Zdrowe STOPY bez ODCISKÓW. Jak odpowiednio dbać o stopy?

2016-05-30 12:54 Agata Nowicka

Odciski, oprócz tego, że szpecą, mogą również być bardzo bolesne, a nawet powodować stan zapalny. Natomiast nagniotki przypominają często o zmianie niewygodnego obuwia. Wszystkie zmiany pojawiające się na stopach nie tylko je szpecą, ale również przynoszą ból i dyskomfort. Dowiedz się, jak zapobiegać powstawaniu odcisków i nagniotków.

Stopy noszą ogromne ciężary i znoszą ucisk w niewygodnych butach. Są notorycznie narażane na odmrożenie, przepocenie, wysuszenie i podrażnienie skóry. Wskutek ciągłego nacisku lub tarcia naskórek nadmiernie narasta. Jednak nie złuszcza się, tylko w następstwie niedokrwienia obumiera i tworzy narośle. W ten sposób na stopach powstają nieestetyczne i często bolesne odciski. Gdy pojawia się ból, pieczenie i dyskomfort, jest to znak, że stopy wymagają specjalnej opieki. Powstałe na stopach zmiany możesz wyleczyć samemu, gdy są sporadyczne i stosunkowo niewielkie. Natomiast, gdy problem narasta, a chodzenie sprawia ból, wtedy należy szybko zgłosić się do lekarza podologa.

Odciski, czyli modzele i nagniotki

Zmiany powstające na stopach, w zależności od umiejscowienia, można podzielić na modzele (odciski) i nagniotki. 

  • MODZELE to spore, płaskie skupiska zrogowaciałego naskórka, żółtawe, bez wyraźnych granic, dość miękkie. Powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy – np. na śródstopiu u osób noszących buty na wysokich obcasach. Tworzą się również od przeciążenia spowodowanego otyłością, a także w wyniku nieprawidłowego chodu. Jeśli modzele są duże, mogą sprawiać ból. Przy silnym nacisku jest on odczuwalny jako piekący. Jeśli nic z nimi nie zrobisz i nie zmienisz butów na wygodniejsze, pod modzelami może rozwinąć się stan zapalny powodujący ból przy każdym kroku. 
  • NAGNIOTKI natomiast są małe, twarde, umiejscowione zazwyczaj na palcach – na ich stawach lub powierzchniach stycznych palców. Powstają wskutek noszenia zbyt ciasnego albo źle dopasowanego obuwia. Bywa też i tak, że winę za powstawanie nagniotków ponosi nieprawidłowa budowa stóp – np. podskórne nierówności kostne. Niezależnie od przyczyny efekt jest taki sam: zrogowaciały naskórek narasta i jest wgniatany w zdrową skórę, powodując powstanie sterczących, stożkowatych zgrubień z rdzeniem wnikającym głęboko w ciało. Korzeń nagniotka przy chodzeniu i uciskaniu wbija się w głąb stopy, powodując ból.

Odciski i nagniotki - lepiej zapobiegać niż leczyć

Przede wszystkim noś wygodne, nieuciskające buty, unikaj ciasnych skarpet i rajstop. Jak tylko pojawi się zgrubienie, osłaniaj je. Na rynku dostępne są różne poduszeczki, plastry, wkładki chroniące przed uciskiem. Pamiętaj o regularnej pielęgnacji stóp. Codziennie używaj kremu z dużą zawartością mocznika – 15–50 proc. Zrogowaciałą skórę systematycznie usuwaj tarką. Jeśli nie narasta zbyt szybko, wystarczy 2 razy w tygodniu stosować peeling do stóp. Codziennie po kąpieli smaruj stopy kremem nawilżającym.

Usuwanie odcisków u specjalisty

Jeśli odcisk jest bolesny lub, mimo walki z nim domowymi sposobami, uporczywie pojawia się w tym samym miejscu, wybierz się do specjalisty (podologa). Trzeba sprawdzić, czy winowajcą są niewłaściwe buty, czy choroby i nieprawidłowości w budowie stóp (krzywe palce, słabe ukrwienie stóp). W ciężkich przypadkach nagniotki usuwa się za pomocą specjalnego wiertła. Zabieg nie wymaga znieczulenia, powstała po nim rankę należy zakleić plastrem. Można go wykonać w gabinecie chirurga lub doświadczonej pedikiurzystki. Modzeli pozbędziesz się w gabinecie specjalizującym się w pielęgnacji stóp.

