Fizjoterapia stomatologiczna pomoże w bólu bioder i szyi. Ekspertka mówi wprost: to działa

2022-10-14 13:47

Odczuwasz ciągłe bóle głowy lub zawroty głowy? A może zmagasz się z bólem kręgosłupa lub wadami postawy? Okazuje się, że te i wiele innych dolegliwości może mieć podłoże napięciowe w obrębie twarzoczaszki. Jak twierdzi fizjoterapeutka stomatologiczna, "napięcia z twarzy bardzo lubią się przenosić w inne obszary ciała". Co jest ich przyczyną?

Kobieta z bólem szyi
Autor: Getty Images

Fizjoterapia stomatologiczna jest stosunkowo nowym działem rehabilitacji. Zajmuje się przywracaniem prawidłowych czynności narządu mowy i żucia i niwelowaniem napięć w obrębie twarzoczaszki. Terapia obejmuje wszelkiego rodzaju techniki manualne, które pozwalają na pozbycie się problemu. Należą do nich m. in. masaż tkanek głębokich, terapia manualna na stawach, terapia punktów spustowych, poizometryczna relaksacja mięśni (PIR) oraz kinesiotaping. Co ciekawe, fizjoterapeuci stomatologiczni masują nie tylko mięśnie twarzy, lecz także te znajdujące się wewnątrz jamy ustnej.

Zdrowo Odpytani: Nawet 2,5 tys. zł za wizytę u dentysty! Ekspert zdradza, dlaczego jest tak drogo

Napięcia w obrębie żuchwy lubią się przenosić na inne obszary ciała

Choć napięcia w obrębie żuchwy czy twarzy mogą przede wszystkim kojarzyć się z dolegliwościami takimi jak zaciskanie zębów czy bóle głowy, okazuje się, że mogą one wpływać na znacznie bardziej odległe części ciała.

Jak podkreśla w rozmowie z DDTVN Karolina Mrozińska, fizjoterapeutka stomatologiczna, "Napięcia z twarzy bardzo lubią się przenosić w inne obszary ciała. Najprościej - to będzie odcinek szyjny kręgosłupa, bóle głowy, ale później to się może przenosić, np. na stawy biodrowe, krzyżowo-biodrowe".

To właśnie z tego względu fizjoterapia stomatologiczna zajmuje się badaniem i leczeniem wielu dolegliwości takich jak m.in.:

  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym i piersiowym,
  • wady zgryzu,
  • wady postawy,
  • asymetrie twarzy,
  • ból stawów skroniowo-żuchwowych oraz wszelkie inne dolegliwości z nimi związane,
  • zaciskanie zębów, zgrzytanie nimi, także w przebiegu bruksizmu,
  • szumy uszne,
  • tępe bóle uszu niewiadomego pochodzenia,
  • problemy logopedyczne, np. zaburzenia mowy.

Co jest przyczyną napięć?

Według specjalistki, za nadmierne napięcia w obrębie twarzy odpowiedzialny jest przede wszystkim stres. Niestety, za tę chorobę cywilizacyjną płaci całe ciało. Jednak wszelkie dolegliwości mogą również wynikać z problemów natury stomatologicznej.

"Mam pacjentów w leczeniu ortodontycznym. U nich bezpośrednią przyczyną będzie aparat, który będzie wywoływał napięcie" - wyjaśnia.

Jakie ćwiczenia wykonuje się podczas fizjoterapii manualnej?

To, w jaki sposób można redukować napięcia, zależy przede wszystkim od istoty problemu.

"To oczywiście zależy od przyczyny. Jeśli to jest tylko stres, to polecam pacjentom techniki relaksacyjne. Możemy zastosować ćwiczenia oddechowe, jogę, rozciąganie, generalnie relaksowanie na każdym poziomie ciała" - tłumaczy fizjoterapeutka.

Oprócz tego pomóc mogą masaże. "Masowanie mięśni żucia, głównie mięśnie żwaczy, skroniowe, całe szyja, potylica" - dodaje.

W pracy fizjoterapeuty stomatologicznego ważną rolę odgrywają nie tylko sesje związane z masażem. "Ja pracuję manualnie, a do domu zadaję ćwiczenia relaksacyjne" - mówi Mrozińska. Dopiero połączenie masażu z ćwiczeniami relaksacyjnymi może wprowadzić widoczne efekty.

Przykładowym ćwiczeniem stosowanym w trakcie terapii jest masaż mięśni żuchwy. "Masaż odbywa się przy rozluźnionej żuchwie. Można delikatnie masować lub uciskać mięśnie żuchwy, do momentu, aż napięcie puści" - tłumaczy.

Czy do fizjoterapeuty stomatologicznego można umówić się na NFZ?

Wyżej wymienione dolegliwości prawdopodobnie będą wskazaniem do skorzystania z pomocy fizjoterapeuty stomatologicznego. Niestety, mimo dużego zapotrzebowania na usługi tego rodzaju rehabilitacji, fizjoterapia stomatologiczna nie jest dostępna w ramach Narodowefgo Funduszu Zdrowia. Znalezienie odpowiedniego terapeuty nie powinno stanowić problemu. O wybór warto zapytać swojego lekarza stomatologa lub poszukać na własną rękę. Należy jednak pamiętać, że fizjoterapeuta powinien posiadać certyfikat ukończenia szkolenia w kierunku fizjoterapii stomatologicznej.