Operacja przepukliny kręgosłupa. Mikrodiscektomia: za i przeciw

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku to bardzo bolesna dolegliwość, która wymaga leczenia. Zwykle, z dobrym zresztą skutkiem, stosuje się leczenie zachowawcze, ale czasem konieczna jest operacja przepukliny kręgosłupa (mikrodiscektomia). Operacja przepukliny kręgosłupa obrosła wieloma mitami i w wielu pacjentach budzi przerażenie. Czy słusznie?

Operacja przepukliny kręgosłupa (mikrodiscektomia) bywa konieczna. Jednak zanim zapadnie decyzja o operacji, zwykle stosuje się leczenie zachowawcze. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych efektów, należy rozważyć operację. Nie można bowiem dopuścić do degeneracji nerwu, która uniemożliwi pełny powrót do zdrowia.

Operacja przepukliny kręgosłupa: wskazania

Operacja przepukliny kręgosłupa jest konieczna, gdy:

 • przepuklina powoduje zespół ogona końskiego (niedowład i zaburzenia zwieraczy)
 • występuje niedowład (opadanie) stopy
 • występuje niedowład mięśnia czworogłowego

Argumentem za koniecznością wykonania operacji jest również ból utrudniający choremu normalne życie oraz rwa kulszowa z zaburzeniami czucia, bez zaburzeń ruchowych.

Przepuklina kręgosłupa: jak przebiega operacja (mikrodiscektomia)

Mikrodiscektomia to "złoty standard" w leczeniu przepukliny kręgosłupowej. operacja ta polega na usunięciu przez niewielkie nacięcie skóry (do 3 cm) fragmentu jądra miażdżystego (dysku), z zastosowaniem techniki mikrochirurgicznej - mikroskopu operacyjnego i mikronarzędzi.
Pacjent już na drugi dzień może chodzić, pobyt w szpitalu po operacji trwa do 3 dni.

Operacja przepukliny kręgosłupa: ryzyko powikłań

Operacja przepukliny kręgosłupa zaliczana jest do zabiegów o dużym bezpieczeństwie. U około 96 procent chorych kończy się pełnym sukcesem, przynosząc im ulgę w chorobie. Jednak, jak każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko powikłań.
Bezpośrednio po operacji mogą wystąpić:

 • ból - podaje się środki przeciwbólowe
 • niestabilność kręgosłupa - pomagają ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy
 • chwilowe problemy z oddawaniem moczu (pierwsza doba po operacji)

Poważne powikłania po operacji przepukliny kręgosłupa to:

 • hipotonia
 • zator płuc
 • zła tolerancja znieczulenia ogólnego
 • krwiak pooperacyjny - może doprowadzić do paraliżu
 • infekcje opon mózgowo-rdzeniowych, układu moczowego
 • zapalenie krążka międzykręgowego i trzonów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Malwina
|

Ja miałam operację na lędźwie i nie żałuję, ale po operacji byłam też na
rehabilitacji, gdzie pracowano nad blizną, skórą i innymi rzeczami obok
blizny i po tym czułam się świetnie. Wcześniej chodziłam też pdo nich
przed operacją i rehabilitacja pomagała, ale trafiłam na nich niestety
za późno, bo gdybym była wcześniej to może udałoby się uniknąć operacji,
a tak to mnie po prostu przygotowali do operacji co też się przydało.

Dariusz
|

Witam.Do pani Moniki ,proszę zadzwonić pod numer 579 315 341 to co tu napisałem to jedna piąta .Pomogę pani tak jak mi pomogli obcy ludzie

Monika
|

Witam serdecznie Pana. Chciałam spytać co Pan robił albo u kogo się leczył że ma Pan takie rezultaty. Bardzo proszę o pomoc

Dariusz
|

Witam do Eryka.Przeczytaj jak doszedłem do tego stanu .Wpisz rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędżwiowego forum str 187 188

Eryk
|

A co robiles ze z tego wyszles ! Super bo operacja to bida jak szlak !

Dariusz
|

Witam czytam od niedawna w internecie o ludziach z chorym kregoslupem i o ich przejsciach. Oto moj wynik badania MR kregoslupa ledzwiowego. Uwidocznione obnizenie wysokosci i skrocenie sygnalu krazkow miedzykregowych L2 L3,L3 L4,L4 L5 IL5 SI dehydratacja.Widoczne wypukliny tylne krazkow miedzykregowych L2L3 ,L3L4, L4L5 I L5 SI uciskajaca centralnie i po lewej stronie worek oponowy szczegolnie na poziomie L5 SI. Kregozmyk przedni na poziomie L5 SI ok.3mm. Zmiany zwyrodnieniowo wytworcze krawedzi trzonow kregowych zwezaja swiatlo kanalu kregowego i otwory miedzykregowe. Przepraszam za pismo drugi raz pisze naklawiaturze. To jest wynik z dnia 2004.07.30. W 2006 ostatni raz bylem u lekarza i w aptece nie bylem operowany. Czy to morzliwe.Jednak tak ja tego jestem dowodem.Pozdrawiam.

ja
|

co zrobic

ja
|

...

Eryk
|

Albo podniszczony nerw jak w moim przypadku ,oczywiscie tak powiedzial lekaza . Jaka jest prawda kto to wie ale wole nyslec ze ma racje i ze za kilka tygodni przejdzie ! Jutro 5 tygodni bede po zabiegu noga jest inna bol sie przemieszcza to gora dol zawsze pobolewa w posladku ! Lekaz mowi ze musze byc cierpliwy !

Ola
|

Jestem po operacji 3tygodnie, od stycznia tego roku prawie nie funkcjonowałam. Na szczęście temat porażenia czy też zanik mięśniowy mnie nie dotyczył, chociaż neurochirurg u którego byłam koncem sierpnia był mocno zdziwiony, ze jestem w stanie się jeszcze poruszać- przepuklina 9mm zamykała prawie cały kanał rdzeniowy. No nic czas było zdecydować o operacji....Operacje miałam w B-B u dr. Janeczki, ok 1,5 h i po bólu, na drugi dzień wstałam i od tego czasu cały czas chodziłam bez żadnego dyskomfortu, nawet miejsce cięcia mnie nie bolało. ..ale to chyba że szczęścia , że w końcu jestem uwolniona od tego straszliwego bólu.Niestety moje szczęście nie trwało długo, od soboty ból powrócił, o połowę mniejszy ale niestety....Mój fizjoterapeuta mówi ze to będą sprawy funkcjonalne, zobaczymy... za tydzień mam wizytę kontrolna u dr.Ale jestem przerażona