TAMPONADA SERCA - przyczyny, objawy i leczenie

2017-07-26 12:25
TAMPONADA SERCA - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com TAMPONADA SERCA - przyczyny, objawy i leczenie

Tamponada serca to stan zagrożenia życia. Jeśli objawy tamponady serca nie zostaną rozpoznane na czas, dojdzie do zatrzymania akcji serca i śmierci. Jakie są przyczyny tamponady? Jak rozpoznać jej objawy? Na czym polega leczenie?

Spis treści

 1. Tamponada serca - przyczyny
 2. Tamponada serca - objawy
 3. Tamponada serca - diagnostyka
 4. Tamponada serca - leczenie

Tamponada serca to stan, w przebiegu którego w osierdziu ("worku", w którym znajduje się serce) dochodzi do gromadzenia się płynu wysiękowego lub krwi. Konsekwencją jest znaczny wzrost ciśnienia w worku osierdziowym. Wówczas do serca nie napływa wystarczająca ilość krwi, a co za tym idzie - mniejsza jej ilość wypływa z serca do naczyń zaopatrujących narządy w tlen. Jeśli tamponada serca nie zostanie rozpoznana na czas, dojdzie do zatrzymania krążenia i śmierci.

W zależności od tego, jak szybko dochodzi do gromadzenia się płynu w worku osierdziowym i wzrostu ciśnienia wewnątrzosierdziowego, wyróżnia się tamponadę ostrą i podostrą. W tym pierwszym przypadku do wzrostu ciśnienia dochodzi w kilka minut. W przypadku tamponady podostrej płyn gromadzi się w worku osierdziowym w ciągu kilku, kilkudziesięciu godzin.

Tamponada serca - przyczyny

Tamponada serca może być wynikiem urazu klatki piersiowej (zwłaszcza w jej środkowej części), np. postrzału, dźgnięcia nożem, uderzenia o kierownicę w czasie wypadku samochodowego.

Przyczyną podostrej tamponady serca może być także choroba nowotworowa. Do zajęcia osierdzia może dojść zwłaszcza w przebiegu raka płuca, rak sutka i czerniaka.

Tamponada serca może być jednym z pierwszych objawów choroby nowotworowej lub układowej

Prawdopodobieństwo wystąpienia tamponady serca istnieje także u osób, u których doszło do zapalenie osierdzia, pęknięcia ściany serca w wyniku zawału, pęknięcia tętniaka aorty, rozwoju choroby układowej tkanki łącznej.

Tamponada serca może świadczyć także o schyłkowej niewydolności nerek lub wątroby.

W literaturze opisano również obecność płynu w osierdziu w przebiegu chorób genetycznych (dystrofii mięśniowej Duchenne’a).

Tamponada serca może być też powikłaniem po zabiegu kardiochirurgicznym, np. wszczepieniu rozrusznika serca, koronografii, przezskórnej angioplastyki wieńcowej (także tej z założeniem stentu).

Tamponada serca - objawy

Charakterystyczna triada objawów tamponady serca to niskie ciśnienie krwi, ciche tony serca i poszerzenie żył szyjnych.

 • przyspieszone bicie serca
 • poszerzenie żył szyjnych
 • niskie ciśnienie krwi
 • ciche tony serca
 • kaszel
 • utrudnione połykania
 • zimna, blada skóra
 • omdlenia, a nawet utrata przytomności

Tamponada serca - diagnostyka

W celu rozpoznania tamponady serca wykonuje się inwazyjne badanie, którego celem jest jest pomiar ciśnienia wewnątrzosierdziowego i ciśnień napełniania w obrębie lewych i prawych jam serca.

  Tamponada serca - leczenie

  Tamponada serca wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. Konieczne jest nakłucie worka osierdziowego w celu wyciągnięcia nadmiaru płynu (tzw. perikardiocenteza). Jeśli jednak taki zabieg nie przynosi rezultatów, wykonuje się perikardiektomię (usuwa się część lub całe osierdzie).

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.