TAMPONADA SERCA - przyczyny, objawy i leczenie

2017-07-26 12:25

Tamponada serca to stan zagrożenia życia. Jeśli objawy tamponady serca nie zostaną rozpoznane na czas, dojdzie do zatrzymania akcji serca i śmierci. Jakie są przyczyny tamponady? Jak rozpoznać jej objawy? Na czym polega leczenie?

TAMPONADA SERCA - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com TAMPONADA SERCA - przyczyny, objawy i leczenie

Spis treści

 1. Tamponada serca - przyczyny
 2. Tamponada serca - objawy
 3. Tamponada serca - diagnostyka
 4. Tamponada serca - leczenie

Tamponada serca to stan, w przebiegu którego w osierdziu ("worku", w którym znajduje się serce) dochodzi do gromadzenia się płynu wysiękowego lub krwi. Konsekwencją jest znaczny wzrost ciśnienia w worku osierdziowym. Wówczas do serca nie napływa wystarczająca ilość krwi, a co za tym idzie - mniejsza jej ilość wypływa z serca do naczyń zaopatrujących narządy w tlen. Jeśli tamponada serca nie zostanie rozpoznana na czas, dojdzie do zatrzymania krążenia i śmierci.

W zależności od tego, jak szybko dochodzi do gromadzenia się płynu w worku osierdziowym i wzrostu ciśnienia wewnątrzosierdziowego, wyróżnia się tamponadę ostrą i podostrą. W tym pierwszym przypadku do wzrostu ciśnienia dochodzi w kilka minut. W przypadku tamponady podostrej płyn gromadzi się w worku osierdziowym w ciągu kilku, kilkudziesięciu godzin.

Tamponada serca - przyczyny

Tamponada serca może być wynikiem urazu klatki piersiowej (zwłaszcza w jej środkowej części), np. postrzału, dźgnięcia nożem, uderzenia o kierownicę w czasie wypadku samochodowego.

Przyczyną podostrej tamponady serca może być także choroba nowotworowa. Do zajęcia osierdzia może dojść zwłaszcza w przebiegu raka płuca, rak sutka i czerniaka.

Tamponada serca może być jednym z pierwszych objawów choroby nowotworowej lub układowej

Prawdopodobieństwo wystąpienia tamponady serca istnieje także u osób, u których doszło do zapalenie osierdzia, pęknięcia ściany serca w wyniku zawału, pęknięcia tętniaka aorty, rozwoju choroby układowej tkanki łącznej.

Tamponada serca może świadczyć także o schyłkowej niewydolności nerek lub wątroby.

W literaturze opisano również obecność płynu w osierdziu w przebiegu chorób genetycznych (dystrofii mięśniowej Duchenne’a).

Tamponada serca może być też powikłaniem po zabiegu kardiochirurgicznym, np. wszczepieniu rozrusznika serca, koronografii, przezskórnej angioplastyki wieńcowej (także tej z założeniem stentu).

Tamponada serca - objawy

Charakterystyczna triada objawów tamponady serca to niskie ciśnienie krwi, ciche tony serca i poszerzenie żył szyjnych.

 • przyspieszone bicie serca
 • poszerzenie żył szyjnych
 • niskie ciśnienie krwi
 • ciche tony serca
 • kaszel
 • utrudnione połykania
 • zimna, blada skóra
 • omdlenia, a nawet utrata przytomności

Tamponada serca - diagnostyka

W celu rozpoznania tamponady serca wykonuje się inwazyjne badanie, którego celem jest jest pomiar ciśnienia wewnątrzosierdziowego i ciśnień napełniania w obrębie lewych i prawych jam serca.

  Tamponada serca - leczenie

  Tamponada serca wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. Konieczne jest nakłucie worka osierdziowego w celu wyciągnięcia nadmiaru płynu (tzw. perikardiocenteza). Jeśli jednak taki zabieg nie przynosi rezultatów, wykonuje się perikardiektomię (usuwa się część lub całe osierdzie).