Kontroluj znamiona

2016-05-18 1:00

Nie mija moda na opalanie – ciało ozłocone słońcem wygląda atrakcyjnie. Wiemy jednak, że plażowanie niesie też zagrożenia dla zdrowia. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które mają znamiona i pieprzyki.

Ekspozycja na promienie UV przyśpiesza starzenie się skóry, jest przyczyną przebarwień i sprzyja chorobom skóry, w tym tej najgroźniejszej – czerniakowi. Dla niektórych to zagrożenie jest większe. Rozmawiamy o tym z dermatologiem, dr n. med. Magdaleną Ciupińską.

Jak rozpoznać nowotwór skóry?

Jak rozpoznać czerniaka?

Kto powinien ograniczać korzystanie z kąpieli słonecznych?

Dr n. med. Magdalena Ciupińska: Mniej na słońcu powinny przebywać osoby, które mają liczne znamiona barwnikowe, potocznie nazywane pieprzykami. Powstają jeszcze w życiu płodowym, ale mogą ujawnić się po wielu latach. Niektóre wywodzą się z naskórka (np. brodawki łojotokowe o brunatnym kolorze), inne z naczyń krwionośnych i chłonnych (naczyniaki w poziomie skóry lub wypukłe, zwykle sinoczerwone), z tkanki łącznej (włókniaki miękkie). Są też znamiona melanocytowe, czyli barwnikowe, które nazwę zawdzięczają komórkom produkującym melaninę – ciemny barwnik w skórze. Mogą mieć kolor skóry, być brunatne, a nawet czarne, o średnicy kilku milimetrów lub olbrzymie. Ich powierzchnia może być gładka lub wypukła, owłosiona.
Większość z nich jest niegroźna, jednak niewielki procent może przekształcić się w czerniaka. Ale pamiętajmy, że ten nowotwór powstaje też w skórze niezmienionej.

Co sprawia, że niektóre znamiona mogą się uzłośliwić?

M.C.: W pierwszej kolejności nadmierna ekspozycja na słońce, oparzenie skóry promieniami słonecznymi. W drugiej każde mechaniczne drażnienie znamion. Może to być podrażnienie np. mokrym piaskiem, biżuterią, za ciasnym ubraniem. Panie powinny zwracać uwagę, czy w miejscach, w których biustonosz dotyka skóry, nie ma znamion. Jeœśli są, trzeba zgłosić to lekarzowi.

Co powinno nas zaniepokoić?

M.C.: Każda zmiana. Jeśli znamię stało się większe, swędzi, łuszczy się, zmieniło kształt czy kolor, ma nierówne granice, krwawi – natychmiast idziemy do lekarza.

 

Więcej w czerwcowym numerze Zdrowia
w sprzedaży od 18 maja

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.