzelające stawy wymagają konsultacji specjalisty

Stan zapalny w stawach wymaga konsultacji u reumatologa. Trzaski w stawie kolanowym powinien zdiagnozować ortopeda. Przyczyną bólu w stawie kolanowym może być uszkodzenie chrząstki stawowej. Chondromalacja to dosłownie rozmiękczenie chrząstki stawowej. Jej powierzchnia stopniowo ulega włóknieniu, pojawiają się szczelinki między tkanką łączną a chrzęstną, wreszcie ubytki, przez co dochodzi do odsłonięcia warstwy podchrzęstnej i niszczenia chrząstki. Stopień jej uszkodzenia można ocenić, wykonując badanie artroskopowe kolana. Przyczyną takiej postaci uszkodzenia chrząstki mogą być mikrourazy, stany zapalne oraz niewłaściwe ustawienie kości tworzących staw, np. z powodu koślawego chodu. Wtedy ból pojawia się po dłuższym chodzeniu, przy wchodzeniu po schodach, a także w nocy. Charakterystyczne jest też tzw. blokowanie się kolana, czyli opór przy prostowaniu stawu.

Strzelające stawy - leczenie

Leczenie tej dolegliwości jest długie i wymaga od pacjenta sporo dyscypliny. Ale im wcześniej rozpocznie się kurację, tym pewniejsze jest uniknięcie operacji. Leczenie zachowawcze polega na przyjmowaniu leków, stosowaniu kinezyterapii, czyli usprawnianiu leczniczym, fizykoterapii. Czasem trzeba korzystać ze sprzętu ortopedycznego w postaci stabilizatorów stawu kolanowego, niekiedy z wkładek do butów umożliwiających prawidłowe stąpanie oraz kul łokciowych. Farmakologiczna terapia to przede wszystkim przyjmowanie leków przeciwzapalnych, które poprawiają metabolizm chrząstki stawowej (takie działanie mają też ekstrakty roślinne, m.in. z imbiru, soi, kurkumy, awokado), a czasem także sterydów – doustnie lub bezpośrednio do stawu. Ćwiczenia usprawniające, wykonywane pod okiem rehabilitanta, mają poprawić ruchomość stawu i wzmocnić mięsień czworogłowy. W fizykoterapii chondromalacji korzysta się z leczenia zimnem (krioterapia) albo ciepłem, elektroterapii, ultradźwięków, diatermii krótkofalowej oraz laseroterapii. Jeśli konieczna jest orteza, jej rodzaj powinien dobrać ortopeda lub rehabilitant. Jej zadaniem ma być stabilizacja i podpieranie rzepki, dzięki czemu zmienia się tor jej przesuwania.

Ważne

Leczenie zachowawcze przynosi dobre efekty w ponad 2/3 przypadków. Ale wizyta u specjalisty, aby określił przyczynę dolegliwości, zarówno porannej sztywności drobnych stawów, jak i trzasków w kolanie, jest niezbędna.

miesięcznik "Zdrowie"

Polecamy e-poradnik
E-poradnik - sygnały ostrzegawcze od kręgosłupa i stawów

Autor: Materiały prasowe

Z poradnika dowiesz się:

  • Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić – drętwienie nóg, zdęcia, zaparcia, bóle i zawroty głowy.
  • Co może być przyczyną drętwienia i bólów nóg, pleców?
  • Przeciążenia czy stan zapalny – jak odróżnić.
  • Jak dbać o kręgosłup na co dzień?
  • Co zwiastuje choroby stawów?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Grzesiek
|

Też tak miałem gdy byłem młody.Wszyscy mi powtarzali,że to nic poważnego.Niestety mylili się.Teraz ma 45 lat.Od kilku lat mam bardzo poważne problemy ze stawami biodrowymi,kolanowymi,łokciowymi oraz z bólem kręgosłupa w okolicy lędźwiowej.Mam problemy w poruszaniu się i ograniczenia ruchomości stawów.Ratuj stawy ja niestety nie potrafię Ci pomóc.Pozdrawiam serdecznie.

Adrian Wirkus
|

Niekoniecznie z wiekiem ja jestem chłopakiem w wieku 15 lat prowadzę zdrowy tryb życia , uprawiam sport . I np przy robieniu przysiadów albo bieganiu strzelają mi kolana , ale to nie boli . Czasami nie mogę podczas siedzenia wyprostować nogi . Podczas leżenia czasami jak kręcę stopami obszernie to też mi bodajże kostki strzelają , wcześniej się tym nie przejmowałem , ale zaciekawiło mnie to czemu tak jest.

catty
|

Z wiekiem? Mam dwadzieścia parę lat, a przy zaostrzeniu dolegliwości nie byłam w stanie wstać z łóżka, tygodniami...

OLEJ KOKOSOWY
|

Smarujcie stawy i wgl ciało olejem kokosowym, TANIO I SKUTECZNIE ! rodzicom pomogło teraz ja zaczynam

Maciek
|

strzela i strzyka bo z wiekiem ubywa tego smarowidła to normalne, mi kolego polecił colaflex i trzeba przyznać że fajnie uzupełnia te substancje bo już po jednym opakowaniu przestałem strzelać :)

Zenia
|

jak strzyka w kolanach to znaczy, że brakuje kolagenu, u mnie było podobnie dopóki lekarz nie przepisał mi kolagenu, biorą w tabletkach z kolaflexu po 3 miesiącach przestało strzykać.

f
|

reklama

moni
|

czy dotyczy to również strzelanie w stawie barkowym? konkretnie prawym?

robert
|

testowałem już wiele i mój nr 1 to collaflex. Skuteczny, dobry skład i cena dość dość

Dadada
|

Witaminy czy Udalo Sien pani z lek zakupic poprawic zdrowia ?