Świńska grypa: jak uniknąć zarażenia wirusem A/H1N1?

2020-09-03 12:41 Agnieszka Paculanka

Świńska grypa jest wywoływana przez wirus A/H1N1, który przenosi się drogą kropelkową. Nie ma pewnego sposobu na uniknięcie zarażenia wirusem grypy, ale można znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania, nawet jeśli w domu masz chorego z A/H1N1. Jeśli chcesz, by ominęła cię świńska grypa, to postaraj się pamiętać o wykonywaniu kilku prostych czynności.

Świńska grypa, wywoływana przez wirus A/H1N1, tak jak każda inna grypa, bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka.

AH1N1 to wirus grypy, który jest genetycznym mieszańcem genów wirusów grypy, które występują wśród ludzi, wirusów gryp ptasich, wirusów gryp świń występujących na kontynencie amerykańskim oraz wirusów gryp świń występujących na kontynencie euroazjatyckim. Wirus AH1N1 wywołujący świńską grypę ma podobne właściwości jak wirus, który wywołał tzw. hiszpankę.

Zakażenie świńską grypą: codzienne środki ostrożności

By uniknąć zarażenia stosuj na co dzień pięciu prostych zaleceń higienicznych:

 • przede wszystkim często myj ręce wodą z mydłem
 • odwracaj głowę, gdy ktoś obok ciebie kicha lub kaszle
 • staraj się nie dotykać rękami twarzy i nosa
 • w żadnym razie nie przechowuj brudnych chustek - od razu wyrzucaj je do kosza
 • gdy nie masz w co kichnąć czy kaszlnąć, zrób to we własny rękaw, pamiętaj jednak, by potem jak najszybciej zmienić ubranie
 • dobrym pomysłem jest kupienie żelu odkażającego do rąk i wcieranie go w dłonie np. po wyjściu z autobusu czy dotykaniu poręczy lub przycisków w windzie

Co robić, gdy jeden z domowników ma świńską grypę?

Jeśli ktoś w twoim domu choruje na świńską grypę, to wszyscy powinni przestrzegać podstawowych zasad higieny:

 • wszyscy powinni nosić maseczki

Strefą największego zagrożenia wirusem świńskiej grypy wokół chorego w domu jest koło o promieniu 3 metrów od łóżka chorego.

 • nikt nie powinien bez potrzeby nie wchodzić do pokoju osoby chorej
 • po każdym kontakcie z chorym każdy powinien starannie myć ręce (można korzystać ze środków odkażających)
 • natychmiast usuwać zużyte przez chorego chusteczki i środki higieny
 • konieczne jest częste wietrzenie mieszkania
 • osoba chora powinna po każdym ataku kaszlu czy wydmuchaniu nosa myć (odkażać ręce) a chusteczki wyrzucać do specjalnego pojemnika

Chory zaraża od 4-5 dni, z tym że najwyższa zakaźność występuje w ciągu 24 godzin od pojawienia się pierwszych objawów grypy, choć może zacząć się i 12 godzin wcześniej. Trwa w sumie od 4 do 5 dni. U dzieci wylęganie się grypy trwa nieco dłużej.

Warto wiedzieć

Aby uniknąć zarażenia wirusem A/H1N1 niektórzy specjaliści zalecają picie herbatek z krwawnika, mięty, kwiatu bzu. Należy zmieszać równe ilości wymienionych ziół i zalać je szklanką wrzątku, a po 10 minutach odcedzić. Taką herbatkę trzeba pić trzy razy dziennie. Warto także spróbować jagód z czarnego bzu. Według badań, u 93 proc. stosujących je osób objawy grypy ustępują po 2 dniach.

Jeśli masz w domu osobę chorą na świńską grypę, to możesz poprosić lekarza o receptę na tamiflu. Tamiflu to lek antywirusowy, który zastosowany w ciągu pierwszych 24 godzin pozwala zablokować rozmnażanie się wirusa grypy. Tamiflu może być podawany również kobietom w ciąży i małym dzieciom. Uwaga! Nie jest znany wpływ tamiflu na płód w przypadku częstego podawania.

Jak zapobiegać grypie? [wideo]

Najważniejsze w profilaktyce przeciwgrypowej jest stosowanie szczepionek. Jeśli jednak nie udało nam się zaszczepić - możemy próbować uchronić się przed zachorowaniem w inny sposób.

Jak zapobiegać grypie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Carl
|

dzieki za wyreczenie :-) obszerny artykul napisales wlasnie ludzie musza sie dowiedziec o chemtrails i przede wszystkim o skladzie tego pewnie i my do konca nie znamy, ale wstepnie ustalono z probek ze cala tablica mendelejewa tam jest wlacznie z wirusami grzybami itp. to jest ludobojstwo przejrzyjcie na oczy ci co jeszcze nie wierza w to !

Carienne
|

Mam rodzinę w Rosji, stosują kwarantannę, pozamykane są szkoły.. Wirus grypy świńskiej tam panuje, bo mam wiadomości nie z mediów, ale od rodziny. W piątek zachorował wuj, miał wysoką gorączkę, w niedzielę zmarł, dziś pochowany..na świńską grypę. Dlatego radzę przestrzegać zasad higieny i zalecam pomyśleć o maseczce.. Życzę Zdrowia!!!

Carl Williams
|

Nie wierzcie w te pierdoły. Sieją media,lekarze i rząd z Sanepidem panikę.
Tylko ślepe lemingi, innymi słowy owce które ślepo podążają za informacją słyszaną z mediów w telewizji za pośrednictwem różnych kanałów informacyjnych w telewizji i w gazetach też za pośrednictwem lekarzy, również po przez media w internecie.

Przez nie wiedzę ludności społeczeństwa jest łatwiej siać panikę przedstawiając sfabrykowane dokumenty czy nawet zdjęcia przedstawiające np; małe chorujące dzieci, wmawiając przestraszonemu społeczeństwu że może i ciebie to spotkać, jak się nie zaszczepisz. Co zrobi przestraszony nie wiedzący nic o skutkach ubocznych i manipulacji mediów z góry nakazanej przez dany rząd nie tylko w Polsce w raz z Sanepidem, rodzic.

Wiadomo, że owce zawsze ustawiają się w kolejce, a jak zachorują wmawia się im że to choroba która istnieje i dalej trzeba żreć chemię, też i te na recepty. Po szczepieniach nie tylko dotyczących ptasiej grypy ( opryski chemtrails jest tego powodem, każdy rząd temu zaprzecza , z tym że jak był w Polsce Barack Obama oprysków na kilka dni zaprzestano), występuje szereg skutków ubocznych nie tylko urologicznych po szczepieniach. Weźmy np; szczepienia np; przed ospą, której rzekomo już dawno nie ma, czy też i innych chorób, jakie się stosuje dla malców, i dalej w późniejszym wieku, też dla dorosłych.

Jest to propagandowe sianie paniki w śród przestraszonego niewiedzącego nic społeczeństwa. Pozostaje jest mieć tylko zdrowy rozsądek, nie dać się straszeniu Sanepidowi czy też że wprowadzi się szczepienia siłą. Jedyne co, to dbać o swoje zdrowie. Owszem jak ktoś żre brudnymi łapami czy też żywność, która w większej mierze to syf na półkach sklepowych, niech się nie dziwi że zachoruje.

Polecam niniejszą stronę poniżej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę.

http://www.michaeljournal.o...