Możesz go mieć i o tym nie wiedzieć. 10 objawów cichego zawału serca

2022-06-24 12:59

Zawał serca kojarzony jest zwykle z bardzo silnym, piekącym bólem w klatce piersiowej, czemu towarzyszy drętwienie lewej ręki. Tymczasem tak być wcale nie musi - zdarza się, że objawy zawału serca wcale nie są oczywiste i wskazują na zupełnie inne dolegliwości. Jednak skutki cichego zawału serca również mogą być bardzo dotkliwe. Warto zatem poznać objawy, które mogą świadczyć o tym, że właśnie go przechodzisz.

Możesz go mieć i o tym nie wiedzieć. 10 objawów cichego zawału serca
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Najczęstsze objawy cichego zawału serca
 2. Cichy zawał serca potwierdzić może badanie EKG

Cichy zawał serca nazywany bywa niemym zawałem lub "zawałem przechodzonym". Narażone są na niego szczególnie - chociaż nie tylko - osoby starsze, z nadwagą, wysokim poziomem cholesterolu, a także chorujące na choroby przewlekłe, w tym na cukrzycę, czy nadciśnienie, gdyż słabiej odczuwają ból.

Odczuwane w trakcie cichego zawału objawy nie są dla takich osób na tyle silne, by kojarzyć je z zawałem mięśnia sercowego - ale ich skutki mogą być równie poważne. W trakcie cichego zawału serca również może dojść do uszkodzenia mięśnia sercowego, w efekcie czego mogą pojawić się groźne powikłania, może także dojść do zgonu.

Najczęstsze objawy cichego zawału serca

Objawów niemego zawału nie wolno lekceważyć, gdyż szybkie wdrożenie właściwego leczenia jest niezwykle istotne.

A kiedy można go podejrzewać? Objawami cichego zawału serca mogą być:

 • zawroty głowy 
 • uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej - ucisk, nieokreślone uczucie kłucia blisko serca,
 • duszność
 • zmęczenie i osłabienie, które pojawia się nagle i nie znika mimo odpoczynku 
 • problemy z utrzymaniem równowagi
 • bladość skóry
 • zimne poty
 • objawy sugerujące niestrawność - ból brzucha, zgaga, nudności czy wymioty
 • kaszel 
 • drętwienie rąk.
Poradnik Zdrowie: zawał serca

Cichy zawał serca potwierdzić może badanie EKG

Każdy z powyższych objawów może świadczyć o wielu innych dolegliwościach, dlatego właśnie cichy zawał serca jest tak niebezpieczny - wskazujące nań symptomy często lekceważymy, bo może "same przejdą". I często tak właśnie bywa.

Jednak niecharakterystyczne objawy wcale nie oznaczają, że przejścia takiego zawału nie da się rozpoznać. Na sercu osoby, która przeszła niemy zawał, prawie zawsze powstaje charakterystyczny ślad - w obszarze mięśnia sercowego, w którym doszło do zawału, nie ma już żywych kardiomiocytów, czyli tkanki przewodzącej potencjał elektryczny. 

W trakcie badania EKG lekarz zauważy w tym miejscu bliznę, którą w wyniku badania opisuje jako tzw. patologiczne załamki Q. Świadczy to o tym, że tkanka serca została trwale uszkodzona.