Jak wyleczyć odciski domowymi sposobami?

Domowe sposoby na odciski

Jeśli odciski są niewielkie, możesz spróbować usunąć je w domu. W aptece masz do wyboru różne preparaty w formie płynów, żeli lub plastrów (Scholl, Abe, Compeed). Plastry, zwykle oparte na kwasie salicylowym lub mlekowym, zmiękczają zmienione miejsca i przynoszą natychmiastową ulgę. Ponadto chronią stopy przed uciskiem i bólem. Plastry stosuj, aż odcisk stanie się miękki i łatwy do usunięcia. Płyny i żele aplikuje się 2 razy dziennie.

Modzele możesz zetrzeć specjalną tarką (kupisz w drogerii), ale wcześniej trzeba wymoczyć stopy w wodzie z mydłem, solą – zwykłą lub kosmetyczną. Nie używaj do ścinania nożyków, bo możesz się zranić i doprowadzić do zakażenia. Unikaj także pumeksu, który długo używany staje się siedliskiem chorobotwórczych bakterii i grzybów.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Claudia Aguilera
|

Czasami aby zaponiegać odciskom wystarczą po prostu wygodne buty i porządne wkładki jak na przykład dynamizne ortopedyczne
Lepiej zapobiegac niz leczyc

juja
|

Bardzo przydatny artykuł o tym, że odciski to nie tylko odciski

ewa
|

Znalazłam ciekawy artykuł na temat skuteczności preparatów na odciski dostępnych w aptekach. Proponuję każdemu z Was, by go przeczytał przed kupnem konkretnego środka. Wtedy unikniecie wydawania pieniędzy na nic. Ja niestety trafiłam na ten artykuł dopiero po wypróbowaniu 2 rodzajów plastrów i 3 maści. Tu jest artykuł http://odciski.com.pl/plast....

baska-ner
|

na próbę kupiłam specjalne mydełko na odciski peclavus ponieważ dużo chodzę z tyczkami. NIE MAM ŻADNYCH PĘCHERZY! Poczytajcie to http://sklep.podologiczny.p...

ala
|

Witam,korzeń mniszka - potocznie mlecz,przyklejałam plastrem na całą noc przez 2 tygodnie i kurzajki zginęły na zawsze.Co za ulga,rączki wnusia czyściutkie.

ulka
|

KURZAJKI! Ja usunęłam je tak! Biała skorke z cytryny moczyłam dzień w occie. Potem przykleiłam taki wymoczony plasterek dokładnie na kurzajkę,. Po kilku dniach znikła i nigdy więcej się nie pojawiła. One po prostu zaczęły sie kocić, wstyd mi było !

teresa
|

witam jestem tu perszy raz a na temat odcisków mogłabym dyzo opowiadać od ponad 10
lat walczę z odciskami próbowałam już chyba wszystkiego 3 razy chirurg raz na ubezpieczenie 2 razy grube pieniążki prywatnie wypalanie wymrażanie wycinanie rożne maści i plastry i aż się nabyłam zakażenia tak walczyłam w rezultacie pomagało na krótko powtórka z rozrywki obecnie mam 3 sztuki między palcami jeden obok drugiego 17.tego byłam znowu na wymrażaniu 3 u dermatologa puki co to chodzę na skarpetach lub japonkach za tydzień di poprawki i nie nosze obuwia ani na obcasach ani za ciasnych Piszę to wszystko może ktoś zna jakiś słoty środek na ten przypadek to proszę o radę pozdrawiam

ja
|

wkładki dla Ciebie zobacz...

brat mojego brata
|

Od marca regularnie biegam (z przerwami spowodowanymi kontuzją, lub wyjazdem), obecnie biegam po 7-8km i mi wyskakują odciski. Nie wiem co z tym dalej rozbić. zaklejam plastrem aby nie utrudniały mi biegania.

mm
|

Z tego co piszesz łatwo wywnioskować że to były kurzajki a nie modzele.Często ludzie to mylą.