Potomania to skutek nadużywania piwa. Nie należy jej mylić z zatruciem alkoholowym

2022-05-24 14:13

Piwo, a w szczególności zimne, to trunek, po który chętnie sięgamy w wiosenne i letnie wieczory. I choć piwo wypite do dań z grilla czy kiełbasek z ogniska nie wydaje się być niczym groźnym, to jego nadmiar może doprowadzić do stanu, o którym mało kto słyszał. Mowa o potomanii, czyli groźnym zaburzeniu, którego najpoważniejszym objawem jest obrzęk mózgu.

Mężczyzna wyciąga piwo z lodówki 1
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Rola elektrolitów w funkcjonowaniu organizmu
  2. Potomania – groźne zaburzenie elektrolitowe
  3. Jakie ilości piwa mogą się przyczynić do potomanii?

Hiponatremia, czyli stan obniżenia poziomu sodu w surowicy krwi, jest efektem nadmiernej ilości wody w ustroju w porównaniu do ilości sodu. Potomania to zaburzenie elektrolitowe, w wyniku którego dochodzi do niebezpiecznego spadku stężenia sodu w organizmie. Do nieprawidłowości może dojść na skutek spożywania nadmiernych ilości płynów ubogich w elektrolity, przykładowo piwa.

W formie 24: elektrolity

Rola elektrolitów w funkcjonowaniu organizmu

Elektrolity to wodne roztwory jonów, czyli atomów, które posiadają dodatni lub ujemny ładunek elektryczny.

Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływają na pracę mięśni, mózgu i odpowiedzialne są za przewodzenie impulsów elektrycznych. To od nich uzależniona jest gospodarka wodna organizmu i równowaga kwasowo-zasadowa.

Dzięki właściwemu poziomowi elektrolitów utrzymany jest przepływ krwi, dotlenienie i odżywienie komórek oraz praca serca.

Do głównych elektrolitów w organizmie należą jony:

  • sodu,
  • potasu,
  • wapnia
  • i magnezu.

Potomania – groźne zaburzenie elektrolitowe

Potomania to zaburzenie elektrolitowe, w którym dochodzi do zmniejszenia stężenia ważnych dla organizmu pierwiastków we krwi – przede wszystkim sodu. Sytuacja ma miejsce na skutek spożywania zbyt dużych ilości płynów ubogich w elektrolity. Jednym z nich jest piwo.

Zjawisko zostało zauważone również w przypadku picia zbyt dużej ilości wody nie zawierającej żadnych elektrolitów – mówimy wówczas o zatruciu wodnym.

Potomania to stosunkowo nowe powikłanie, które po raz pierwszy zdiagnozowano w 1972 roku.

Jakie ilości piwa mogą się przyczynić do potomanii?

Spożycie jednego czy nawet dwóch piw nie naraża organizmu na wystąpienie potomanii, jednak wypicie kilku litrów w krótkim czasie może doprowadzić do zaburzenia.

Choć jednorazowy spadek elektrolitów we krwi najprawdopodobniej nie będzie widoczny w postaci wyraźnych objawów, to badania krwi wykażą nieprawidłowości.

Jednak spożywanie dużych ilości piwa w przeciągu kilku dni może skutkować niebezpiecznymi problemami elektrolitowymi.

W wyniku zaburzeń elektrolitowych pojawiają się:

  • zawroty i bóle głowy,
  • problemy z koordynacją ruchów,
  • a mowa staje się niewyraźna.

Objawy potomanii często mylone są z symptomami wskazującymi na zatrucie alkoholowe. Najistotniejszą różnicą jest fakt, że w przypadku zatrucia alkoholowego, kiedy stężenie alkoholu w organizmie spada, objawy ustępują.

W przypadku potomanii, do uzupełnienia niedoboru elektrolitów, niezbędna jest pomoc lekarza.