4 triki, dzięki którym unikniesz zawału serca. Te sposoby zalecają lekarze

2022-11-17 15:00

Zawał serca może wystąpić w każdym wieku, choć najbardziej narażone są osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, zwiększające ryzyko incydentów sercowych. Poprzez odpowiedni styl życia to ryzyko można zmniejszyć. Oto cztery ważne sposoby, dzięki którym możesz skutecznie uniknąć zawału serca.

4 triki, dzięki którym unikniesz zawału serca. Te sposoby zalecają lekarze
Autor: Getty Images 4 triki, dzięki którym unikniesz zawału serca. Te sposoby zalecają lekarze

Choroby serca są od wielu lat w czołówce głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Eksperci podkreślają, że 1 na 5 zawałów to ciche zawały serca. Oznacza to, że osoba nawet nie wie o tym, że ma zawał, ale incydent i tak powoduje poważne uszkodzenia w jej organizmie.

Triki, dzięki którym zmniejszysz ryzyko zawału serca

Choć powyższe statystyki nie napawają optymizmem, istnieją sposoby, aby uniknąć zawału. Wiele czynników może się jednak do niego przyczynić. Chodzi o styl życia, wiek, historię rodzinną, choroby współistniejące takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze i dyslipidemia.

Lekarka Bayo Curry-Winchell podkreśla: "Zawał serca może wystąpić w każdym wieku". Ale zawsze możemy wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć kroki, które pozwolą nam skutecznie zminimalizować ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych.

Dzięki tym 4 sposobom zalecanym przez lekarzy, możesz uniknąć zawału:

  1. Kontroluj swoje zdrowie i regularnie się badaj. Lekarka zaznacza, że coroczna kontrola jest bardzo ważnym elementem profilaktyki zawału serca. Dr Curry-Winchell zaznacza, że nawet zwykłe badanie fizykalne wykonane w gabinecie lekarza internisty, pozwoli specjaliście wysłuchać bicia serca i zidentyfikować możliwe nieprawidłowości takie jak szmer lub nieregularny rytm.
  2. Postaw na aktywność fizyczną. Ekspertka podkreśla, że nawet krótki spacer każdego dnia, pozytywnie wpłynie na zdrowie naszego serca.
  3. Jedz kolorowo. Dr Curry-Winchell tłumaczy, że dieta ma ogromny wpływ na zdrowie serca, dlatego powinniśmy sięgać po kolorowe jedzenie, czyli owoce i warzywa. Co więcej, warto postawić na produkty pełnoziarniste i bogate w błonnik oraz pełnowartościowe białka.
  4. Nie ignoruj niepokojących objawów. Lekarka zwraca uwagę na kilka kluczowych symptomów, których w trosce o zdrowie serca, pod żadnym pozorem nie powinniśmy ignorować. Ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, duszność, problemy z oddychaniem, nudności, zmęczenie, zawroty głowy to objawy, których nie powinniśmy bagatelizować.
Poradnik Zdrowie: zawał serca

COVID-19 zwiększa ryzyko zawału

Jednym ze skutków pandemii COVID-19 jest wzrost powikłań sercowo-naczyniowych po przebytym zakażeniu. Zakażenie koronawirusem nie tylko zwiększa ryzyko udaru i zawału serca, ale także prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń rytmu serca czy zapalenia osierdzia.

Badania przeprowadzone przez polskich ekspertów, które przedstawiono na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Barcelonie, wykazały, że powikłania sercowo-naczyniowe po zakażeniu COVID-19 częściej występują u kobiet. Co więcej, ich liczba wzrasta z wiekiem i dodatkowymi kilogramami.