W święta rośnie ryzyko zawału. Jak go uniknąć?

2023-12-22 11:40

Wiele badań naukowych pokazuje, że z powodu zawału serca w święta Bożego Narodzenia umiera więcej osób niż w jakimkolwiek innym okresie roku. Świadomość tego problemu jest kluczowa, a wdrożenie kilku ważnych kroków może uratować życie. Co zatem możesz zrobić?

W święta rośnie ryzyko zawału. Jak go uniknąć?
Autor: Getty Images W święta rośnie ryzyko zawału. Jak go uniknąć?

Eksperci z American Heart Association już wiele lat temu zwrócili uwagę na powtarzające się, groźne zdarzenia sercowe w okresie świątecznym. W związku z tym ważne jest, aby mówić nie tylko o tym, co wywołuje zawał serca w święta, ale także o sposobach, które pomogą uniknąć tego przykrego zdarzenia.

Poradnik Zdrowie: zawał serca

"Świąteczna gorączka" grozi zawałem serca

Zarówno okres Świąt Bożego Narodzenia, jak i czas poprzedzający te magiczne dni, na które czekamy przez cały rok, jest dla wielu z nas pracowity, a często także stresujący. Gorączkowo sprzątamy mieszkania, szorujemy podłogi, przygotowujemy listę zakupów, tłoczymy się w sklepowych kolejkach i na ostatnią chwilę kupujemy prezenty dla bliskich. 

Poza tym, nasza codzienna rutyna w święta jest zakłócona - więcej jemy i pijemy, a mniej ćwiczymy, sypiamy i odpoczywamy. To wszystko prowadzi do kumulowania się zbyt dużego stresu. W tym czasie trudno też jest wsłuchać się w swoje ciało - mamy przecież ważniejsze sprawy na głowie, nie mamy okazji udać się do lekarza, gdy dzieje się coś niepokojącego.

- Ważne jest, aby mieć świadomość, że wszystkie te czynniki mogą zwiększać ryzyko śmiertelnego zdarzenia sercowego - przekonuje dyrektor ds. badań klinicznych American Heart Association, Mitchell SV Elkind.

Tego dnia liczba zawałów jest najwyższa

Badanie opublikowane w "Circulation", flagowym czasopiśmie American Heart Association wykazało, że 25 grudnia dochodzi do większej liczby zgonów z powodu zdarzeń sercowych niż w jakikolwiek inny dzień w roku. Druga co do wielkości liczba zgonów sercowych ma miejsce 26 grudnia.

Inne badania potwierdziły, że również zimowa pogoda jest przyczyną zwiększonego ryzyka zawału serca. A to z powodu ograniczonego przepływu krwi przez naczynia, które zwężają się w związku z panującymi niskimi temperaturami.

Nie ignoruj ​​​​znaków ostrzegawczych zawału serca

Zazwyczaj zawał serca ma kilka objawów. W pierwszej chwili mogą pojawić się skurcze w łydkach czy ból brzucha i klatki piersiowej. Także chrapanie może być sygnałem przed nadchodzącym zawałem. W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów, należy niezwłocznie zadzwonić pod numer 112 i wezwać pomoc, ponieważ w przebiegu zawału serca liczy się czas.