Tak poprawisz trawienie. Ekspertka od zdrowia jelit zdradza 3 triki

2023-06-28 14:07

Co ma wpływ na trawienie? Niektóre czynniki nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Ekspertka ds. zdrowia jelit zdradza, jakie 3 rzeczy są powiązane z trawieniem i kondycją jelit.

Tak poprawisz trawienie. Ekspertka od zdrowia jelit zdradza 3 triki
Autor: Getty Images Tak poprawisz trawienie. Ekspertka od zdrowia jelit zdradza 3 triki

Eksperta ds. zdrowia jelit Megan Rossi wyjaśnia, że kondycja jelit nie zależy jedynie od tego, co zjadamy w ciągu dnia. Okazuje się, że to, w jaki sposób prowadzimy codzienny tryb życia ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia.

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Wpływ snu na jelita

Jako pierwszy czynnik, Megan Rossi wymienia sen, który wpływa nie tylko na poziom energii, czy nastrój, ale także na jelita. Potwierdzają to badania opublikowane w 2019 roku w “PLOS One”, które wskazują na silne powiązanie między snem a zdrowiem jelit.

„Coraz więcej dowodów sugeruje, że mikrobiom jelitowy może wpływać na jakość snu. Stwierdziliśmy, że całkowita różnorodność mikrobiomu była dodatnio skorelowana ze zwiększoną wydajnością snu i całkowitym czasem snu” - zauważono w badaniu.

Potwierdza to inna ekspertka.  

„Badania pokazują, że brak snu przyczynia się do stresu, który może prowadzić do braku równowagi pomiędzy dobrymi i złymi bakteriami. Z drugiej strony, wystarczająca ilość snu (około siedmiu do dziewięciu godzin na dobę dla dorosłych) może pomóc w radzeniu sobie z fizycznymi skutkami stresu, promując zdrową równowagę jelitową” - uważa dietetyczka i ekspertka ds. zdrowia jelit, Lindsay Boyers.

Stres a jelita

Stres może wpływać na nasz mikrobiom jelitowy. Potwierdzają to badania opublikowane w “Journal of Physiology and Pharmacology”, gdzie wykazano, że ​​narażenie na stres powoduje zmiany w osi jelitowo-mózgowej.

„Stres może wpływać na proces trawienia. Może również powodować dyskomfort w żołądku” – wyjaśniła dla Mind Body Green psychoterapeutka Gina Simmons Schneider. 

Aktywność fizyczna a mikrobiom jelitowy

Trzeci czynnik, mający wpływ na zdrowie jelit to ruch. Mikrobiom jelitowy uwielbia, gdy się ruszamy, bowiem poprawia jakość snu i łagodzi stres. O tym, że ćwiczenia pozytywnie wpływają na jelita, dowodzi przegląd z 2017 r. opublikowany w “Oxidative Medicine and Cellular Longevity”, gdzie udowodniono, że ćwiczenia fizyczne zwiększają liczbę pożytecznych gatunków drobnoustrojów, wzbogacają różnorodność mikroflory jelitowej i poprawiają rozwój bakterii komensalnych. „Wszystkie te efekty są korzystne dla gospodarza, poprawiając jego stan zdrowia” – piszą autorzy recenzji.

Aby zatem poprawić trawienie, wystarczy przestrzegać tych trzech zasad: wysypiać się, zadbać o codzienną dawkę aktywności i ograniczyć stres.