Wyciskasz, nakłuwasz, nacinasz, a kaszak ciągle ma się dobrze. Jak się go pozbyć, radzi dermatolog

2023-12-15 12:01

Bywa mylony z włókniakiem i tłuszczakiem. Zasadniczo nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, ale kaszak napsuł już krwi nie jednemu właścicielowi czy właścicielce, zwłaszcza gdy umiejscowił się na twarzy czy dekolcie. Dermatolodzy wiedzą, co z nim robić. Dr Kamila Stachura przybliża temat kaszaków.

Wyciskasz, nakłuwasz, nacinasz, a kaszak ciągle ma się dobrze. Jak się go pozbyć, radzi dermatolog
Autor: GettyImages

Kaszak jest niewielką, najczęściej kilkumilimetrową, torbielą zastoinową. Tworzy się zwykle w obrębie zablokowanych gruczołów łojowych. Niektóre kaszaki mają też podłoże genetyczne lub pojawiają się w chorobach metabolicznych np. w cukrzycy.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dermatologa?

Jak wygląda kaszak?

Kaszak najczęściej jest zmianą w kolorze skóry, ale czasami kaszakiem jest także biały lub zażółcony niebolesny guzek.

Dermatolog ocenia takie zmiany błyskawicznie i wskazuje, czy to rzeczywiście kaszak, czy włókniak lub tłuszczak, albo jeszcze inny rodzaj niewielkiego guzka.

- To ważne, aby raz na jakiś czas naszą skórę obejrzał dermatolog, bo z niektórych, nawet niepozornych zmian, nie będących kaszakami, może rozwinąć się rak kolczystokomórkowy. Tylko lekarz jest w stanie ocenić, które z nich wymagają dalszej diagnostyki - podkreśla dr Kamila Stachura.

Czy kaszak może zezłośliwieć?

- Kaszak to zmiana, która nie przekształci się w nowotwór złośliwy skóry.  Dla części osób będzie problemem estetycznym, ale odradzam samodzielne próby wyciskania i usuwania kaszaków. Mogą powadzić do nadkażenia, stanów zapalnych i uszkodzenia skóry - mówi lekarka - Po takich "zabiegach" zwykle sam kaszak nadal ma się dobrze i pozostaje na swoim miejscu, ale skórą wokół guzka i samą torbielą musi zająć się lekarz. Częstym powikłaniem bywa ropień i wtedy należy taką zmianę usunąć jak najszybciej.

Kaszaki- co zrobi lekarz

W gabinecie kaszaki możemy usunąć chirurgicznie czy laserowo. Takie działanie trwa zwykle kilkanaście minut i pozwala na pozbycie się ich całkowicie.

Czytaj także: To nie trądzik, ale lepiej ich nie wyciskaj. Dermatolog radzi, jak bezpiecznie pozbyć się prosaków

Dr Kamila Stachura, lekarz dermatolog, założycielka kliniki dr Stachura w Szczecinie
Dr Kamila Stachura

Lekarz dermatolog, założycielka kliniki dr Stachura w Szczecinie. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Staż specjalistyczny odbyła w Klinice Dermatologii i Wenerologii PUM. Członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych SLDE oraz European Academy of Dermatology and Venerology (EADV). Szkoleniowiec w zakresie m.in. zabiegów iniekcyjnych, prelegent na konferencjach dla lekarzy w Polsce i za granicą z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej. Od wielu lat specjalizuje się w leczeniu chorób skóry oraz w terapiach łączonych z zakresu medycyny estetycznej, w tym najnowszych osiągnięć technologii laserowych.