Jak sobie radzić z jesiennym przeziębieniem?
Kiedy przychodzi jesień, często ulegamy złemu nastrojowi, przygnębieniu, robi się zimno, wietrznie, a słońce świeci coraz słabiej. Właśnie wtedy jesteśmy szczególnie narażeni na osłabienia i przeziębienia.
Dobrym sposobem na jesienne przeziębienie jest zmiana stylu życia. Co to oznacza? Regularnie 8 godzin snu, lekka gimnastyka po przebudzeniu i śniadanie przed wyjściem z domu – to podstawa. Zaleca się także codzienny, przynajmniej godzinny spacer. Do diety warto dołączyć suplementy, jak witaminy czy mikroelementy. Dostosujmy ich dobór do naszych indywidualnych potrzeb wynikających z wieku, płci i stanu zdrowia. Do tego jedzmy dużo potraw bogatych w warzywa, błonnik oraz ryby. Pomoże to nam nie tylko uchronić się przed przybraniem zbędnych kilogramów – o co o tej porze roku nietrudno, ale także w sposób naturalny dostarczyć organizmowi witamin oraz minerałów. Wzbogaćmy też nasz jadłospis o kiszonki.
Nie lekceważ objawów przeziębienia
Trzeba uważać na pierwsze objawy przeziębienia. Może nam ono przysporzyć wielu powikłań. Z pozoru niegroźna infekcja górnych dróg oddechowych jest najczęstszą przyczyną powstawania zapalenia zatok. Bezpośrednią przyczyną zapalenia zatok są bowiem zaburzenia drożności ich ujść, powodujące upośledzenie drenażu i wentylacji. Zmiany zapalne w zatokach przyczyniają się do obrzęku błony śluzowej, a unieruchomiona wydzielina wraz z powietrzem w zatkanej zatoce powoduje ucisk, wynikiem czego jest intensywny ból. Ostre zapalenie zatok, gdy jest zbyt późno lub niewłaściwie leczone, może przejść w fazę przewlekłą i trwać przez wiele miesięcy. Ze względu na umiejscowienie zatok blisko tak ważnych narządów, jak wzrok czy mózg, ich zapalenie może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dlatego jeśli dotknie nas przeziębienie, należy pamiętać o tym, aby nie lekceważyć objawów. Pierwsze objawy choroby zniwelujemy lekami łączącymi w sobie walory środka przeciwbólowego oraz witaminy C. Objawy bólu zatok skutecznie zwalczymy lekami złożonymi z substancji udrażniających ujścia zatok oraz o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.Należy pamiętać, że gdy symptomy nie ustępują lub są intensywne, należy pójść do lekarza. Nieleczone przewlekłe procesy zapalne uszkadzają bowiem tkanki oraz mogą spowodować zaostrzenie objawów przewlekłych chorób układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego. Choroby przeziębieniowej nie należy mylić z grypą, która jest dość ciężką chorobą całego organizmu, a nie tylko górnych dróg oddechowych. Przebycie szczepienia przeciwgrypowego nie zapobiega wystąpieniu choroby przeziębieniowej, gdyż inny jest czynnik etiologiczny wywołujący oba zakażenia.
Super Express