To znak ostrzegawczy, że zbliża się zawał serca. Może pojawić kilka tygodni wcześniej

2022-11-28 13:24

Zawał serca kojarzony jest głownie jako przypadłość osób starszych, ale to dość mylne przekonanie - coraz częściej dotyczy także młodych ludzi. Znajomość objawów, świadczących o zbliżającym się ataku serca może uratować życie. Szczególną uwagę powinien zwrócić ten jeden sygnał.

To znak ostrzegawczy, że zbliża się zawał serca. Może pojawić kilka tygodni wcześniej
Autor: Getty Images To znak ostrzegawczy, że zbliża się zawał serca. Może pojawić kilka tygodni wcześniej

Choć większość z nas czuje przerażenie na myśl o zawale serca, lekarz medycyny Yuri Deychak przekonuje, że wiedza na temat jego objawów i czynności, jakie należy podjąć w przypadku ich wystąpienia, może uratować życie - nie tylko cudze, ale i nasze własne.

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Ten objaw to znak, że zbliża się zawał serca

Ból w klatce piersiowej to jeden z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów zwiastujących zawał serca.

„Ból w klatce piersiowej może wynikać z zablokowanego lub zmniejszonego dopływu krwi do serca (...) To także sygnał ostrzegawczy, że zbliża się zawał serca” – mówi Jeffrey W. Chambers, lekarz medycyny i wyjaśnia, że ból zwiastujący zawał serca może rozpocząć się od ucisku w klatce piersiowej, który pojawia się i znika, czasami podczas wysiłku. Jeśli ból staje się ciągły, należy natychmiast wezwać pomoc. 

Dr Chambers podkreśla, że jeśli ból w klatce piersiowej występuje stale przez kilka dni, tygodni lub miesięcy, jest mało prawdopodobne, że jest spowodowany zawałem serca.

Inne objawy mogą pojawić się kilka tygodni przed atakiem

Kolejny punkt na liście alarmujących sygnałów to uczucie zmęczenia, któremu towarzyszy wspomniany wcześniej ból w klatce piersiowej.

„Około 2 na 3 osoby, które mają zawał serca, odczuwają ból w klatce piersiowej, duszności lub uczucie zmęczenia na kilka dni lub tygodni przed atakiem" - twierdzą eksperci z Cedars-Sinai Medical Center.

Kolejną oznaką zawału serca jest duszność, której może towarzyszyć dyskomfort w klatce piersiowej. To jednak nie wszystko. Charakterystyczne dla zawału serca jest również promieniowanie bólu z klatki piersiowej do pleców, ramion lub szczęki. Ból może być także odczuwalny we wszystkich tych miejscach jednocześnie. 

Co istotne, zbliżający się atak serca można łatwo pomylić niestrawnością. Wszystko przez uczucie dyskomfortu w okolicy żołądka.

Eksperci alarmują także, żeby nigdy nie ignorować nudności i wymiotów, jeśli ich przyczyna nie jest znana. Szczególną uwagę powinny zwrócić sytuacje, gdy dochodzi do nocnych wybudzeń, którym towarzyszą zimne poty i mdłości. Choć to symptomy, które zazwyczaj świadczą o grypie, okazuje się, że mogą być także objawami cichego zawału serca.