Neurostymulator nerwów krzyżowych w leczeniu nietrzymania stolca

2016-02-05 14:46

Neurosymulator nerwów krzyżowych to nowoczesna metoda leczenia nietrzymania stolca. Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia takiego stymulatora przeprowadzono w lutym 2016 roku w szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. Jak wygląda wszczepienie neurosymulatora nerwów krzyżowych? Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Spis treści

  1. Wszczepienie neurosymulatora nerwów krzyżowych - na czym polega?
  2. Neurosymulator nerwów krzyżowych - efekty

4 lutego 2016 roku w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny wykonano pierwsze w Polsce wszczepienie stymulatora nerwów krzyżowych w leczeniu nietrzymania stolca. Dwa pokazowe zabiegi odbyły się pod kierunkiem dr Jacopo Martellucciego z Florencji i profesora Adama Dzikiego z brzezińskiego szpitala. Zabiegowi poddała się dwójka pacjentów.

Wszczepienie neurosymulatora nerwów krzyżowych - na czym polega?

W pobliżu nerwów krzyżowych wszczepia się cienką elektrodę. Jest ona połączona z niewielkim neurostymulatorem, który wysyła impulsy elektryczne, regulujące pracę układu nerwowego, kontrolującego czynności jelit i dna miednicy. Pacjent przy pomocy zewnętrznego pilota może ustawić poziom stymulacji, włączać i wyłączać aparat. Elektrody są wszczepiane na 2-3 tygodniowy okres testowy, tak by pacjent mógł ocenić w codziennym życiu skuteczność neurostymulacji. Jeśli po testach stopień redukcji objawów nietrzymania kału jest satysfakcjonujący i pacjent jest zadowolony z terapii, w drugim etapie leczenia pod skórę w górnej części pośladka wszczepia się niewielki stymulator. Pacjent może dalej nim sterować za pomocą specjalnego pilota.

Warto wiedzieć

Do tej pory stymulatory nerwów krzyżowych stosowano w naszym kraju bardzo rzadko tylko do leczenia schorzeń związanych z nietrzymaniem bądź zatrzymaniem moczu. Zabiegi nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na świecie neurostymulatorów używa się z powodzeniem od ponad 25 lat, od kilkunastu także w przypadku leczenia nietrzymania kału.

Neurosymulator nerwów krzyżowych - efekty

- U ponad 40 procent pacjentów po wszczepieniu neurostymulatora nietrzymanie stolca ustępuje całkowicie, u prawie wszystkich o połowę zmniejsza się liczba innych dolegliwości związanych z tym schorzeniem – mówi profesor Adam Dziki.

Dzięki wszczepieniu neurosymulatora nerwów krzyżowych udaje się wyeliminować lub znacznie ograniczyć objawy związane z nietrzymaniem stolca.

– Ta metoda leczenia jest bezpieczna, mało inwazyjna i – co ważne – odwracalna. Jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zawodzi leczenie zachowawcze, farmakologiczne, bo zwykle eliminuje konieczność wykonania poważniejszej operacji. Niestety w Polsce ta terapia nie jest stosowana w leczeniu nietrzymania stolca.

- Nasz szpital zwrócił uwagę na neurostymulację, ponieważ specjalizujemy się w kompleksowym leczeniu pacjentów z chorobami jelita grubego: od konsultacji w poradniach specjalistycznych, przez zaawansowaną diagnostykę, po chirurgię onkologiczną i chemioterapię – mówi Anna Janicka, wiceprezes zarządu Szpitala Specjalistycznego Brzeziny. – Zatrudniamy wysokiej klasy chirurgów, dysponujemy nowym blokiem operacyjnym, Ośrodkiem Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej oraz Oddziałem Dziennej Chemioterapii.

Warto wiedzieć

Problemy z nietrzymaniem stolca dotyczą 3-5 procent dorosłych osób. Częstą przyczyną tego schorzenia, wykluczającego chorych z życia społecznego, są m.in. okołoporodowe uszkodzenie zwieraczy dotykające młode kobiety, choroby jelit, w tym powikłania po zabiegach proktologicznych, czy nowotwory.