Od teraz przestaniesz narzekać na cellulit. Badania dowiodły, że uchroni kobiety przed poważnymi chorobami

2022-12-15 14:42

Choć cellulit na ogół wzbudza negatywne emocje, okazuje się, że wcale nie jest jednak taki zły. Mimo, że jest defektem kosmetycznym, posiadanie cellulitu ma również pozytywne skutki dla zdrowia. Jak dowodzi najnowsze badanie, cellulit może uchronić przed poważnymi chorobami.

Od teraz przestaniesz narzekać na cellulit. Badania dowiodły, że uchroni kobiety przed poważnymi chorobami
Autor: Getty Images Najnowsze badanie sugeruje, że cellulit chroni przed demencją i udarem.

Kobiety, które mają tendencję do gromadzenia się tłuszczu wokół ud, bioder i pośladków, mają dodatkową ochronę przed groźnymi schorzeniami - tak twierdzą naukowcy. Najnowsze badanie przeprowadzone na myszach sugeruje, że tłuszcz podskórny, czyli ten rodzaj tłuszczu, który znajduje się zaraz pod skórą i jednocześnie powoduje cellulit, chroni przed zaburzeniami związanymi ze stanem zapalnym, przed chorobami serca, udarem mózgu czy demencją.

Nowoczesne metody leczenia udaru mózgu

Choć nieestetyczny, ma też swoje dobre strony

Badacze odkryli, że samice myszy, które wykazywały wysoki poziom tego rodzaju tłuszczu, miały niższy poziom zapalenia mózgu niż samce gryzoni. Ponadto, gdy samicom zrobiono liposukcję, poziom stanu zapalnego gwałtownie wzrósł. Oznacza to więc, że tłuszcz podskórny może stanowić swego rodzaju ochronę. Naukowcy wiążą tę zależność z ilością estrogenu, czyli hormonu płciowego, który działa jako naturalny środek przeciwzapalny.

Umiejscowienie i rodzaj tłuszczu w organizmie jest zależny od płci. U ludzi, podobnie jak u myszy, kobiety przed menopauzą, mają więcej tłuszczu podskórnego, natomiast mężczyźni więcej tłuszczu trzewnego, czyli tego gromadzącego się wokół narządów.

Naukowcy twierdzą, że po części dlatego mężczyźni są znacznie bardziej narażeni na problemy związane ze stanem zapalnym, od zawału serca po udar, niż kobiety przed menopauzą.

W okresie menopauzy kobiety produkują mniej estrogenu i jednocześnie zaczynają gromadzić tłuszcz trzewny zamiast podskórnego. Dlatego też po menopauzie ryzyko chorób przewlekłych u kobiet gwałtownie wzrasta.

Charakterystyczne układy tkanki tłuszczowej mogą być więc kluczowym powodem ochrony przed stanem zapalnym u kobiet przed menopauzą.

„Kiedy ludzie myślą o ochronie kobiet, ich pierwszą myślą jest estrogen. Ale musimy wyjść poza uproszczoną ideę, że każda różnica między płciami wiąże się z różnicami hormonalnymi i ekspozycją na hormony. Musimy naprawdę głębiej przemyśleć mechanizmy leżące u podstaw różnic między płciami, abyśmy mogli je leczyć i uznać rolę, jaką płeć odgrywa w różnych wynikach klinicznych” - powiedział dr Stranahan, główny autor badania.

Jednocześnie badacze podkreślają, że mimo wyników badania, kobiety nie powinny celowo przybierać na wadze, by zwiększyć ilość tłuszczu podskórnego i tym samym cellulitu, ponieważ wiele badań wykazuje, że otyłość może zwiększać ryzyko chorób przewlekłych, w tym właśnie demencji, udarów i chorób serca.