Te objawy nas nie alarmują, a mogą oznaczać raka żołądka. Jedno badanie daje szansę

2023-11-21 16:02

Rak żołądka zazwyczaj atakuje osoby po 50. roku życia, ale zdarza się także u znacznie młodszych. Ponad 40 proc. przypadków diagnozuje się bardzo późno, gdy występują już przerzuty do narządów odległych, a szanse na uratowanie chorego są znikome. Objawy często raka żołądka są niespecyficzne, takie, które wielu pacjentów nie wysyłają przez dłuższy czas. Pomocnych badań profilaktycznych unikamy, dlatego lekarze konsekwentnie apelują, żeby zaopiekować się wreszcie własnym żołądkiem.

Te objawy nas nie alarmują, a mogą oznaczać raka żołądka. Jedno badanie daje szansę
Autor: GettyImages

Dlaczego na raka żołądka chorują coraz młodsi ludzie? Zła dieta, spożywanie nadmiernej ilości wysokoprocentowych alkoholi, palenie papierosów czy otyłość związana m.in. z brakiem aktywności fizycznej - to główne źródła problemów. Na rozwój choroby mogą mieć też wpływ pewne mutacje genetyczne. Jeśli w rodzinie były przypadki zachorowania na ten nowotwór, warto zachować szczególną czujność.

Poradnik Zdrowie: wrzody żołądkowe

Rak żołądka - tych objawów nie lekceważ

- Rak żołądka jest podstępną chorobą, która niestety bardzo długo nie daje objawów, lub są one na tyle niespecyficzne, że długo pozostają lekceważone – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła, kierownik Kliniki Gastroenterologii Klinicznej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Profesor radzi, by uważnie obserwować swój organizm i zgłosić się do lekarza, jeśli tylko zauważymy takie symptomy jak:

  • wzdęcia,
  • odbijanie,
  • nudności,
  • brak łaknienia,
  • nadmierne chudnięcie,
  • utrzymujący się ból w nadbrzuszu.

Rak żołądka - jakie badania zrobić

Jest sporo badań, które pozwalają wstępnie ocenić, że z naszym układem pokarmowym i żołądkiem dzieje się coś niedobrego. Często nieprawidłowości są wykrywane podczas standardowego usg jamy brzusznej, czasem dopiero przy tomografii i czy na podstawie badań laboratoryjnych.

W przypadku raka żołądka jest jednak jedno badanie - nielubiane, pomijane, a jednak niezwykle ważne.

- Badaniem nie do przecenienia, jeśli chodzi o diagnozę tego nowotworu, jest gastroskopia. Pozwala na wykrycie raka żołądka we wczesnym stadium, dlatego warto wykonywać ją kontrolnie, jeśli tylko pojawiają się ku temu przesłanki – podkreśla prof. Jarosław Reguła.

Rak żołądka - diagnoza i co dalej

- Podstawową metodą leczenia raka żołądka pozostaje chirurgiczne usunięcie guza. Jest to tak naprawdę najbardziej skuteczna metoda leczenia tego nowotworu – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Zoran Stojcev, kierownik pododdziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala Czerniakowskiego.

Leczenie operacyjne wiąże się najczęściej z usunięciem większości lub całości żołądka. Czasem wskazana jest także chemioterapia.

- Od stosunkowo niedługiego czasu mamy możliwość wykorzystania immunoterapii i szerszego leczenia ukierunkowanego molekularnie w ramach programu lekowego. Nowoczesne leczenie poprawia rokowania chorych z rakiem żołądka – podkreśla dr n. med. Maciej Kawecki, onkolog kliniczny z NIO-PIB w Warszawie.

Włączenie do programu lekowego B.58 niwolumabu w połączeniu z chemioterapią otwiera przed lekarzami nowe możliwości leczenia, a pacjentom daje szansę na dłuższe, bardziej komfortowe życie. Jak podkreślają specjaliści, zastosowanie dostępnej w programie lekowym immunoterapii czy terapii celowanych jest możliwe po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki, takiej jak ocena ekspresji receptorów HER2 i białka PD-L1 na powierzchni komórek nowotworowych.

By jednak mieć szansę na ratunek, zadbaj o żołądek, by uniknąć problemów, a jeśli już do nich dojdzie, nie zwlekaj z wizytą lekarską.